ادامه اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا

به گزارش مجله نماشو، ترامپ : اوباش به یاد و خاطره جورج فلوید که در روز دوشنبه جان باخت، بی احترامی می کنند.

ادامه اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا

تظاهرات آمریکا در پی کشته شدن یک سیاه پوست غیر مسلح آمریکایی در ایالت مینه سوتا به سومین شب خود رسید. رفتار پلیس در بازداشت این سیاه پوست باعث مرگ وی شد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، این تظاهرات که در روز اول صلح آمیز شروع شد، در دومین و سومین شب با آتش سوزی های عمدی، غارت و خراب کاری ادامه یافت.

معترضان آمریکایی به مرگ جورج فلویدِ سیاه پوست، پنجشنبه یک کلانتری را آتش زدند/ عکس: Associated Press

کشته شدن جورج فلوید آفریقایی- آمریکایی 46 ساله، باعث خشم عمومی در آمریکا و تظاهرات گسترده در برخی از ایالات این کشور شده است. پلیس او را به خاطر جعل یک 20 دلاری بازداشت کرد و پس از خواباندن وی روی زمین زانوی خود را روی گردن او گذاشت. فلوید در این شرایط چند بار تکرار کرد که قادر به نفس کشیدن نیست اما افسران پلیس به حرف های او توجه نکردند.

معترضان که در روز دوم تظاهرات برخی از فروشگاه ها را غارت کردند، پنجشنبه به یک مرکز پلیس در ناحیه سوم شهر مینیاپلیس حمله کرده و کلانتری را به آتش کشیدند.

سومین شب تظاهرات در شهر مینیاپلیس آمریکا- معترضان چند ساختمان را آتش زدند/ عکس: AP

این کلانتری همان جایی بود که پلیس در 2 روز گذشته با امکانات و ایجاد سپر انسانی مانع رسیدن معترضان به درون آن شد. آنها دلیل تلاش خود را ممانعت از رسیدن معترضان به محل نگهداری اسلحه و مواد خطرناک اعلام کردند. به گفته پلیس، نیروهای قانون ساختمان این کلانتری را پس از آتش سوزی ترک کردند.

در شب سوم و پس از حمله معترضان به مرکز پلیس، دونالد ترامپ از آمادگی ارتش و گارد ملی برای برقراری نظم در ایالت مینه سوتا خبر داد.

رئیس جمهور آمریکا در انتهای یکی از توییت های روز گذشته خود نوشت: شروع غارت و خشونت، شروع تیراندازی است. او از برخورد با اوباش سخن گفت.

ترامپ اضافه نمود: اوباش به یاد و خاطره جورج فلوید که در روز دوشنبه جان باخت، بی احترامی می کنند.

یک مرد عکس جورج فلوید را در دست گرفته است- جورج فلوید در روز دوشنبه به دلیل رفتار پلیس مینیاپلیس جان باخت/ عکس: Associated Press

تیم ویلز رئیس دموکرات ایالت مینه سوتا با امضای یک دستورالعمل به گارد ملی آمریکا اجازه داد تا برای برقراری نظم وارد ایالت تحت فرمان وی شوند.

خانواده فلوید خواستار مجازات 4 افسری هستند که در مرگ وی نقش دارند اما دادستان ها می گویند، تحقیقات در این باره ادامه دارد.

بی بی سی در این باره نوشت: بسیاری از معترضان آمریکا بار دیگر پرونده برونا تیلور را در شعارها یا فضای مجازی مطرح کردند. برونا تیلور یک رنگین پوست آمریکایی است که چندی پیش در حمله اشتباهی پلیس به آپارتمان شخصی اش کشته شد.

در شب سوم تظاهرات معترضان به مرگ فلوید خیابان های شیکاگو، لس آنجلس و شهر ممفیس را بستند.

در شب سوم تظاهرات چه گذشت؟

اگرچه از شب دوم تظاهرات آتش سوزی عمدی و غارت فروشگاه ها شروع شد، اما در شب سوم به اوج خود رسید و مرکز کلانتری مینیاپلیس در میان شعله های آتش سوخت.

پلیس همچنان برای پراکنده کردن جمعیت از گاز اشک آور و گلوله های غیرجنگی استفاده کرد.

معترضان دو ساختمان در نزدیکی مرکز پلیس را آتش زدند.

شب سوم تظاهرات- معترض جوان در حال ژست دریافت برای دوربین و نشان دادن اعتراض خود به مرگ یک سیاهپوست / عکس: AP

اداره پلیس شهر مینیا پلیس کمی بعد از آتش سوزی ها اعلام کرد که به دلیل حفظ ایمنی نیروهایش در ساعت 22 شب پنجشنبه ساختمان کلانتری را تخلیه کرد.

برخی از مقامات شهری مینیاپلیس نیز در ساعات پایانی پنج شنبه از مردم خواستند تا برای حفظ ایمنی از ساختمان پلیس دوری کنند. آنها با استناد به منابع تائید نشده اعلام کردند که مواد منفجره در این ساختمان وجود دارد.

تیم ویلز رهبر ایالت مینه سوتا در شب گذشته خواستار حضور گارد ملی در این ایالت شد. او درخواست خود را با حمایت شهردار مینیاپلیس و شهرداز شهر سنت پل به عنوان شهر همسایه خود رسمی کرد و شرایط کنونی را زمانی اضطراری برای صلح خواند.

او اضافه نمود: غارت، خرابکاری و آتش سوزی باعث خسارت های بیشتر به مشاغل شده و بیشتر به اقلیت ها آسیب زده است.

معترضان ساختمان کلانتری و چند ساختمان دیگر در شهر مینیاپلیس آمریکا را در شب سوم تظاهرات آتش زدند/ عکس: AP

این فرماندار ایالتی گفت: مرگ جورج فلوید باید باعث اجرای عدالت و تحولات سیستمی شود نه خرابی و مرگ.

ترامپ در کنار اظهارات روز پنجشنبه خود، مدیریت شهردار و مقامات مینیاپلیس را محکوم کرد و گفت اگر جیکوب فری به عنوان شهردارموفق عمل نکند، گارد ملی وارد عمل می شود.

شب سوم تظاهرات آمریکا در شهر مینیاپلیس- حضور پلیس در برابر معترضان/ عکس: AP

حضور معترضان در کلانتری مینیاپلیس پس از فروکش کردن آتش / عکس: Los Angeles Times

مردم در میان دود ناشی از آتش سوزی در مینیاپلیس/ عکس: لس آنجلس تایمز

-

-

منبع: عصر ایران
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3700

به "ادامه اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید