آشنا: پیش بینی خسارت هنرمندان تئاتر در ایام کرونایی

به گزارش مجله نماشو، قادر آشنا، مدیر کل هنر های نمایشی مطرح نمود: ما طبق یک کار کارشناسی ضرر و زیان هنرمندان تهرانی و شهرستانی در ایام کرونایی را بررسی کرده و تقدیم وزارتخانه کردیم، آن ها هم تقدیم دولت کردند.

آشنا: پیش بینی خسارت هنرمندان تئاتر در ایام کرونایی

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، قادر آشنا، مدیر کل هنر های نمایشی درباره پرداخت مطالبات نیمه اول سال 98 هنرمندان گفت: طبق خبری که دو روز پیش دادیم مطالبات هنرمندان تخصیص پیدا کرد. کل کسانی که پفراینده آماده و معین داشتند پولشان پرداخت شده مگر اینکه یک کاری گزارش کار نداشته یا مراحل اداری آن طی نشده باشد وگرنه پرداختی های سایرین اجرا شده است.

وی در ادامه افزود: به دنبال این هستیم با قول مساعدت دکتر صالحی، وزیر فرهنگ و جناب آقای حسینی، معاون هنری تا اواسط اردیبهشت ماه سایر مطالبات هنرمندان و استان ها تا انتهای سال 98 را پرداخت کنیم.

آشنا گفت: ما دو گروه را در نظر داریم یکی گروه های مورد حمایت شورای حمایت هستند که تا 30 شهریور مطالباتشان پرداخت شده، پول جشنواره فجر سال گذشته را نیز تسویه کردیم مگر یک زمان ممکن است استثنائاتی هم اجرا شده باشد که مشکلاتی داشتند وگرنه ما مشکل مالی برای پرداخت مطالبات هنرمندان نداریم.

*برای معین ضرر و زیان هنرمندان کار کارشناسی شده است

وی درباره ارجاع نامه خانه تئاتر به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سوی دفتر ریاست جمهوری گفت: خوشبختانه معاونت هنری جزو پیش قراولان این امر بود اولین روز کاری من مصادف با شانزدهم فروردین ماه، یک جلسه در همین رابطه داشتیم. طبق همین جلسه برای کرونا و ضرر و زیان هنرمندان یک کار کارشناسی اجرا شده است اول بررسی شد که چه کسانی مشمول این امر می شوند؟

مدیرکل هنر های نمایشی در این باره افزود: بهرحال در شرایط عادی خیلی گروه ها در سالن های مختلف اجرا می فرایند ما تعداد اجرا هایی که مجوز گرفته بودند در تهران و شهرستان ها و اجرا های لغو شده، با محاسبه تعداد صندلی ها و میزان تعداد اجرا ها رقمی را پیش بینی کرده و در یک طرح به آقای وزیر تقدیم شد. این اتفاق در تئاتر، موسیقی، تجسمی و آموزشی و سایر بخش های زیان دیده اعطا شد و دکتر صالحی هم کارشناسی کردند و تقدیم دولت شد.

وی گفت: بنابراین اتفاقی که می بایست در معاونت هنری و وزارت ارشاد صورت می گرفت، انجام شد.

*بسته حمایتی دولت شامل تماشاخانه های خصوصی هم خواهد شد

وی با اشاره به مسئله تماشاخانه های خصوصی، گفت: من خودم یکی از شریکان پایه گذاری تماشاخانه های خصوصی در تهران بودم از زمانی که تماشاخانه باران در تهران راه افتاد. من آن زمان باورم بر این بود که تهران شهر بزرگی است و نیاز به پلاتو در کل تهران است. البته من نظرم این بود که باید سالن ها پخش شوند هر چند امروز شاهدیم بیشتر سالن ها باز گرد همین تئاتر شهر راه افتادند، اما بهرحال همین هم کار بزرگی است. بچه های هیئت مدیره انجمن صنفی تماشاخانه های خصوصی با ما جلسه داشتند اخیرا هم پیگیر هستیم که زمانی بسته حمایت دولتی بیاید در این زمینه هم کاری انجام دهیم.

آشنا در پاسخ به این سوال که برخی تماشاخانه دار ها مدعی شدند که مرکز هنر های نمایشی اولویتی برای حمایت از سالن های خصوصی قائل نیست، گفت: ببینید من قولی که نتوانم عملی کنم نمی دهم، چه الان و چه در آینده برخی شاید بخواهند مدینه فاضله برای یک عده ترسیم کنند، اما این اخلاقی و شرعی درست نیست من به این دوستان گفتم که گفت وگوی من با شما دوستان در بحث کرونا است که گفتم پرداختی ها جزو اولویتهایمان هستند آن ها خواسته های دیگری را مطرح کردند و من گفتم این ها الان اولویت ما نیست.

وی گفت: مثلا انجمن صنفی از ما دفتر خواست، ما هم گفتیم فعلا در اولویتمان نیست، اما در بسته ای که ما به دولت دادیم کمک به تماشاخانه های خصوصی دیده شد، پس حتما این اتفاق خواهد افتاد و ما از تماشاخانه های خصوصی حمایت خواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3804

به "آشنا: پیش بینی خسارت هنرمندان تئاتر در ایام کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنا: پیش بینی خسارت هنرمندان تئاتر در ایام کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید