آشنایی با حیوانات تایلند

به گزارش مجله نماشو، تایلند مملو از جاذبه های مختلف است، از شهرهای مدرن تا روستاهایی که هنوز حال و هوای قدیمی را در خود دارند تا طبیعتی که گاهی انگار دست نخورده به نظر میرسند، حیوانات وحشی که مانع انقراض آنها شده اند و به خوبی در این سرزمین پر از گردشگر به حیاتشان ادامه میدهند اگر دوست دارید بدانید در تایلند چه حیواناتی را خواهید دید با ما همراه شوید.

آشنایی با حیوانات تایلند

در قلب آسیای جنوب شرقی سرزمینی وجود دارد که به دلیل رفتار دوستانه مردم خود، با عنوان سرزمین لبخند شناخته می شود. بسیاری از مسافران اوقات خود را در شهرهایی مانند بانکوک یا جزایر استوایی مانند پوکت می گذرانند، اما خارج از این مناطق شلوغ می توان مناظر و در عین حال حیات وحش بی نظیری را جست و جو نمود. تایلند محل زندگی گستره متنوعی از حیوانات است که بسیاری از آنها را می توان در زیستگاه های طبیعی یا محیط های حفاظت شده و باغ وحش ها جست و جو نمود. دوستداران حیوانات می توانند بسیاری از این حیوانات بومی را در تور تایلند مشاهده کنند و از دیدن این مخلوقات شگفت انگیز غرق لذت شوند.

میمون Dusky Leaf

این میمون نام های متفاوتی دارد که از آن جمله می توان به میمون عینکی اشاره نمود. همانگونه که از نام این حیوان پیداست تغییر رنگ موی این میمون در اطراف چشم هایش شبیه به عینک آفتابی به نظر می رسد. این میمون از آن دسته حیواناتی در تایلند است که همه دوست دارند آن را در حیات وحش تماشا کنند. این میمون در کشورهای مالزی، برمه و تایلند یافت می شود اما بیشترین تمرکز آن در پارک ملی Kaeng Krachan می باشد که درست در مرز برمه واقع شده است.

فیل آسیایی Asian Elephant

فیل ها را می توان با کشور تایلند مترادف دانست و سفر به سرزمین لبخند بدون دیدن فیل آسیایی تکمیل نخواهد شد. علی رغم وجود برنامه ها و سواری های مختلف با فیل ها، نگرانی های زیادی در مورد نحوه برخورد با این موجودات وجود دارد. گزینه بهتری که به بازدیدکنندگان اجازه می دهد این فیل های شگفت انگیز آسیایی را از نزدیک ببیند، رویکردی طبیعی تر و پایدارتر است. به عنوان مثال در پناهگاه Boon Lott در Sukhothai بازدیدکنندگان می توانند غذای فیل جمع آوری کرده و فیل ها را به مناطقی که مخصوص تماشا تعبیه شده بکشانند تا بتوانند تجربه ای خاص و عاری از ظلم از تماشای این موجودات داشته باشند.

تمساح سیامی Siamese Crocodile

تمساح سیامی یکی از گونه های آب شیرین است و همانگونه که نام آن اشاره می کند این تمساح به منطقه جنوب شرق آسیا تعلق دارد. هرچند، تعداد اندکی تمساح های سیامی همچنان در محیط وحش یافت می شوند و تعداد اندک باقیمانده نیز در کامبوج زندگی می کنند. تایلند نیز البته در این زمینه خوش شانس بوده چرا که توانسته تعدادی از این تمساح های سیامی را تحت حفاظت و مراقبت قرار دهد. تعدادی تمساح جوان سیامی به اندازه انگشت های دست در حیات وحش پارک ملی پانگ سیدا رها شده اند اما اغلب مسافران امکان دسترسی به آنها را ندارند، اما در مزرعه تمساح Samut Prakarn که بیرون پاتایا واقع شده، امکان دیدن این خزندگان در کنار 60000 گونه تمساح دیگر وجود دارد.

توکای جکو Tokay Gecko

توکای گونه بزرگ جکو بوده و بومی آسیا و برخی از جزایر اقیانوس آرام می باشد. توکای جکو را به خاطر صدای متفاوت آن می شناسند. هرچند این گونه ترجیح می دهد در جنگل های بارانی زندگی کند، اما یافتن توکای جکو روی سقف یا دیوار حمام هتلی در تایلند به هیچ وجه غیر معمول نیست. این جکوها معمولا شب ها قابل رویت هستند و آنها را می توان به خاطر داشتن پوست آبی رنگ که لکه های نارنجی دارد به سرعت تشخیص داد.

کینگ کبرا King Cobra

کینگ کبرا به عنوان بلندترین مار سمی جهان قابل احترام بوده و در عین حال برای بسیاری تهدید بزرگی محسوب می شود. کینگ کبرا را می توان در هندوستان و آسیای جنوب شرقی یافت. البته این خزنده علاقمند به زندگی در جنگل های کوهستانی متراکم است. این مارهای طویل معمولا در کنار آب مانند دریاچه ها یا رودخانه ها یافت می شوند. هرچند برخورد با یک کینگ کبرا در دل طبیعت وحشی ممکن است برای برخی از افراد جالب باشد اما دیگران نیز ترجیچ می دهند این خزندگان سمی را در محیطی امن تر ببینند. مزرعه مار بانکوک یک باغ وحش و مرکز تحقیقات سم شناسی است که در آن می توان کینگ کبراهای عظیم را به راحتی مشاهده نمود.

ماکاک خرچنگ خوار Crab-Eating Macaque

ماکاک خرچنگ خوار گونه ای خارق العاده از پستانداران اولیه است که دارای ویژگی های عجیب و اجتماعی خاص خود است. ماکاک های خرچنگ خوار دارای اجتماعی تحت سلطه گونه های مونث هستند و گونه های مذکر به محض رسیدن به بلوغ گروه را ترک می کنند. برخی از مردم تایلند به این گونه احترام زیادی می گذارند و آن را مقدس می شمارند. جالب است بدانید که در تایلند بیش از یک معبد به افتخار ماکاک خرچنگ خوار ساخته شده است. این گونه برخی اوقات با نام میمون شناگر نیز شناخته می شود چرا که مسافت های زیادی را برای پیدا کردن غذای دریایی تازه می پیماید. این گونه در نقاط متنوعی در سراسر تایلند یافت می شود ولی هیچ کدام از آنها به اندازه دهکده لوپبری Lopburi که میمون ها در آن در خیابان ها گشت و گذار کرده و در کنار انسان ها همزیستی دارند شگفت انگیز نیست.

خرس خورشید Sun Bear

این خرس در جنگل های جنوب شرقی آسیا یافت می شود و دارای موهایی سیاه رنگ، تاجی روی گردن و پاهایی است که اندکی خمیده می باشند. خرس خورشید کوچکترین گونه خرس است که همین موضوع باعث شده این حیوان برای افرادی که موفق به دیدن آن می شوند بسیار بانمک به نظر رسد. اما گول کوچکی این خرس ها را نخورید چرا که آنها همچنان دارای دندان های بزرگ و گاز بسیار قوی هستند. درست است که جنگل زدایی، فضای زندگی این خرس ها را با تهدید مواجه نموده، اما آنها همچنان در طبیعت وحشی پارک ملی Khao Sok در منطقه پانوم نواحی جنوبی تایلند به سر می برند. برخی از افراد هنگام گشت و گذار در این پارک، دیدن این خرس را گزارش داده اند؛ اما تورهای همراه با راهنما می تواند شانس شما را برای دیدن این حیوانات شگفت انگیز افزایش دهد.

ببر هندوچینی Indochinese Tiger

ببر هندوچینی یکی از گونه های نادر ببر در جهان است که در سراسر دنیا تنها 600 مورد از آن باقی مانده که 200 تای آن در تایلند و جنگل های بارانی استوایی زندگی می کنند چرا که جو آن مرطوب بوده و آنها در چنین فضایی راحت تر می توانند خود را استتار کنند. بیشتر این ببرهای هندوچینی در پناهگاه حیات وحش Huai Kha Khaeng در غرب تایلند ساکن هستند. تابستان ها یا فصل های خشک، بیشترین تعداد افراد از پارک بازدید می کنند و درست در همین زمان بهترین شانس برای دیدن یک ببر هندوچینی در یک گشت و گذار همراه با راهنما وجود دارد.

گیبون (نوعی میمون) لار Lar Gibbon

با داشتن بازوها و دست های بلند و همچنین توانایی تاب خوردن از یک شاخه درخت به دیگری، گیبون لار یکی از بهترین نمونه های پستانداران اولیه است. این میمون ها بیشتر وقت خود را در سایبان درختان گذرانده و 16 ساعت در روز روی درختان می خوابند که همین موضوع دیدن آنها را توسط بازدیدکنندگان سخت می کند مگر اینکه بدانند دقیقا دنبال چه چیزی باید باشند. هرچند، در تایلند تعدادی بالغ بر 20000 گیبون وجود دارد و همین موضوع باعث می شود که شانس افراد برای دیدن یکی از این موجودات در تورهای همراه با راهنما بالا برود. یکی از بهترین مکان ها برای یافتن این میمون ها پارک ملی Kaeng Krachan است که در آن تورها صداهای «هو» مانند را دنبال می کنند (اصلی ترین ابزار برای برقراری ارتباط با این میمونها) تا بتوانند از مکان این حیوانات اطلاع پیدا کنند.

کوسه نهنگ Whale Shark

کوسه نهنگ عظیم الجثه به نظر ترسناک می آید، اما در حقیقت او از دهان بزرگ خود تنها برای جمع آوری پلانکتون استفاده می کند. کوسه نهنگ مهره داری غیر پستاندار است که منحصرا در آب های گرم استوایی که هیچ گونه ریسک دمای پایین در آن وجود ندارد زندگی می کند. در تایلند می توان حین اسکوبا دایوینگ، این کوسه نهنگ های جالب را از نزدیک مشاهده نمود. برخی از غواصان آنقدر خوش شانس هستند که بتوانند این موجودات را در نقاط غواصی محبوب مانند پوکت و فی فی نظاره گر باشند، اما اگر می خواهید 100% موفق به دیدن کوسه نهنگ شوید باید به مکان هایی مانند Richelieu Rock در دریای اندمان سفر کنید.

انتشار: 17 بهمن 1396 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 53

به "آشنایی با حیوانات تایلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با حیوانات تایلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید