گران ترین و قدرتمندترین ارزهای دنیا در سال 2020

به گزارش مجله نماشو، فکر می کنید در حال حاضر گران ترین یا به عبارتی قدرتمندترین ارز دنیا کدام ارز است؟ دلار؟ پوند؟ یوان؟! شاید با نگاه به قیمت روز ارزهای مختلف تصور کنید گران ترین ارز پوند است. با اینکه پوند ارز گران تری نسبت به یورو و حتی دلار است اما چنین نیست که گران ترین و قدرتمندترین ارز دنیا باشد. حد اقل چند ارز دیگر هم هستند که از پوند گران تر هستند. برای آشنایی بیشتر با 10 ارز قدرتمند دنیا تا ژانویه 2020 همراه خبرنگاران بمانید.

گران ترین و قدرتمندترین ارزهای دنیا در سال 2020

دینار کویت

علامت اختصاری: KWD

هر دینار کویت = 3.29 دلار آمریکا

هر دینار کویت = 2.97 یورو

در حال حاضر دینار کویت گران ترین ارز دنیا است؛ کویت همان کشور کوچک اما با ثروتی بزرگ. ثروت کویت از راه صادرات نفت به بازارهای دنیای حاصل شده است. به خاطر وابستگی ثابت اقتصاد کویت به نفت و گاز کویت یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا محصوب می گردد. بیش از 80 درصد عایدی کوی به وسیله صنعت نفت است؛ استخراج نفت و پالایش آن در این کشور آسان تر و از بقیه کشورها مقرون به صرفه تر است. کویت علاوه بر اقتصاد بسیار با ثبات کشوری با نرخ بیکاری پایین و بدون مالیات است.

دینار بحرین

علامت اختصاری: BHD

هر دینار بحرین = 2.66 دلار آمریکا

هر دینار بحرین = 2.40 یورو

بعد از دینار کویت نوبت به یکی دیگر از کشورهای عربی یعنی بحرین می رسد. بحرین کشوری در حوزه خلیج فارس با مردمانی عرب است که جمعیت آن تنها اندکی بیش از 1 میلیون نفر برآورد می گردد. در این کشور هم عمده ذخیره ثروت طلای سیاه یا همان نفت است.

ریال عمان

علامت اختصاری: OMR

هر ریال عمان = 2.60 دلار آمریکا

هر ریال عمان = 2.34 یورو

عمان کشوری واقع در شبه جزیره عربستان است. به خاطر موقعیت استراتژیکی که دارد مالی پیشرفته دارد وکیفیت زندگی آن بالا ست. قدرت خرید در این کشور به قدری بالا است که دولت مجبور شده است اسکناس های یک چهارم یا نیم ریالی چاپ کند.

دینار اردن

علامت اختصاری: JOD

هر دینار اردن = 1.41 دلار آمریکا

هر دینار اردن = 1.27 یورو

بیان علت بالا بودن ارزش دینار اردن کمی سخت است. اردن کشوری نیست که به لحاظ مالی پیشرفته باشد و فاقد منابعی اصلی همانند نفت است.

پوند بریتانیا

علامت اختصاری: GBP

هر پوند بریتانیا = 1.32 دلار آمریکا

هر پوند بریتانیا = 1.19 یورو

بسیاری پوند را گران ترین ارز دنیا می دانند. البته پوند ارز گرانی است اما در حال حاضر در رتبه پنجم این لیست قرار می گیرد.

دلار جزایر کیمن

علامت اختصاری: KYD

هر دلار جزایر کیمن: 1.22 دلار آمریکا

هر دلار جزایر کیمن: 1.01 یورو

جزایر کیمن بهشت مالیاتی است. این کشور مجوزهایی را برای صدها بانک، صندوق تامینی و شرکت های بیمه صادر نموده است.

یورو

علامت اختصاری: EUR

هر یورو = 1.11 دلار آمریکا

ارز اتحادیه اروپا طی سال های اخیر قدرت یافته است و به همین دلیل در این لیست قرار گرفته است. بخشی از علت قدرت یافتن این ارز دنیای بودن آن و مورد استفاده بودنش در کشورهای اروپایی است. بخش دیگر به این خاطر است که یورو پس از دلار آمریکا دومین اسکناس دنیا است که 22.2 درصد ذخیره ارزی دنیا را تشکیل می دهد.

فرانک سوییس

علامت اختصاری: CHF

هر فرانک سوییس: 1.01 دلار آمریکا

هر فرانک سوییس: 0.91 یورو

سوییس نه تنها یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا است بلکه یکی از با ثبات ترین ها هم هست. سیستم بانکداری سوییس هم علاوه بر محصولات تکنولوژیک آن در دنیا معروف است. از لحاظ تصویر مندرج روی اسکناس هم خاص است؛ بر خلاف سایر اسکناس ها، تصویر فرد به صورت افقی چاپ شده است!

دلار آمریکا

علامت اختصاری: USD

هر دلار آمریکا = 0.90 یورو

ایالات متحده آمریکا ابرقدرت دنیای و رهبر اقتصاد دنیا است و به همین دلیل واحد پولی آن هم واحد پولی دنیای شده است. به بیان دیگر می توانید با دلار تقریبا همه جا معاملات خود را انجام دهید.

دلار کانادا

علامت اختصاری: CAD

هر دلار کانادا = 0.75 دلار آمریکا

هر دلار کانادا = 0.68 یورو

دلار کانادا پنجمین اسکناس در ذخیره ارز دنیا است. به خاطر تصویر پرنده ای که روی سکه یک دلاری نقش بسته است به آن لونی می گویند.

رابطه ارزش پول و قدرت اقتصاد

می دانیم که واحد پول کشورهایی که به لحاظ مالی پیروز نیستند کاهش پیدا می نماید. از سوی دیگر وقتی اقتصاد آن کشور حال و روز خوب داشته باشد به ندرت شاهد افزایش ارزش پول آن خواهیم بود. در واقع هیچ موردی نیست که در آن شاهد افزایش پیوسته ارزش پول یک کشور باشیم. آن هم به دلایل مختلف: یکی اینکه تقویت پیوسته واحد پولی کشور سودآور نیست چرا که مردم پول ها را به جای خرج کردن پس انداز خواهند کرد. بدین ترتیب بالا بودن ارزش پول یک کشور تنها چیزی که به ما می گوید ثبات مالی و کنترل تورم است.

منبع: ویزا موندیال
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1855

به "گران ترین و قدرتمندترین ارزهای دنیا در سال 2020" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گران ترین و قدرتمندترین ارزهای دنیا در سال 2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید