کشف یک نیروی تازه در طبیعت

به گزارش مجله نماشو، علاوه بر نیروی گرانش و الکترومغناطیسی، دو نیروی هسته ای قوی و ضعیف بر رفتار ذرات زیراتمی حکمفرما هستند. یک نیروی بنیادی تازه ممکن است به حل برخی از بزرگترین معما های جهان که برای چند دهه عرق دانشمندان را درآورده کمک کند.

کشف یک نیروی تازه در طبیعت

این یافته ها محصول تحقیقات در آزمایش موآن جی-2 است

نیرو های فیزیکی بر لحظه لحظه زندگی ما حکمفرما هستند: از چسباندن یک مغناطیس به در یخچال بگیرید تا انداختن توپ در حلقه بسکتبال. همه نیرو هایی که ما هر روز تجربه می کنیم را می توان به فقط چهار دسته تقلیل داد: گرانش، الکترومغناطیس، نیروی هسته ای قوی و نیروی هسته ای ضعیف.

اکنون فیزیکدان ها می گویند که نشانه های احتمالی یک نیروی بنیادی پنجم در طبیعت را یافته اند. این یافته ها محصول تحقیقاتی است که در آزمایشگاهی در نزدیکی شیکاگو اجرا شده است. چهار نیروی بنیادی طبیعت نحوه برهم کنش کلیه اجرام و ذرات موجود در کیهان را معین می کنند.

برای مثال گرانش باعث می گردد اجرام زمین بیافتند و اجرام سنگین طوری رفتار می کنند که انگار به زمین چسبیده اند.

شورای تسهیلات علوم و فناوری بریتانیا (اس تی اف سی) گفت که این نتایج شواهدی قوی از وجود یک ذره زیراتمی کشف نشده یا یک نیروی تازه فراهم می کند. با این حال نتایج آزمایش میوئان جی-2 هنوز از ضریب اطمینان لازم برای اعلام آن به عنوان یک کشف تازه برخوردار نیست.

درحال حاضر یک در 40 هزار احتمال دارد که این نتیجه یک انحراف آماری باشد - که معادل 4.1 سیگما (یک سیستم سنجش اطمینان از نتایج علمی) است. براساس این سیستم اگر احتمال خطا به 5 سیگما یا یک در 3.5 میلیون برسد یک کشف تازه قلمداد خواهد شد.

پروفسور مارک لنکستر از دانشگاه منچستر که محقق ممتاز بریتانیا در این آزمایش بود به بی بی سی گفت: ما متوجه شده ایم که برهم کنش میوئان ها با مدل استاندارد (نظریه عمدتا پذیرفته شده در مورد رفتار ذرات زیراتمی) سازگار نیست.

فرمیلب مهم ترین آزمایش گاه فیزیک ذرات در آمریکاست

او افزود: این موضوع آشکارا هیجان انگیز است، چون به طور بالقوه به آینده ای با قوانین تازه فیزیک، ذرات تازه و یک نیروی تازه که تا به حال ندیده ایم اشاره دارد. این یافته آخرین مورد از یک رشته نتایج نویدبخش از آزمایش های فیزیک ذرات در آمریکا، ژاپن، و اخیرا کوبنده بزرگ ذرات هادرون در مرز سوئیس و فرانسه است.

آزمایش تازه در آزمایشگاه ملی شتاب دهنده فِرمی (فِرمیلَب) در باتاویای ایلینوی به دنبال نشانه های یک پدیده تازه در فیزیک می گردد. این کار با مطالعه رفتار ذرات زیراتمی (sub-atomic) به نام میوئان (Muon) انجام می گردد. در جهان ذراتی ریزتر از اتم ها وجود دارد که برخی از این ذرات به اصطلاح زیراتمی از اجزای حتی کوچکتری تشکیل شده اند، درحالی که بقیه را نمی توان به اجزای کوچکتر (ذرات بنیادی) تقسیم کرد.

آزمایش میوئان جی-2 با ارسال ذراتی دور یک حلقه 14 متری و بعد اعمال میدان الکترومغناطیسی انجام می گردد. براساس قوانین شناخته شده فیزیک، که در مدل استاندارد نهفته است، این باید باعث جنبش میوئان ها در حد معینی گردد.

محققان در عوض متوجه شدند که میوئان ها با سرعتی بیش از حد انتظار به جنبش در می آیند. این ممکن است ناشی از نیرویی در طبیعت باشد که تا به امروز کاملا ناشناخته بود. کسی نمی داند که این نیروی بالقوه به جز نفوذ در رفتار میوئان ها چه اثری دارد.

برای بسکمک از پدیده های کیهان درحال حاضر توضیحی وجود ندارد

متخصصان فیزیک نظری همچنین معتقدند که این ممکن است به یک ذره زیراتمی تا به امروز ناشناخته مرتبط باشد. ماه پیش فیزیکدان ها در آزمایشگاه برخورددهنده ذرات هادرون نتایجی را تشریح کردند که آن هم می تواند به وجود ذره یا نیرویی تازه اشاره داشته باشد.

به این ترتیب محققان می گویند اکنون رقابتی برای اثبات اینکه واقعا نیرو یا ذره ناشناخته دیگری در جهان وجود دارد شروع شده است.

علاوه بر نیروی گرانش و الکترومغناطیسی، دو نیروی هسته ای قوی و ضعیف بر رفتار ذرات زیراتمی حکمفرما هستند. یک نیروی بنیادی تازه ممکن است به حل برخی از بزرگترین معما های جهان که برای چند دهه عرق دانشمندان را درآورده کمک کند.

برای مثال مشاهده اینکه انبساط جهان درحال سرعت دریافت است به ماده ای مرموز به نام ماده تاریک نسبت داده می گردد. اما برخی محققان قبلا گفته اند که این پدیده ممکن است به دلیل وجود یک نیروی پنجم در طبیعت باشد.

منبع: فرادید
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1646

به "کشف یک نیروی تازه در طبیعت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک نیروی تازه در طبیعت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید