گفت و گو با قاسم افشار، خواننده قدیمی موسیقی پاپ

به گزارش مجله نماشو، روزنامه ایران - ندا سیجانی: قاسم افشار از آغازگران موسیقی پاپ پس از انقلاب است به مانند بیژن خاوری، عباس بهادری، خشایار اعتمادی، محمد اصفهانی و...؛ نسلی است که این روز ها جایشان در عرصه موسیقی بسیار خالی است و در عوض کسانی به عنوان خواننده موسیقی پاپ روی کار آمده اند که کمترین توجه را به تولید یک موسیقی فاخر با شعر و ملودی مناسب دارند. بی تردید اگر امروز همان خواننده های دهه هفتاد همچنان فعالیت خود را ادامه می دادند شاید کمتر شاهد این بلبشو در زمینه موسیقی پاپ بودیم. به گفته افشار، بهتر است مسئولان تأمل بیشتری نسبت به صدور مجوز ها داشته باشند. مصاحبه با قاسم افشار خواننده موسیقی پاپ را در ادامه می خوانید:

گفت و گو با قاسم افشار، خواننده قدیمی موسیقی پاپ

تعریف شما از موسیقی پاپ دیروز و امروز چیست؟

برای پاسخ این سؤال باید برگشتی به موسیقی پاپ پیش از انقلاب و بعد از انقلاب داشته باشیم. تولید موسیقی پاپ بعد از انقلاب قطعاً فاصله بسیاری با موسیقی پاپ پیش از انقلاب دارد و متفاوت است. آن دوران به دلیل نگاه هوشمندانه به آثار موسیقی پاپ، کار های بسیار فاخر تولید می شد. ناگفته نماند آن زمان به اشعارموسیقی بهای بیشتری می دادند و برهمین اساس شعر های با محتوا و زیبایی هم سروده می شدند و در کنار آن موسیقی های بسیار زیبایی تولید شدند. همچنین تنظیم آثار موسیقی پاپ بسیارخلاقانه انجام می گرفت و در کنار تمامی این مسائل خواننده های خوبی هم فعالیت داشتند.

به عقیده من موسیقی پاپی که ما دراین زمینه فعالیت می کنیم و شنیده می گردد وامدار موسیقی پاپ پیش از انقلاب است. بعد ها و فکر می کنم از دهه های 60 تا 70 خواننده های جدید موسیقی پاپ، چون بیژن خاوری، عباس بهادری، مهرداد کاظمی، پرویز طاهری و حسن همایونفال روی کار آمدند. این دوستان سال های سال درموسیقی پاپ فعالیت می کردند و بعد آن یعنی از دهه هفتاد به بعد نسل من و دیگر دوستان، چون خشایار اعتمادی، محمد اصفهانی، علیرضا عصار و... به روی صحنه آمدیم. البته نمی توان فضای موسیقی دهه هفتاد را با این دوره مقایسه کرد و بگویم بهتر یا بدتر است، اما فضای کاملاً متفاوت با موسیقی پاپ آن زمان داشت و فکر می کنم دراین دهه کمتر شاهد اتفاقات خوب آن دوران هستیم.

استیج برای مخاطبان و خواننده ها قابل احترام است. به نظر شما نسل امروز موسیقی پاپ چقدر توانسته اند حرمت آن را حفظ کنند؟ در واقع آیا به لحاظ اجرای شعر و موسیقی مناسب و با محتوا این موضوع مورد نظر قرار گرفته می گردد؟

به هر صورت موسیقی پاپ یک موسیقی شاد است و مخاطبان آن متفاوت با مخاطبان موسیقی سنتی بوده، اما به اعتقاد من یک هنرمند باید متعهد به صحنه و سن باشد. من با شادی کردن مخالفتی ندارم، اما احترام استیج مهم است. به یاد دارم یک زمان ما خواننده های دهه هفتاد حتی از جلوی میکروفن نمی توانستیم تکان بخوریم و در هنگام اجرا شاید بیش از 20 دستخط به دست ما می دادند که مردم در سالن تشویق نکنند و دست نزنند البته این نگاه هم اشتباه بود. اما اعتقاد دارم یک کنسرت موسیقی باید بدرستی و با اصول برگزار گردد و نباید به مانند یک اجرای شو باشد. یک خواننده باید بهترین و اصولی ترین کار را برای مخاطب اجرا کند.

اما در خصوص شعر و موسیقی فاخر باید بگویم یکی ازمؤلفه های اثر خوب موسیقایی شعر و ترانه مناسب و با محتوا است. تجربه نشان داده هر زمان که شعر یا ترانه خوب باشد آهنگساز هم می تواند با دست باز موسیقی تولید کند و قطعاً کار خیلی بهتری خلق می گردد. در واقع آهنگساز باید همه هم و غمش را برای تولید یک اثر بسیار خوب بگذارد. شعر یا ترانه، آهنگسازی و تنظیم لازم و ملزوم یکدیگر هستند کما اینکه تمامی آثاری که از 50- 40 سال پیش همچنان مخاطب دارد و مردم گوش می کنند یکی از دلایلش اشعار و ترانه های بسیار زیبا بوده و همچنین آهنگسازی حرفه ای و انتخاب خواننده های بسیار خوب بوده است که هنوزهم بعد این همه سال من به عنوان یک خواننده بیشتر راغب هستم آثار آن دوران را گوش کنم و لذت ببرم.

یکی از ویژگی های شاخص موسیقی پاپ در دوران گذشته همان طور که اشاره کردید آهنگسازی های شاخص است. به نظر شما آهنگسازی های امروز با دیروز چه تفاوت هایی دارد؟

نقطه عطف آن دوران و در تاریخ موسیقی کشورمان بزرگانی، چون بابک بیات، واروژان، ناصرچشم آذر، آندره آزمانیان و دیگر آهنگسازان بزرگ و همچنین شاعران بزرگی، چون اردلان سرفراز، جنتی عطایی، شهریار قنبری و... بودند و اگر بخواهیم آثار امروز را با پیش از انقلاب مقایسه کنیم قطعاً کیفیت آن بسیار کمتراست، اما در این برهه هم آهنگسازان و شاعران بسیارخوبی حضور دارند و کار های بسیار خوبی هم انجام داده اند، اما آثار امروز حتی با کار های 10 سال گذشته هم قابل مقایسه نیست و فکر می کنم 80- 70 درصد تنزل شعر داشته ایم و به اعتقاد من شعر یا ترانه های ما دچار بیماری سرطان شده اند و متأسفانه محتوای اشعار و ملودی ها بسیار ضعیف است.

آیا می توان یکی از نکات مهم در ارائه کیفیت آثار موسیقی را دقت و کارشناسی در صدور مجوز بیان نمود؟ دراین باره توضیح دهید؟

بله. تعدادی از دوستانی که در شورای کارشناسی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یا در رسانه ملی حضور دارند کارشان بررسی اشعار و ملودی ها است، اما با اطمینان می گویم اگر در وزارت فرهنگ کارشناسان با تجربه حضور داشتند نباید خروجی کار اینقدر ضعیف باشد و جای تأسف است بسیاری از کار هایی که از سوی وزارت ارشاد مجوز می گیرد در حد مجوز نیست. کما اینکه بسیاری از کار های من که هیچ گونه اشکالی از نظر شعر و ترانه نداشت رد شد و تعجب می کنم چرا یک تعداد اشعاری که فکر می کنم در حد ادبیات فارسی ما هم بیان نشده مجوز دریافت می کنند. امیدوارم که وزارت محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی یک مقدار بهتر و بیشتر روی این مسائل اثر گذار باشد تا شاهد شنیدن یکسری کار های ضعیف نباشیم.

آیا کم تنوع بودن آهنگ و محدودیت در صدا در تولید یک اثر موسیقی پاپ مؤثر است؟

به اعتقاد من نباید برای یک خواننده مهم باشد طی ماه یک یا دو کار تولید کند ما می توانیم در سال 3-4 کارخوب به بازار موسیقی ارائه کنیم، اما به لحاظ اشعار، ملودی و تنظیم کار دقت نظر بیشتری اجرا شده باشد و کار ها با وسواس بهتری تولید گردد. اما متأسفانه در این دوران یک مقدار کار های خوب کمتر می شنویم و امیدوارم این اتفاق بیفتد و در موسیقی پاپ کشورمان کار های بهتری شنیده گردد.

موسیقی پاپ امروز با موسیقی پاپ دهه 70 چه تفاوتی دارد؟ آیا در نظر دارید آثاری تولید کنید که با ذائقه شنیداری نسل امروز همخوانی بیشتری داشته باشد؟

آن زمان گونه ای از موسیقی پاپ تولید می شد که بسیار مورد استقبال مخاطبان بود البته نمی توان با اطمینان گفت اگر همان موسیقی ها امروز تولید می شد مورد توجه مردم قرار می گرفت یا خیر، پاسخ این سؤال آسان نیست، اما در خصوص حرکت نسل امروز باید بگویم ما می توانیم به روز، تولید آثار موسیقایی داشته باشیم، اما باید به گونه ای باشد که من قاسم افشار بتوانم آن را بخوانم و نزدیک به شخصیت من و نوع صدایم باشد.

من می توانم تغییر رویه بدهم و کاملاً متفاوت بخوانم، اما ژانر کاری من نیست. اما اگر بخواهیم کارشناسانه در خصوص آثار موسیقی پاپ گذشته صحبت کنیم باید بگویم شعر ها و ترانه های آن دوران یک سر و گردن قوی تر از اشعار امروز است. در حال حاضر شعر های بسیار سخیف و بد به گوش ما می رسد تا جایی که نمی توان نام آن را شعر گذاشت.

بتازگی قانونی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده تحت عنوان اختصاص 10 درصد از درآمد کنسرت ها برای زیرساخت های فرهنگی و هنری استان ها، نظر شما دراین باره چیست؟

با آنکه چندین سال است کنسرت برگزار نکرده ام، اما مخالف این قانون هستم چرا که نیازی ندارد برای اجرای موسیقی مالیات در نظر گرفته گردد و اعتقاد دارم این اتفاق زمانی می تواند صورت بگیرد که کمکی به موسیقی پاپ داشته باشیم. وقتی دولت قدمی برای موسیقی پاپ بر نمی دارد وحرکتی هم برای هنرمندان از اجاره سالن یا تبلیغات بیلبوردی یا حتی اداره اماکن و... ندارد نباید در فکر دریافت این عوارض باشد. زمانی این اتفاق می تواند انجام بگیرد که حمایتی از ما داشته باشند و بعد چیزی را کسر کنند وقتی حمایتی نیست لزومی هم ندارد هنرمند یا تهیه کننده درصدی از کنسرت را به دریافت مالیات اختصاص بدهد و فکر می کنم این اتفاق بیشتر یک حرف زور است.

آخرین انتشار آلبوم شما اگر اشتباه نکنم به سال 83 بر می گردد چه اتفاقی سبب شد از فعالیت کردن در عرصه موسیقی فاصله بگیرید؟

این فاصله به دلیل فضای بد و متأسفانه ناجوانمردانه عرصه موسیقی است که شاید ناخواسته انجام گرفت و برای هم نسلان من هم این اتفاق به وجود آمد، اما امیدوارم این دوستان باردیگر به روی صحنه برگردند و دراین عرصه حضور پیدا کنند.

برنامه شما برای آینده چیست؟

اگر اتفاقی پیش نیاید قرار است کنسرتی را در تهران برگزار کنیم و بعد سالیان سال با گروه به روی صحنه بیاییم و آرزو می کنم این اتفاق برای دیگر دوستان هم نسل من نیز بیفتد و امیدوارم بعد سالیان سال با دوستان هنرمند و مردم خوب کشورم دیدار داشته باشم و ساعاتی را با آن ها خوش بگذرانم. ناگفته نماند مشغول آماده کردن تعدادی تک آهنگ هستم که تا خاتمه سال ضبط و منتشرمی گردد.

منبع: برترین ها
انتشار: 14 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 290

به "گفت و گو با قاسم افشار، خواننده قدیمی موسیقی پاپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفت و گو با قاسم افشار، خواننده قدیمی موسیقی پاپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید