کلاس های دانشگاه ها از فروردین 1400 حضوری برگزار می گردد یا مجازی؟ خبرنگاران

به گزارش مجله نماشو، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره نحوه برگزاری کلاس های آموزشی دانشجویان در سراسر کشور از یکم فروردین ماه 1400 شرح داد.

کلاس های دانشگاه ها از فروردین 1400 حضوری برگزار می گردد یا مجازی؟ خبرنگاران

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران به نقل از وزارت علوم، علی خاکی، صدیق معاون آموزشی وزارت علوم درباره تعطیلی آموزش های الکترونیکی دانشگاه ها در ایام نوروز 1400 گفت: امیدواریم آموزش های حضوری دانشگاه ها هر چه زودتر آغاز گردد، این موضوع آرزوی قلبی همه است چرا که آموزش الکترونیکی باید یاریِ آموزش حضوری باشد.

وی اضافه کرد: براساس شرایطی که پیش بینی می گردد، تا سرانجام امسال آموزش به صورت حضوری نداریم. طبق مجوز اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا به وزارت علوم، کلاس های عملی و آزمایشگاه ها در شهر های آبی و زرد به صورت حضوری برگزار می گردد. تاکید ستاد ملی مقابله با کرونا این بود که کلاس ها باید برای دانشجویان بومی برگزار گردد و دانشجویان غیربومی هم اگر بخواهند برای شرکت در کلاس به دانشگاه بیایند باید در اتاق های تک نفره خوابگاه ها اسکان یابند.

معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به مشکل اصلی بازگشایی آموزش های حضوری، گفت: مشکل اصلی برای بازگشایی آموزش حضوری این است که دانشجویان از تمام نقاط کشور به یک دانشگاه می آیند و باید در خوابگاه متمرکز شده و بعد به شهر های خود بازگردند. بنابراین، شیوع بیماری می تواند توسط این جابجایی افزایش یابد که در این زمینه ستاد ملی مقابله با کرونا در بازگشایی کلاس ها احتیاط کامل می نماید.

خاکی صدیق به مجازی بودن سومین ترم اشاره نمود و ادامه داد: بر اساس این شواهد، در آغاز ترم جاری، شیوه آموزش ها مجازی است و نحوه ادامه کلاس ها بعد از تعطیلات نوروز 1400 بستگی به شرایط، رعایت پروتکل ها توسط مردم و کنترل بیماری دارد. با این حال، دانشگاه های ما آماده هستند و از این جهت مسئله ای نیست، اما باید مجوز داده گردد.

وی با بیان اینکه کلاس های مجازی دانشگاه ها در ایام نوروز 1400 تعطیل است، تاکید نمود: دانشگاه ها، دانشجویان و اعضای هیئت علمی در زمینه آموزش های الکترونیکی روی ریل قرار گرفته اند و مشکل زیرساخت و آشنا نبودن استادان با نرم افزار ها وجود ندارد. در نتیجه کلاس ها در حال برگزاری است و نیازی به برگزاری کلاس های مجازی در عید احساس نمی گردد، چون ترم فعلی مانند ترم های عادی در حال برگزاری است.

به گفته این مسئول وزارت علوم، کلاس ها از نیمه دوم فروردین آغار می گردد.

وی ابراز امیدواری کرد که بعد از تعطیلات بسیاری از کلاس ها با توجه به شرایط حضوری برگزار گردد.

برگزاری صد ها هزار دوره آموزشی برای استادان

معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه در نوروز 99 اعضای هیئت علمی و کارشناسان دانشگاه ها درگیر فراوری محتوا بودند، اضافه کرد: اواخر فروردین ماه 99 آموزش مجازی در دانشگاه ها نهادینه شده بود، اما در بعضی مناطق هم دانشگاه هایی هنوز آموزش الکترونیکی را آغاز نکرده بودند یا ضعیف عمل می کردند، چون بر این باور بودند که بیماری ادامه نمی یابد یا شرایط ساده تر خواهد شد.

به گفته خاکی صدیق، شرایط به سمت عادی شدن می رفت، اما با پیک های بعدی کرونا، مجوز حضور دانشجویان در دانشگاه صادر نشد. در طول چند ماه ابتدایی، 100 هزار دوره آموزشی برای اعضای هیئت علمی برگزار گردید که مستندات آن موجود است.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر تاکید نمود: دانشگاهیان با جهادی که انجام دادند، اجازه تعطیلی آموزش در کشور ندادند. آموزش مجازی چالش هایی داشت و دارد چرا که دانشگاه های کشور از نظر زیرساخت، تجربیات و اعضای هیئت علمی همتراز نیستند.

معاون آموزشی وزارت علوم، ادامه داد: در بعضی از دانشگاه ها، آسیب ها و مشکلاتی داشته ایم. وزارت علوم به عنوان سیاستگذار کلان در دانشگاه ها در طول 2 ترم گذشته نظرسنجی های متعددی برای آنالیز فرایند امور انجام داد. در این زمینه نزدیک به 580 نظرسنجی در سطح کشور از استادان و دانشجویان صورت گرفت تا با دریافت بازخوردها، اصلاحاتی صورت بگیرد.

وی گفت: بنابراین در فروردین ماه امسال، نخستین دستورالعمل مربوط به امتحانات سرانجام ترم از سوی وزارت علوم به دانشگاه ها با موضوع مجازی شدن ترم تحصیلی ابلاغ شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1580

به "کلاس های دانشگاه ها از فروردین 1400 حضوری برگزار می گردد یا مجازی؟ خبرنگاران" امتیاز دهید

2 کاربر به "کلاس های دانشگاه ها از فروردین 1400 حضوری برگزار می گردد یا مجازی؟ خبرنگاران" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلاس های دانشگاه ها از فروردین 1400 حضوری برگزار می گردد یا مجازی؟ خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید