اردوغان رسما تکلیف پناهجویان و اروپا را یکسره کرد: مرزهایمان کاملا باز است

به گزارش مجله نماشو، ایرنا نوشت: رییس جمهوری ترکیه روز شنبه با تاکید بر پایبندی اروپا به تعهدات خود گفت که مرزهای ترکیه به سوی اروپا برای مهاجران همچنان باز است.

اردوغان رسما تکلیف پناهجویان و اروپا را یکسره کرد: مرزهایمان کاملا باز است

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش شبکه الجزیره، رجب طیب اردوغان با تاکید بر آنکه ترکیه دیگر نمی تواند موج جدید مهاجرت پناهندگان را کنترل کند، گفت که دولت وی اجازه می دهد که پناهندگان از ترکیه به اروپا سفر نمایند.

اردوغان در مجلس ترکیه در اولین موضعگیری در خصوص کشته شدن 33 سرباز این کشور در شمال سوریه گفت: دیروز چه کردیم؟ درها را باز کردیم.

اردوغان اضافه کرد: ما آن درها را نمی بندیم، چرا؟ زیرا اتحادیه اروپا باید متعد به وعده های خود باشد.

اردوغان همچنین با بیان اینکه از روز آدینه 18 هزار پناهنده در مرزهای ترکیه به سمت اروپا جمع شده اند، اضافه کرد: این تعداد ممکن است روز شنبه به 30 هزار نفر برسد.

رییس جمهوری ترکیه در ادامه گفت: ما در شرایطی قرار نداریم که بتوانیم با موج جدیدی از پناهندگان روبرو شویم.

ترکیه در سال 2016 برای جلوگیری از موج مهاجرت پناهندگان از مرزهای خود توافقی با اتحادیه اروپا امضا کرد.

پلیس مرزی یونان روز شنبه برای جلوگیری از ورود آوارگان سوری به این کشور، از گاز اشک آور و نارنجک های شوک دهنده استفاده کرد. دولت یونان اعلام نموده است که مصمم به جلوگیری از ورود پناهجویان به وسیله مرز ترکیه به خاک این کشور است.

دولت آتن اعلام نموده که امروز مانع از ورود غیرقانونی چهار هزار آواره از خاک ترکیه به یونان شده است.

نیکوس پاناگیوتوپولاس وزیر دفاع یونان روز شنبه (امروز)، یک روز پس از اعلان ترکیه مبنی بر اینکه دیگر مانع ورود مهاجران به اروپا نمی گردد، گفت: در طول شب نیروهای امنیتی مانع ورود غیرقانونی مرزی شده اند. وی اضافه کرد: چندین مهاجر دستگیر شده اند.

وزیر کشتیرانی یونان که مسئولیت حفاظت مرزی را هم برعهده دارد، از افزایش کنترل بر تنگه های میان جزایر یونان در شرق دریای اژه و سواحل ترکیه اطلاع داد. وی گفت: مرزهای یونان، مرزهای اروپا است.

تلویزیون دولتی یونان نیز گزارش داد که اوضاع متشنج است و بعضی مهاجران پیروز به عبور از رودخانه مرزی با استفاده از قایق های بادی شده اند.

اوایل روز آدینه اندکی پس از کشته شدن 33 سرباز ترک در حمله هوایی در ادلب در شمال سوریه، یک مقام ارشد ترکیه گفت: آنکارا از این پس دیگر دروازه های مرزی خود را به روی پناهجویانی که می خواهند به اروپا بروند، نمی بندد.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3924

به "اردوغان رسما تکلیف پناهجویان و اروپا را یکسره کرد: مرزهایمان کاملا باز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان رسما تکلیف پناهجویان و اروپا را یکسره کرد: مرزهایمان کاملا باز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید