چیز هایی در نروژ که احتمالاً برایتان جالب است

به گزارش مجله نماشو، خبرنگاران: در این مطلب تجارب ورونیکا را از هفت سال زندگی در نروژ را خواهید خواند. در این سال ها، چیز های زیادی از زندگی او تغییر نموده است. از لباس هایی که می پوشد تا تعطیلات سال و کار کردنش. بعضی از این تغییرات به دلیل فرهنگ این کشور و به صورت طبیعی رخ داده، اما عادت کردن به بعضی از آن ها سخت است. احتمالا آشنایی با نروژ از تقریب تجارب او برایتان جالب خواهد بود.

چیز هایی در نروژ که احتمالاً برایتان جالب است

نروژی ها طبیعت را دوست دارند

طبق قانون نروژ، شما حق دسترسی رایگان و آزاد به طبیعت بکر را دارید. یعنی حتی خارج از محدوده های کمپینگ هم می توانید اُتراق کنید، همچنین می توانید هرجا که بخواهید راه بروید و اسکی، دوچرخه سواری و شنا کنید. نروژی ها وقت گذرانی در طبیعت را در هر زمان از سال دوست دارند. آن ها حتی یک کلمه مخصوص برای آن دارند: friluftsliv که به معنای زندگی در هوای آزاد است. با این حال، آن ها بسیار مراقب طبیعت هستند: هیچکس در طبیعت زباله نمی ریزد و شکارچی هم وجود ندارد.

در خصوص شکارچیان: لازم نیست مجوز داشته باشید تا در آب های شور ماهیگیری کنید. قانون نروژ به مردم حق صادرات 13 کیلوگرم فیله و یک ماهی بزرگ را می دهد؛ بنابراین اروپایی ها یک سرگرمی سودآور دارند: آمدن به نروژ زندگی در سردخانه کامیون، اقامت در چادر یا خانه های ارزان، دو هفته ماهیگیری و جمع کردن ماهی ها و ترک نروژ. اما ماهیگیری در دریاچه ها و رودخانه به مجوز احتیاج دارد.

پنجره ها هیچ پرده ای ندارند

نروژی ها هیچ چیزی برای پنهان کردن ندارند. به همین دلیل پشت پنجره هایشان پرده ندارند. وقتی تاریک می گردد شما می توانید در خیابان راه بروید و ببینید در خانه ها چه خبر است: در یکی از آن ها شام می خورند، در یکی تلویزیون تماشا می نمایند، در یکی دیگر با بچه هایشان بازی می نمایند، یک شومینه روشن است و تابلو هایی روی دیوار آویزان است.

روی بام خانه ها درخت و چمن رشد می نماید

بام خانه ها در نروژ، منظره طبیعی و بسیار جذابی را ارائه می دهند. بام های سبز مدت ها پیش، در اوایل قرن نوزدهم در نروژ ظاهر شدند. این سطح کود گیاهی، برای یاری به گرم نگه داشتن خانه ها در زمستان و سرد نگه داشتن آن ها در تابستان ایجاد شده است. علاوه بر این نوعی عایق صوتی است. نروژی ها دوست دارند بگویند که بام سبز دربرابر هر طوفانی مقاوم است.

اگر می خواهید چنین سقفی برای خانه یا کلبه خود بسازید، یادتان باشد که چند لایه اول باید پوست خشک درخت باشد که در چربی گوسفندی خیس شده، سپس پوده یا کود گیاهی، سپس کاه و گام آخر خزه است. این بام ها وزن زیادی دارند به خصوص بعد از اینکه باران می بارد. چمن باید همواره آبیاری گردد، به همین دلیل این سقف ها برای آب و هوای نروژ مناسب هستند که باران و برف زیاد می بارد.

در ماه جولای، همه نروژی ها تعطیل هستند

در نروژ، یک اتفاق بسیار جالب می افتد: تعطیلات برای همه. در ماه جولای کل کشور تعطیل می گردد: حدود 80-90درصد از نروژی ها همزمان به تعطیلات می روند. حتی در قرارداد شغلی بسیاری از افراد ذکر شده که: از 5 هفته تعطیلات، سه هفته باید در ماه جولای باشد. مدارس و مهدکودک ها هم تعطیل می شوند. در این ماه، در اُسلو هیچکس در خیابان ها نیست. نروژی ها به جنوب اروپا یا کلبه های چوبی خود در کوه های نروژ می روند. در این دوران، تقریبا همه ادارات بسته می شوند، بسیاری از شرکت ها کار نمی نمایند و دریافت هر نوع خدماتی بسیار سخت است.

ظاهرا مردم نروژ زیاد کار نمی نمایند

در نروژ همه مهدکودک ها ساعت 4:30 بعدازظهر بسته می شوند، اما همه بچه ها قبل از ساعت 4 به خانه می روند. بعد از ساعت 3:30 ترافیک شدیدی ایجاد می گردد و مردم زیادی در سوپرمارکت ها هستند، چون همه مشغول خرید بعد از کار هستند. بعد از ساعت 5 بعدازظهر، ترافیک بسیار کمتر می گردد، چون در این زمان بسیاری از نروژی ها سر شام هستند.

چند نکته جالب درباره کار در نروژ:

روز کاری رسمی در نروژ 7.5 ساعت است. اما در واقع بیشتر کارمندان حدود 6 تا 7 ساعت را در محل کار می گذرانند.

تقریبا همه کارشان را صبح زود آغاز می نمایند: ساعت 7 یا نهایتا 8 صبح.

استراحت ناهار آن ها معمولا کوتاه و 30 دقیقه ای است، اما در هر ساعت استراحت خوردن قهوه دارند.

اگر حالتان خوب نیست، لازم نیست دکتر بروید، می توانید سه روز مرخصی با حقوق بگیرید و استراحت کنید. هیچ گواهی پزشکی برای اثبات اینکه حالتان خوب نبوده لازم نیست. در طول سال، می توانید 12 تا از این مرخصی ها بگیرید. بسیاری از افراد از این حق استفاده می نمایند و تعطیلاتشان را 12 روز بیشتر می نمایند.

برای نروژی ها، تعادل کار و زندگی بسیار اهمیت دارد: آن ها زمان کافی برای کار، خانواده، ورزش و تفریح دارند. آن ها عالی زندگی می نمایند.

هوا هر طوری که باشد، بچه ها بیرون می خوابند

در مهدکودک های نروژ، بچه ها در کالسکه و در هوای آزاد می خوابند. حتی وقتی برف و باران می بارد، باد بوزد، هوا آفتابی باشد و یا 10 درجه زیر صفر باشد. پرستاران، بچه ها را بعد از ناهار در کالسکه می گذارند و آن ها را بیرون می برند تا بخوابند. بعضی مهدکودک ها چادر های مخصوصی برای کالسکه دارند.

این کار فواید زیادی دارد:

بچه ها هوای تازه تنفس می نمایند و احتمال بیمار شدنشان کمتر می گردد.

بچه ها در هوای آزاد می خوابند، بنابراین خواب بهتر و سالم تری دارند.

سیستم ایمنی آن ها قوی تر می گردد.

حقایقی درباره مدارس نروژ

بچه ها درحال بازی دانش کسب می نمایند (به خصوص در دبستان). مثلا در کلاس های ریاضی، بچه ها با موادغذایی، صندوق و پول اسباب بازی، سوپرمارکت بازی می نمایند. در در کلاس های انگلیسی، مثل شخضیت های کارتونی مختلف لباس می پوشند و نمایش هایی را به زبان انگلیسی اجرا می نمایند. در مدارس، معلمان زیادی مرد هستند.

اگر کودکی دور از مدرسه زندگی کند، یک اتوبوس یا تاکسی او را به مدرسه می رساند و برمی گرداند. منظور از دور دو کیلومتر برای کلاس اولی ها و 4 کیلومتر برای کلاس دوم به بالاست. حداقل یک بار در هفته بچه ها را به اردو در جنگل یا کوه می برند. این اردو حداقل 7 ساعت و گاهی یک روز کامل طول می کشد. مزیت بزرگ مدارس نروژی این است که اصلا خوراکی نمی فروشند و والدین هر روز باید ناهار و خوراکی سالم برای بچه ها آماده نمایند.

سنت آماده کردن ظرف غذا

خانواده های نروژی، صبح خود را با آماده کردن ظرف غذا آغاز می نمایند. والدین ظرف خوراکی و ناهار بچه ها را آماده می نمایند تا با خود به مدرسه ببرند. علاوه بر این، والدین برای خودشان هم ظرف غذا آماده می نمایند تا سرکار ببرند. معمولا آن ها ساندویچ هایی با مواد مختلف مثل پنیر، خاویار و سبزیجات درست می نمایند. همچنین میوه، سبزیجات کوچک، گاهی ماست و پاستا هم با خود می برند.

علاوه بر مدرسه، مهدکودک، و محل کار، در اتوبوس و قطار هم می توانید ظرف غذای خود را باز کنید و میان وعده بخورید. نروژی ها یک رسم دارند: وقتی از کوه بالا می روند، می نشینند، جعبه خوراکی هایشان را باز می نمایند، می خورند و از منظره لذت می برند.

غذا های عجیب

در نروژ غذا های زیادی وجود دارد که می توان آن ها را عجیب نامید. مثل:

پنیر کهنه یا پنیر نروژی سنتی با کپک که بیرون از یخچال نگهداری می گردد. بوی این پنیر تا کیلومتر ها می رود، قیمت بالایی دارد و افراد زیادی هم آن را دوست دارند.

سر گوسفند پخته که با سیب زمینی و شغلم خورده می گردد.

پنکیک های خونی؛ نروژی ها به خمیر پنکیک در حال پخت خون گوزن اضافه می نمایند. این پنکیک ها قهوه ای هستند.

کلم ترش که در شیر پخته می گردد و شبیه سوپ شیر با کلم است.

ماهی دودی که چند روز در محلول قلیایی خیس می گردد. این ماهی بوی واقعا عجیبی دارد.

وافل های نروژی خوشمزه

نروژ غذا های خوشمزه زیادی هم دارد. مثلا پنیر قهوه ای که مزه شیر تغلیظ شده دارد. سوپ های ماهی که با ماهی سالمون و ماهی کاد تهیه می شوند؛ و توت فرنگی های خوشمزه ای که هیچ جا نمی توانید پیدا کنید.

وافل های داغ نروژی با پنیر قهوه ای، مربا یا خامه ترش سرو می شوند. این وافل ها برای نروژی ها مثل نان هستند. آن ها برای هر وعده صبحانه، ناهار، شام یا دسر وافل درست می نمایند. وافل در همه کافه ها و رستوران ها سرو می گردد. وافل ها ترش و شیرین دارند.

زندگی بازنشسته ها

ورونیکا می گوید: من هرگز فراموش نمی کنم چطور با یک پیرزن نروژی آشنا شدم. پارسال زمستان بود، من و همسرم به اسکی رفته بودیم که با گروهی از زنان سالمند روبرو شدیم. همه آن ها از نظر بدنی روی فرم بودند و روحیه عالی داشتند. یکی از آن ها از من خواست از گروهشان عکس بگیرم. او گوشی ایفون آخرین مدل خود را درآورد و به من گفت گروه دختران آن ها هر هفته می آیند تا در هوای باز تفریح نمایند. جوان ترین آن ها 68 سال داشت و پیرترین آن ها 85 ساله بود.

بازنشسته های نروژ روش های جالبی برای گذران اوقات فراغت خود دارند. آن ها تفریحات زیادی دارند و از نظر سلامتی بسیار خوب هستند:

آن ها زیاد سفر می نمایند (3 تا 4 بار در سال)

95درصد از بازنشسته های نروژی خودروی شخصی دارند و می توانند رانندگی نمایند.

آن ها سبک زندگی فعالی دارند: اسکی و کوه پیمایی می نمایند و عضو باشگاه های تفریحی می شوند.

میانگین حقوق بازنشستگی در نروژ حدود 2000 دلار در ماه است.

خدمات پزشکی

مراجعه به پزشک خانواده حدود 25 دلار هزینه دارد و آن ها شما را به متخصصان ارجاع می دهند. مراجعه به متخصص 35-45 دلار هزینه دارد. باتوجه به درآمد بالا در نروژ، این قیمت مناسب است. در اینجا مردم به طور منظم به پزشک مراجعه می نمایند، آن ها مجبور نیستند به خاطر نداشتن پول کافی، سال ها در انتظار عمل جراحی بمانند.

وقتی هزینه های پزشکی شما به 220 دلار در سال برسد، یک کارت مخصوص به شما می دهند که همه هزینه های اضافی شما را پوشش می دهد از ویزیت پزشک و متخصص تا دریافت بیشتر داروها.

قیمت ها در نروژ

شما با بازیافت بطری و قوطی می توانید پول درآورید. سطل های زباله قسمت های مخصوصی برای افرادی دارند که به دنبال این بطری ها هستند.

نروژ یک کشور گران است. خیلی عادی است که به سوپرمارکت بروید، 200 دلار خرج کنید و ببینید هیچ چیز نخریده اید. خدمات گران تر هم هستند. مثلا کرایه تاکسی یا رفتن به رستوران. اما میانگین درآمد 4400 تا 7600 دلار است؛ بنابراین قیمت ها برای خارجی ها واقعا بالاست نه برای مردم خودشان.

باوجود درآمد بالا، نروژی ها در بسیاری چیز ها صرفه جویی می نمایند:

گرما. دمای آپارتمان در زمستان بالاتر از 17-18 درجه سانتیگراد نیست. بسیاری از افراد وقتی سرکار می روند، منابع گرمایشی را خاموش می نماید. آن ها لباس زیر پشمی می پوشند تا یخ نزنند.

آن ها مقدار دقیقی آب در کتری می ریزند، نه بیش از حدی که در آن لحظه احتیاج دارند.

آن ها مصرف دستمال توالت خود را کنترل می نمایند.

آن ها یک منوی غذایی برای هفته دارند و فقط موادغذایی را می خرند که برای آن هفته احتیاج دارند.

آن ها در سوئد خرید می نمایند که موادغذایی ارزان تر است.

همه کافه ها و رستوران های نروژ از یک اصل پیروی می نمایند. خوردن غذا در داخل رستوران 10 درصد گران تر از بردن است.

قیمت همه بسته بندی ها از جمله بطری و قوطی در نروژ جدا از قیمت محصول است؛ و قیمت بطری ممکن است چند برابر قیمت محصول داخلش باشد. در سوپرمارکت ها دستگاه هایی هست که می توانید در آن بطری و قوطی بگذارید تا قیمت آن را از خریدتان کم کند.

سبد هایی برای افراد تنها در سوپرمارکت

در مغازه ها و فروشگاه های نروژ، سبد های خاکستری برای افراد تنها وجود دارد. اگر تنها هستید و می خواهید با کسی آشنا شوید، این سبد خاکستری را برمی دارید تا دیگران متوجه شوند شما دنبال دوست و هم صحبت می گشت. شاید کسی که دنبالش می گشت همان جا باشد، اما می ترسید با هم حرف بزنید. این سبد به شما یاری می نماید.

منبع: brightside

منبع: برترین ها
انتشار: 18 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 623

به "چیز هایی در نروژ که احتمالاً برایتان جالب است" امتیاز دهید

1 کاربر به "چیز هایی در نروژ که احتمالاً برایتان جالب است" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چیز هایی در نروژ که احتمالاً برایتان جالب است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید