آیا انسان عامل افزایش دمای کره زمین است

به گزارش مجله نماشو، خبرنگاران، گروه جامعه- عسگر سرمست*: یکی از چالش های دنیا در سال های اخیر مربوط به مسائل پیرامون گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی است. عده ای از صاحب نظران معتقدند افزایش دمای کره زمین به دلیل ورود گازهای گلخانه ای به خصوص دی اکسید کربن به اتمسفر زمین به خاطر فعالیت های صنعتی در سال های اخیر است. اما عده ای دیگر از دانشمندان معتقدند این نظریه دارای اشکالات جدی است و نمی توان دی اکسید کربن را عامل گرمایش زمین معرفی کرد.

آیا انسان عامل افزایش دمای کره زمین است

در چند مطالعه جدا از هم که توسط تعدادی از دانشمندان دانشگاه های کارلتون کانادا، واشنگتن و اوهایو آمریکا صورت گرفته است، سهم دی اکسید کربن موجود در اتمسفر در اثر گلخانه ای در حدود 4 درصد ارزیابی شده است. این در حالی است که 95 درصد از دی­اکسید کربن فراوری شده در زمین به دلیل فعالیت های طبیعی کره زمین بوده است. به عبارتی دیگر سهم انسان در انتشار گازهای گلخانه ای تنها در حدود 0.2 درصد است. لذا این دانشمندان معتقدند که این میزان انتشار نمی تواند موجب تغییرات در گرمایش زمین باشد(1) (2) (3).

در کار پژوهشی دیگری که در قالب پروژه ادوایز (ADVISE) در آلمان برای معین دید هواپیماها برای فرود در فرودگاه ها به یاری امواج بلند برد یا IR انجام پذیرفت، معین شد گازهای گلخانه ای در بازه جذبی موج های جذبی بلند برد حداکثر تا ارتفاع 10 کیلومتری زمین تمامی امواج در این بازه فرکانسی را جذب می نمایند. به عبارت دیگر گازهای گلخانه ای دارای یک حد اشباع جذبی حرارتی هستند و افزایش چگالی این گازها در اتمسفر موجب جذب بیشتر حرارت و اثر گلخانه ای نمی گردد، لذا با افزایش گازهای گلخانه ای در اتمسفر، شاهد افزایش اثر پدیده گلخانه ای نخواهیم بود(4).

بر این اساس می توان گفت هنوز قطعیت علمی در خصوص نقش دی اکسید کربن انسان ساخت در گرمایش زمین وجود ندارد. این در حالی است که در رسانه های جمعی طوری این موضوع منعکس می­ گردد که گویی اجماع علمی بین دانشمندان در خصوص علت گرمایش دنیا وجود دارد و مقصر اصلی دی­اکسید کربن است!

* پژوهشگر حوزه سیاست گذاری انرژی

پی­ نوشت:

(1) T. Patterson، The Geologic Record and Climate Change، Tech Central St، Toronto، 2005.

(2) R. H. Essenhigh، Does CO2 really drive global warming، American Chemical Society,Ohio State University.

(3) P. J. Michaels، Global Deception: The Exaggeration of the Global Warming Threat، Center for the Study of American Business,Washington University.

(4) K. Beier، Simulation of infrared detection range at fog conditions for Enhanced Vision Systems in civil aviation، Aerospace Science and Technology، 2004.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 4253

به "آیا انسان عامل افزایش دمای کره زمین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا انسان عامل افزایش دمای کره زمین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید