آشنایی با منطقه حفاظت شده دنا، عکس

به گزارش مجله نماشو، دنا و کهگیلویه و بویراحمد کوهستانی ترین منطقه ایران است که حدود سه چهارم آن را کوه ها و ناهمواری ها فرا گرفته است.

آشنایی با منطقه حفاظت شده دنا، عکس

منطقه حفاظت شده دنا یکی از غنی ترین مناطق زیستی از لحاظ تنوع گیاهی و جانوری در ایران و جهانست که در سال 2010 از سوی سازمان یونسکو به عنوان دهمین ذخیره گاه بیوسفری ایران و پانصد و پنجاهمین ذخیره گاه جهان به ثبت رسید.

پیش از ثبت دنا در کهگیلویه و بویراحمد، 9 ذخیره گاه پارک های ملی ارومیه، گلستان، کویر، مناطق حفاظت شده ارسباران در آذربایجان شرقی، توران در استان فارس، گنو و حرا در هرمزگان، ارژن و پریشان در استان فارس و پناهگاه حیات وحش میانکاله استان مازندران 34 سال پیش در فهرست ذخیرگاه های زیست کره ایران در یونسکو ثبت شده بودند.

منطقه حفاظت شده دنا یکی از غنی ترین مناطق زیستی از لحاظ تنوع گیاهی و جانوری در ایران و جهانست

شکار و صید بی رویه، افزایش جمعیت جنگل نشین و حاشیه نشین منطقه، احداث جاده های متعدد و خطوط انتقال گاز از داخل جنگل، تغییر کاربری اراضی جنگلی و مرتعی به زراعی و شهری و روستایی، قطع بی رویه درختان برای مصارف سوختی، چرای دام و برداشت بیش از حد گیاهان دارویی و خوراکی، آفات و بیماری های گیاهی، تخلیه فاضلاب به داخل رودخانه ها، استفاده بیش از حد از سموم ارگانوکلره و فلزات سنگین در مزارع از مهم ترین تهدیدات تنوع زیستی منطقه حفاظت شده و ذخیره گاه زیست کره دنا محسوب می گردد.

اما قدر دنا، این کوه پر صلابت و پایدار و خاک پرگوهر که گذشتگان آن را مظهر پاکی و روشنایی و جاودانگی پاک سرشتان می دانستند، با این طبیعت بکر و این سفره پربرکت که برای مردمان جنوب پهن نموده، هنوز آن طور که شایسته است دانسته نشده و گاهی فعالیت های توسعه ای غیرکارشناسی، آتش سوزی جنگل ها، چرای بی رویه دام، توسعه اراضی زراعی و بهره برداری بی رویه از محصولات جنگل ها و مراتع، این نعمت عظیم خدادادی را تهدید می نمایند و بر پیکر زخم خورده دنا نمک پاشیده اند.

با این حال، دنا یادگار هزاره های دیرین این سرزمین ـ که بلوط های هزار ساله اش با مردمان این دیار پیوندی دیرینه دارد ـ نیازمند دستانی است که بر خاکش چنگ نزنند و به آتش نکشندش.

منبع: گردشبان
انتشار: 12 اسفند 1399 بروزرسانی: 12 اسفند 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1535

به "آشنایی با منطقه حفاظت شده دنا، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با منطقه حفاظت شده دنا، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید