7 راهکار کاربردی برای کار نکردن ابزار Finder مک

به گزارش مجله نماشو، کار نکردن ابزار Finder مک یکی از رایج ترین اختلالات سیستم های کامپیوتری مک محسوب می گردد. اگر فایندر سیستم نتایج درستی را به شما نشان نمی دهد، با دنبال کردن راه چاره های موجود در این مقاله مشکل کار نکردن ابزار Finder مک را یک بار برای همواره حل کنید.

7 راهکار کاربردی برای کار نکردن ابزار Finder مک

فایندر (Finder) یکی از سر راست ترین روش ها برای جست وجو در سیستم عامل مک محسوب می شود. فایندر را می توان معادل فایل اکسپلورر (File Explorer) سیستم عامل های ویندوزی دانست که به طور پیش فرض روی تمام سیستم عامل های ویندوز نصب شده است.

با استفاده از فایندر شما می توانید هر چیزی که در پی آن هستید را در بخش جستجوی فایندر تایپ نموده تا این ابزار در سریع ترین حالت ممکن فایل مد نظرتان را پیدا کند. با این اوصاف، فایندر هم می تواند شبیه به سایر ابزارها و نرم افزارها درگیر خطا و ایرادات مختلف شود. یکی از متداول ترین خطاهای فایندر، نتایج نامطلوبی است که به کاربر نشان می دهد. در این شرایط کاربر نمی تواند فایل مورد انتظار خود را به وسیله فایندر مک پیدا کند. بنابراین، برای حل مشکل کار نکردن ابزار Finder مک بهتر است هفت راه چاره موجود در این مقاله را دنبال کنید.

1. ری استارت مک

احتمالا شگفت زده خواهید شد که یک ری استارت ساده چطور می تواند ارورهای تصادفی روی مک را حل نماید. یک ری استارت در واقع تمام پردازش هایی که برنامه ها در پس زمینه محیط سیستم در حال اجرا هستند را متوقف می نماید و سیستم مک به شرایط اولیه خود برمی شود. با این کار، ایرادات مربوط به حافظه سیستم رفع خواهد شد.

بنابراین، سیستم مک خود را ری استارت نموده تا ببینید آیا کار نکردن جستجوی Finder مک حل می شود یا خیر. برای این امر، روی لوگوی اپل در نوار ابزار منو کلیک و سپس ری استارت را انتخاب کنید.

2. اجرای مجدد فایندر

برنامه ها بنا به دلایل متنوع دست از کار می کشند. بنابراین، امکان دارد نتوانید علت کار نکردن فایندر را در مک پیدا کنید. در این شرایط، اجرای مجدد فایندر می تواند مشکل را هر چند موقتی حل نماید.

متاسفانه، صرفا بستن پنجره فایندر به مقدار کافی در حل مشکل موثر نیست. به جای این کار، شما باید روی لوگوی اپل در نوار ابزار منوی سیستم کلیک نموده و سپس Force Quit را انتخاب کنید. حالا Finder را از فهرست برنامه ها انتخاب و سپس روی Relaunch کلیک کنید.

ابزار جستجوی Finder سیستم شما حالا باید بدون مشکل کار کند اما اگر همچنان درگیر کار نکردن جستجوی Finder مک هستید به سراغ راه چاره بعدی بروید.

3. آنالیز تنظیمات فایندر

اگر دو راه چاره قبلی موثر واقع نشد، پیشنهاد می کنیم تنظیمات مربوط به برنامه فایندر را آنالیز کنید. به این منظور باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

1. پنجره فایندر را اجرا و سپس Finder را از نوار ابزار منو کلیک نموده و سپس روی Settings کلیک کنید.

2. در پنجره تازه به سراغ سربرگ Advanced بروید.

3. در بخش پایانیی شما باید با گزینه When performing a search روبه رو شوید. مطمئن شوید که مورد Search This Mac انتخاب شده است.

اگر گزینه مورد نظر انتخاب شده و شما همچنان با مشکل کار نکردن جستجوی Finder مک روبه رو هستید، راه چاره بعدی را امتحان کنید.

4. راه اندازی مجدد شاخص جست وجو

برنامه فایندر بر اساس شاخص های جست وجو، در پی فایل های شما می شود. بنابراین اگر این شاخص ها دچار ایراد شده باشند، شما احتمالا با مسائلی پیرامون کار با فایندر روبرو خواهید شد. برای آنالیز و راه اندازی مجدد شاخص های جست وجوی فایندر مراحل زیر را انجام دهید:

1. روی لوگوی اپل در ابزار منو کلیک نموده و سپس System Settings را انتخاب کنید.

2. از منوی سمت چپ Siri & Spotlight را انتخاب کنید.

3. از پنل سمت راست به بخش پایین اسکرول نموده و Spotlight Privacy را کلیک کنید.

4. روی دکمه به علاوه (+) کلیک کنید.

5. در بخش فوقانی پنجره ای که ظاهر می شود Macintosh HD را انتخاب و سپس روی Choose کلیک کنید.

6. حالا درایو را در پنجره Spotlight Privacy انتخاب و سپس روی دکمه منها (-) کلیک کنید.

حالا شاخص جست وجوی سیستم شما مجدد راه اندازی خواهد شد و بر اساس مقدار اطلاعاتی که شما دارید این فرایند از چند دقیقه تا چند ساعت ممکن است طول بکشد. به محض اتمام راه اندازی مجدد سیستم، فایندر شما مجدد بدون مشکل کار خواهد نمود.

5. پاک کردن فایل PLIST خراب فایندر

اگر روی سیستم مک شما یک فایل PLST خراب وجود داشته باشد، برنامه فایندر مطابق با انتظارات کار نمی نماید. در این شرایط، پاک کردن فایل، ری استارت و اجرای مجدد فایندر مشکل را به احتمال بسیار زیاد حل خواهد نمود. شما با دنبال کردن مراحل زیر می توانید این کار را انجام دهید:

1. فایندر را باز نموده و دکمه های Command + Shift + G را روی کیبورد فشار دهید.

2. به مسیر زیر بروید:

  • ~/Library/Preferences/com.apple.finder.plist

3. در پی فایل PLIST فایندر (com.apple.finder.plist) در فهرست باشید، کنترل کلیک روی فایل نموده و سپس فایل را به Move to Trash انتقال دهید.

فایل شما به طور آنی از فهرست مورد نظر حذف خواهد شد. حالا مک خود را ری استارت نموده تا تغییرات اعمال شود. در پایان بهتر است چیزی را در فایندر جست وجو نموده تا از صحت فعالیت درست برنامه اطمینان حاصل کنید.

6. راه اندازی مک در حالت سیف مد (Safe Mode)

شما می توانید از حالت سیف مد به منظور کشف تمام ایرادات یا مسائلی که باعث متوقف شدن کامپیوترتان شده بهره برداری کنید. بنابراین، اگر هیچ یک از روش های قبلی تاثیری در بهتر شدن اوضاع فایندر نداشته، راه اندازی سیستم مک به صورت سیف مد می تواند مشکل را حل نماید.

اگر چه، مراحلی را که احتیاج است برای ورود به سیف مد انجام دهید به سیستم شما بستگی دارد که آیا شما صاحب یک مک اینتل هستید یا یک مک سیلیکون اپل. بر این اساس دو راه چاره برای هر دو مدل مک را شرح می دهیم.

ورود به حالت Safe Mode در مک اینتل:

1. مک خود را خاموش نموده و به مدت 10 ثانیه صبر کنید.

2. با استفاده از دکمه پاور و نگه داشتن دکمه Shift مک را روشن کنید.

3. وقتی شما پنجره لوگین را مشاهده کردید، دکمه Shift را رها کنید.

ورود به حالت Safe Mode در مک اپل سیلیکون:

1. مک خود را خاموش نموده و برای چند ثانیه صبر کنید.

2. دکمه پاور را تا زمانی که با پنجره Loading startup options روبه رو نشده اید فشار دهید.

3. دیسک را انتخاب کنید.

4. دکمه Shift را نگه داشته و گزینه Continue in Safe Mode را انتخاب کنید.

وقتی شما در حالت سیف مد سیستم مک را راه اندازی نموده اید، ابزار سرچ فایندر را اجرا نموده و ببینید آیا همچنان مسائل قبل پابرجاست یا خیر؛ چرا که سیف مد، سیستم مک را تنها با برنامه های ضروری اجرا نموده و شما احتمالا باید برنامه های دردسرساز را پیدا نموده و با حذف آنها، ایراد فایندر را برای همواره رفع کنید.

7. به روز رسانی مک

شبیه به سایر سیستم عامل ها، سیستم عامل مک هم در برابر باگ به طور کامل ایمن نیست. بنابراین، با انجام آپدیت های مستمر از بروز ایرادات نرم افزاری و باگ های ناخواسته جلوگیری کنید. آپدیت های سیستم عامل مک بنا به دلایلی مثل مسائل امنیتی و حفظ حریم خصوصی به شدت لازم است اما با آپدیت ها می توان از ارور و خطاهای تصادفی در برنامه ها و نرم افزارهای سیستمی هم جلوگیری کرد.

برای آپدیت سیستم مک خود تنها کافی است به مسیر System Settings > General > Software Update بروید. پس از آپدیت موفقیت آمیز سیستم خود، مجدد برنامه فایندر را اجرا کنید.

جستجو در فایندر بدون هیچ مشکل

روش هایی که در فهرست این مقاله به آنها اشاره نموده ایم می توانند ایراد کار نکردن جستجوی Finder مک را حل نمایند. بنابراین بهتر است مقداری وقت و انرژی گذاشته تا هر راه چاره را روی سیستم خود آزمایش کنید.

البته، اگر هیچکدام از هفت راه چاره موجود در این مقاله موثر واقع نشد، شما شاید بهتر باشد سیستم مک خود را به یک کارشناس و متخصص علوم کامپیوتر نشان دهید. ریست فکتوری کردن مک هم ممکن است فایده داشته باشد اما دقت کنید که با ریست فکتوری کردن سیستم مک، رسما تمام اطلاعات موجود روی سیستم خود را با دستانتان یک بار برای همواره پاک خواهید کرد. بنابراین، اگر با این راه چاره روبرو شده اید یا کسی آن را به شما توصیه نموده، قبل از اجرای آن حتما از فایل ها، اسناد و مدارک خود بکاپ بگیرید.

منبع: makeuseof

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 4 آبان 1402 بروزرسانی: 4 آبان 1402 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 5293

به "7 راهکار کاربردی برای کار نکردن ابزار Finder مک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 راهکار کاربردی برای کار نکردن ابزار Finder مک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید