شروع ثبت نام خرید مسکن دولتی در شهرهای جدید از هفته اول آذر

به گزارش مجله نماشو، مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با بیان اینکه ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای جدید از هفته اول آذر شروع می گردد،گفت:کوشش داریم این طرح در زمان تعیین و باکیفیت مناسب به متقاضیان ارائه گردد.

شروع ثبت نام خرید مسکن دولتی در شهرهای جدید از هفته اول آذر

مهر: حبیب اله طاهرخانی، از شروع ثبت نام طرح اقدام ملی فراوری مسکن در شهرهای جدید از هفته نخست آذرماه اطلاع داد و گفت: این طرح عموما در زمین های آماده سازی شده و دارای زیرساخت، احداث شده و اقشار متوسط جامعه مخاطب آن خواهند بود.

طاهرخانی در ادامه با تأکید بر اینکه واحدهای فراوریی مسکونی در این طرح از لحاظ کیفیت، نحوه اجرا، سیستم انعقاد قرارداد و ارجاع کار به سازندگان و انبوه سازان کاملا تابع نظام فنی و اجرایی بوده و با رعایت قوانین مذکور ساخته خواهند شد گفت: کوشش داریم خروجی این طرح در زمانبندی معین و با کیفیت مناسب به متقاضیان و شهروندان ارائه گردد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در تشریح ویژگی افراد واجد شرایط طرح مذکور بیان نمود: متقاضیان واجد شرایط تا پیش از این نباید از تسهیلات یارانه ای استفاده نموده باشند؛ همچنین متقاضیان باید ساکن محدوده طرح و متاهل باشند، در نهایت سابقه مالکیت از سال 84 نداشته باشند.

به گفته این مقام مسئول زمین در این طرح به قیمت کارشناسی شده و اقساط طولانی مدت با دوره تنفس 2 ساله از مردم دریافت خواهد شد.

طاهرخانی با اشاره به بهرمندی این طرح از تسهیلات 100 میلیونی با نرخ سود 18 درصد بیان نمود: خوشبختانه افرادی که جزو متقاضیان طرح مسکن یکم نیز هستند با هماهنگی بانک مسکن میتوانند وارد برنامه اقدام ملی شوند.

وی همچنین تأکید کرد: این طرح برای اقشار متوسط جامعه بوده و طرح دیگری با همکاری نهادهای حمایتی برای طبقه ضعیف در حال اجراست که طبق آن، زمین 99 ساله و رایگان در اختیار نهادها قرار می گیرد که با یاری تسهیلات مورد احتیاج این جامعه را مورد پوشش قرار می دهد.

این مقام مسئول همچنین در مورد بازار مسکن و دلایل بی ثباتی آن بیان نمود: بدون شک اگر مداخلات دولتی عاملی برای ثبات بود در سال 91 که در اوج عرضه مسکن مهر بودیم باید رکود ایجاد میشد بنابراین به این نتیجه میرسیم که رابطه معنا دارای برای حضور دولت و کنترل قیمت وجود ندارد.

وی اضافه نمود: بخش عمده ای از سرمایه های مالی کشور در ساخت ساختمان سرمایه گذاری شده است و بیش از دو میلیون ساختمان در کشور خالی مانده است و سرمایه های این بخش یاریی به اقتصاد کشور نمی کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه طبق برنامه ریزی صورت گرفته قرار است 6 هزار واحد مسکن در شهر جدید صدرا در شیراز ساخته گردد عنوان نمود: شرایط پیش احتیاج این طرح باید ایجاد گردد و موضوعاتی نظیر مالیات، حقوق نظام مهندسی و سایر عوامل اجرایی نیز در نظر گرفته گردد.

طاهرخانی در مورد حضور بخش خصوصی در بازار مسکن عنوان نمود: بازار مسکن در انحصار بخش خصوصی است و مداخله بخش دولتی تنها در مسکن مهر صورت گرفت و در این بخش دو میلیون و 300 هزار واحد در این طرح ساخته شد.

وی معتقد است: شرایط برای حضور بخش خصوصی به صورت مستقل در بخش ساختمان باید ایجاد گردد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در مورد عنصر مغفول مانده حوزه ساختمان اظهار کرد: نوآوری در صنعت ساختمان کشور بسیار محدود و کند است و باید جهشی در حوزه نوآوری ایجاد گردد تا شاهد افزایش بهره وری در این حوزه باشیم.

وی ادامه داد: رکود در بسیاری از شاخص ها اتفاق افتاده است و دولت نمی تواند به تنهایی در برطرف خلا ها اقدام کند و باید شرایطی برای حضور بخش خصوصی در راستای حل این خلا ها فراهم گردد.

وی با اشاره به این نکته که مخاطب طرح اقدام ملی مسکن اقشار کم درآمد اجتماعی نیستند و متقاضیان باید 10 درصد هزینه ساخت را تامین نمایند گفت: طرح اقدام ملی مسکن هیچ قیمت ثابتی ندارد و بر اساس چهارچوب های قرارداد های فنی ،مهندسی کشور خواهد بود و هر طرح قیمت متفاوتی خواهند داشت.

طاهرخانی در خاتمه نیز اعلام نمود: همکاری دستگاه های اجرایی با طرح اقدام ملی مسکن ضروری و یکی از مهمترین عوامل پیشبرد این طرح دانست.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 4164

به "شروع ثبت نام خرید مسکن دولتی در شهرهای جدید از هفته اول آذر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع ثبت نام خرید مسکن دولتی در شهرهای جدید از هفته اول آذر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید