ارزش سهام عدالت به نرخ امروز؛ سهم کامل، 17 میلیون تومان

به گزارش مجله نماشو، در فصل ششم قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی ماده 34، مقرر شد 40 درصد مجموع ارزش سهام بنگاه های قابل واگذاری در هر بازار با ضوابط به اتباع ایرانی مقیم داخل کشور واگذار گردد. این موضوع از سال 84 به تدریج وارد مرحله اجرایی شد و میان حدود 49 میلیون نفر جمعیت کشور (معادل 6 دهک اول) سهام 60 شرکت دولتی توزیع شد.

ارزش سهام عدالت به نرخ امروز؛ سهم کامل، 17 میلیون تومان

البته بر اساس مصوبه ای در سال 1396 تعداد این شرکت ها به 49 شرکت کاهش یافت. در این مصوبه گفته شده با توجه به میزان اقساط تسویه شده سهام عدالت از محل سود شرکت های سرمایه پذیر (طی مهلت 10 ساله مقرر)، تخفیفات دو دهک پایین درآمدی و پرداخت مانده مبلغ سهام تخصیصی توسط مشمولان، تنها سهام 49 شرکت به مشمولان طرح تعلق پیدا نموده و سهام 11 شرکت و بخشی از سهام شرکت دخانیات از این طرح خارج و به عنوان سهام دولت و جزو موارد واگذاری معین شده است.

آزادسازی سهام

به گزارش ایرنا، حالا بعد از گذشت 15 سال از این اقدام و مشکلاتی که در رابطه با مدیریت و ارزش گذاری این سهام وجود داشت، قرار است خرید و فروش آن در بازار بورس و اوراق بهادار آزاد گردد. البته دولت در بهمن ماه سال 1396 در لایحه ساماندهی سهام عدالت زیرساخت قانونی این موضوع را فراهم آورده بود. طبق این لایحه مقرر شد برای اجرای آزادسازی صندوق های سرمایه گذاری سهام عدالت در قالب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس با یک هیئت امنای دولتی (چند وزیر، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کل کشور) تشکیل شوند.

لایحه مذکور، تغییر ساختار موجود سهام عدالت را از شرکت های سرمایه گذاری استانی و تعاونی های شهرستانی به صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله مد نظر قرار داده و مقرر شده تا واگذاری های اجرا شده به شرکت های سرمایه گذاری استانی، بر اساس قرارداد های جدید بین سازمان خصوصی سازی و صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله، به صندوق های مذکور منتقل گردد. این لایحه در کارگروه سهام عدالت ذیل کمیسیون ویژه حمایت از فراوری ملی و نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی مجلس مورد آنالیز قرار گرفته و گزارش کمیسیون مذکور در شهریورماه 1398 نهایی و تقدیم مجلس شد.

با توجه به این تصمیم، در حال حاضر موضوعی که بیش از هر چیزی برای دارندگان سهام اهمیت پیدا نموده، این است که ارزش سهامشان بعد از این سال ها چقدر افزایش یافته است.

برای آنالیز این موضوع، ابتدا ضروری است گفته گردد که به طور معمول ارزش سهام در فرایند عرضه و تقاضا و در بازار بورس معین می گردد و بر همین اساس، احتیاج است آزادسازی صورت گیرد و سپس برهم کنشی نیرو های عرضه و تقاضا بر یکدیگر قیمت تعادلی بازار را تعیین خواهد نمود، اما با این حال همواره برای هر کالا و بنگاهی یک ارزش طبیعی وجود دارد که با هزینه فراوری و در خصوص دوم ارزش دارایی ها سنجیده می گردد. در اینجا مبنای محاسبه درباره شرکت های بورسی همان ارزش روز شرکت در بازار و برای دیگر شرکت ها ارزش دارایی های آن ها قرار گرفته است.

از 49 شرکت موجود در پورتفوی سهام عدالت، 35 شرکت بورسی و 14 شرکت غیربورسی هستند. طبق اطلاعات پایگاه اطلاع رسانی سهام عدالت ارزش مقطع واگذاری شرکت های مذکور حدود 26.6 هزار میلیارد تومان بوده که در 13 اردیبهشت سال جاری، ارزش روز شرکت های حاضر در پورتفوی سهام عدالت به بیش از 429.8 هزار میلیارد تومان رسیده است. یعنی طی این مدت ارزش این 49 شرکت بیش از 16 برابر شده است.

از سوی دیگر، بر اساس اطلاعات همین پایگاه سهام عدالت، تعداد مشمولان نهایی (به عنوان 6 دهک پایین درآمدی) در سامانه سهام عدالت 49 میلیون و 152 هزار و 741 نفر هستند که از این تعداد، تنها 6 میلیون نفر به عنوان مشمولان دهک های اول و دوم درآمدی (مشمولانی که بر اساس ماده 34 قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی از تخفیف 50 درصدی در بهای سهام بهره مند هستند) در نظر گرفته شده اند.

ارزش اسمی سهام عدالت عموم مشمولانی که این دارایی به آن ها واگذار شده، معادل 532 هزار تومان و برای افرادی که مشمول تخفیف 50 درصدی شدند و همچنین سایر اشخاصی که الباقی وجه مورد احتیاج برای تسویه واگذاری سهام عدالت را پرداخت نموده اند، دو برابر (یک میلیون و 64 هزار تومان) است.

حال اگر این رقم های اسمی (ارزش ابتدایی سهام) را در 16 ضرب کنیم، برای دسته اول 8 میلیون و 500 هزار تومان و برای گروه دوم 17 میلیون تومان می گردد که معادل ارزش هر سهم است. این رقم تقریباً نزدیک همان رقمی است که اخیراً رئیس سازمان خصوصی سازی اعلام نموده بود. علیرضا صالح، رئیس سازمان خصوصی سازی درباره ارزش سهام عدالت گفته بود: دو دهک پایین درآمدی که سهام کامل یک میلیون تومانی در اختیار دارند، ارزش سهامشان بالای 15 میلیون تومان است و برای باقی مردم نصف این مقدار است.

منبع: فرارو
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3753

به "ارزش سهام عدالت به نرخ امروز؛ سهم کامل، 17 میلیون تومان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزش سهام عدالت به نرخ امروز؛ سهم کامل، 17 میلیون تومان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید