کرونا و تهدیدی که فرصت شد، شکوفایی استعدادهای ناب تکواندو

به گزارش مجله نماشو، خبرنگاران - گروه ورزشی - محمد بیرامی: کرونا نزدیک به 14 ماه است که میهمان ناخوانده خانه هاست. ویروسی که اغلب فعالیت های اجتماعی را تحت تأثیر قرارداد و ورزش نیز از این قاعده مستثنی نبود. مسابقات و رویدادهای ورزشی دنیا حتی بازی های المپیک، قهرمانی دنیا و آسیا یکی بعد از دیگری به تعویق افتاد.

کرونا و تهدیدی که فرصت شد، شکوفایی استعدادهای ناب تکواندو

در این بین بعضی با خلاقیت بالا دست به ابتکار زده و ورزش را با قابی از دوربین تلفن های هوشمند همراه از خانه ها وارد فضای مجازی نموده و با ایجاد چالش های متعدد و متنوع به نوعی مانع از تعطیلی ورزش شدند. به همین دلیل بعضی باشگاه ها پا را فراتر گذاشته و مسابقات ورزشی را به وسیله جهانی مجازی برگزار کردند. این نوع برگزاری حد و مرزی نداشت و ورزشکاران از هر جای کره خاکی می توانستند بدون محدودیت و صرف هزینه های سنگین در این دست مسابقات شرکت نمایند. ورزشکاران و علاقمندان نیز از این فرصت بهترین بهره را بردند، استعدادهای زیادی به جهانی ورزش معرفی گردید و حتی مجوز حضور در مسابقات انتخابی و یا اردوهای تیم ملی را دریافت کردند.

باشگاه تکاروان کرج با مربیگری استاد مجتبی نظم ده، پیشکسوت تکواندو ایران یکی از پیش قراولان این نوع برگزاری بود که از همان ماه های ابتدایی شیوع کرونا مسابقات تکواندو در بخش پومسه را به وسیله فضای مجازی برگزار کرد. مسابقات که از نقاط مختلف ایران حتی روستاهای دور افتاده شرکت نماینده داشت تا کشورهای مختلفی از 5 قاره. در این بین تکواندوکاران زیادی از نقاط مختلف ایران اسلامی با حضور در این مسابقات استعدادهای خود را به تصویر کشیدند و نشان دادند که در صورت فراهم شدن شرایط می توانند جهت پیروزیت را به خوبی طی نمایند.

خبرنگاران با بعضی از تکواندوکارانی که در مسابقات مجازی حضور داشته و بعضاً پیروزیتی هایی نیز کسب کردند تبادل نظر نموده است.

نوجوانی از تبریز با مدال های متعدد

اسرا غفاری راد تکواندوکاری 12 ساله از شهرستان تبریز می گوید: از زمانی که با برگزاری چنین مسابقاتی آشنا شدم در این رقابتها حضور داشتم. در چند مسابقه اول حتی نتوانستم به جمع 4 نفر برتر راه پیدا کنم، ولی ناامید نشدم و برای مسابقات بعدی برنامه ریزی کردم و تمرینات را در خانه ادامه دادم و توانستم در چند مسابقه بعدی مدال های خوبی کسب کند. مقام های اول و سوم در هانمادانگ، مقام سوم پومسه و چند مقام از جمله این مدال ها بود. ضمن اینکه در چند مسابقات بین المللی هم شرکت کرد و پیروز به کسب یک مدال طلای پومسه و 2 مدال طلای هانمادانگ از رقابتهای اتریش، طلای پومسه مسابقات ونزوئلا، برنز مسابقات پومسه مکزیک، برنز مسابقات آنلاین چومسه مکزیک، را بدست آورم.

با تکواندو در کرونا زندگی می کنیم

علی نقی حق سرشت، تکواندوکاری که اهل شهرستان قم است و در جلفا زندگی می نماید، می گوید: جهانی شدن شیوع ویروس کرونا سبب تغییر در فکر و سبک زندگی مردم جهان شد. ویروسی که بسیاری از عادات و آداب و رسوم را در سطح جهان و ایران تحت تأثیر خود قرار داد و در واقع چشم انداز جدیدی از زندگی فراروی همگان قرار داد. در این میان ورزش و بخصوص هنر دفاعی رزمی تکواندو نقش تعادل بخشی به جامعه را ایفا کرد.

بیش از یک سال است هنر تکواندو را کنار درس و مدرسه با استاد مسعود علیزاده آغاز کردم. شهریور ماه 1399 و در اوج شیوع ویروس کرونا با مسابقات ابداعی و ابتکاری استاد عظیم نظم ده که ظاهراً مدتی بعد از ورود کرونا آغاز شده بود به قدرت فرهنگ ورزش و تکواندو پی برده و در هر مسابقه شرکت فعال داشتیم. این مسابقات با هدف توان افزایی، روحیه بخشی برای جلوگیری از افسردگی، نشاط بخشی هنرآموزان و… با شعار با تکواندو در کرونا زندگی می کنیم پیروزیت چشم گیری داشته است و این مرهون کوشش های خستگی ناپذیر اساتید، داوران، دست اندرکاران و استاد عظیم نظم ده می باشد.

در این رقابت ها ما با دوستان جدیدی از اقصی نقاط جهان و ایران آشنا شدیم و چهره های شاد کوشش ما را افزون می ساخت.سعی و کوشش ما برای رسیدن به مدال طلا، نقره و یا برنز نبود. مدال دریافت بهانه ای بود برای رقابت در فضایی شد و آشنا شدن هنرآموزان با عظیمان و اساتید عظیم و دوستان از اهدافی بود که با کمترین هزینه به عمل آمد.

ارتقا رکورد در هانمادانگ

ماهان خساره زادی، تکواندوکاری با کمربند قرمز از بخش شاندرمن، شهرستان ماسال در استان گیلان و شاگرد استاد جلال دلداری یکی دیگر از همین ورزشکارانی بود که از موقعیت کرونا برای رسیدن به پیروزیت بهترین بهره را برد. وی می گوید: بعد از مدتها دوری از مسابقات به علت شیوع کرونا و با اطلاع از مسابقات هانمادانگ تکاوران و تورنمنت های آنلاین بین المللی، با انگیزه دو چندان فرصت را مناسب دیدم تا را توانایی خود را در سطحی فراتر از استان به نمایش بگذارم. تا با کسب قهرمانی و تجربه بالا در مسابقات آینده شرکت کنم. در این رقابتها رکورد خود را به میزان قابل توجهی ارتقا دادم.

اتفاق خوب در زمان شیوع کرونا

شنیان مرادیان از شهرستان دیواندره، استان کردستان تکواندوکار نونهالی که کمربند مشکی چهار دوره در مسابقات آنلاین شرکت نموده و پیروز به کسب یک طلا، یک نقره و دو برنز شده است. وی می گوید: این پیروزیت بازتاب خوبی در خانواده و سطح شهر داشت. تجربه بسیار خوبی بود و می توان از آن به عنوان یک اتفاق قابل توجه در شرایط محدودیت های دوران کرونا یاد کرد که باعث تغییر روحیه و بالا رفتن انگیزه ها شد تا همیشه تمرین نموده و در شرایط مسابقه باشیم. جا دارد از خبرنگاران برای انعکاس اخبار و کمیته برگزاری بخصوص استاد نظم ده تشکر کنیم.

هدف؛ رسیدن به تیم ملی

پارمیس خسرویان با 16 سال سن و دان یک تکواندو از شهرستان ممسنی استان فارس می گوید: ما اینجا امکانات وسیعی نداریم، اما تکواندوکاران با یاری مربیان خود سخت تمرین می نمایند تا به اهدافی که برای خود ترسیم نموده اند دست پیدا نمایند. من هم یکی از همین ورزشکاران هستم که با مسابقات و شرایطی که فراهم شد توانستم در ایام کرونا دوباره حس مسابقه رو تجربه نموده و بعضی نقایص فنی خود را اصلاح کنم. یکی از اهداف مهم من رسیدن به تیم ملی است تا بتونم افتخاراتی برای کشورم کسب کنم.

هفت مدال رنگارنگ

سید محمد آرمیون تکواندوکای است که تابستان 1396 در روستای ده رئیس شهرستان انار استان کرمان زیر نظر استاد رضا دهقان آغاز به فعالیت در رشته تکواندو نمود. وی می گوید: تا قبل از کرونا و آشنایی با مسابقات پر هیجان آنلاین 4 مدال طلا استانی پومسه کسب کردم و خیلی دوست داشتم که در مسابقات عظیم تر مدال کسب کنم. در دوران کرونا که هیچ مسابقه ای نبود، با رقابتهای بین المللی آشنا شده و با انگیزه مضاعف تمرین کردم. بار نخست فکر نمی کردم مدال کسب کنم نمی کردم و وقتی مدال گرفتم انگیزه ام برای این مسابقات بیشتر شد و در طی این مسابقات که همه دوره های این مسابقات بین المللی را شرکت کردم 6 مدال شامل یک طلا، سه نقره و دو برنز کسب کردم.

از مسابقات جهانی تا رقابتهای آنلاین

سیدرضا و سید عباس نبوی برادرانی که مدال نقره مسابقات بین المللی هانمادانگ تکاوران را در اختیار دارند می گویند: ما برای مسابقات جهانی آماده می شدیم و حتی هزینه های مسابقات رو هم پرداخت نموده بودیم، ولی به دلیل شیوع ویروس کرونا مسابقات لغو شد. حتی تمرینات ما کاهش یافته بود ولی با برگزاری مسابقات آنلاین و به صورت بین المللی و با همان کیفیت باعث شدن بیشتر از گذشته درخشیده و کسب عنوان کنم. نکته مهم این مسابقات بازبینی فیلم در صورت اعتراض بود که خیلی اهمیت داشت.

تمرینات افزایش یافت

امیرحسین مهدیزاده 14 ساله از کرمان هم گفت: بیشتر در باشگاه خود تمرین می کردیم که با مسابقات آنلاین آشنا شدم. سطح این مسابقات واقعاً بالا بود و باعث شد تا تمرینات خود را افزایش داده و همین موضوع پیشرفت خوبی را برای من در پی داشت. مسابقات هم باعث شد تا ایرادات فنی را پیدا نموده و به همراه مربی در کوشش برای برطرف آنها باشیم و در مسابقات بعدی با آمادگی بیشتری شرکت کنیم.

با انگیزه بالا چهار مدال کسب کردم

سولماز آرویش 15 ساله با دان دو تکواندو از باشگاه آذرپیکان شهرستان آبادان که بعد از شیوع کرونا و تعطیلی باشگاه های ورزشی، تمرینات خود را در منزل پیگیری می کرد، می گوید: خیلی از برنامه های ورزشی از جمله مسابقات و آزمون های کمربند به صورت غیر حضوری برگزار گردید که من هم با پیروز با اخذ دان دو شدم. در این شرایط که باشگاه ها تعطیل بود با مشکلاتی از جمله کمبود فضا، نبود حریف تمرینی و تجهیزات روبرو بودیم که همین موضوع باعث لطمات زیادی به ورزشکاران و مربیان شد. من در مسابقات آنلاین دو طلا و دو برنز کسب کردم. این رقابتها که سطح بالایی هم داشت باعث شد با انگیزه بالا تمرین نموده، با آمادگی بیشتر مدال ها و رکوردهای خود را ارتقا دهم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1636

به "کرونا و تهدیدی که فرصت شد، شکوفایی استعدادهای ناب تکواندو" امتیاز دهید

1 کاربر به "کرونا و تهدیدی که فرصت شد، شکوفایی استعدادهای ناب تکواندو" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا و تهدیدی که فرصت شد، شکوفایی استعدادهای ناب تکواندو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید