استقبال ایران از طرح جمهوری آذربایجان

به گزارش مجله نماشو، محمد جواد ظریف که برای ملاقاتی منطقه ای به حوزه قفقاز سفر نموده است در نخستین گام از این سفر صبح امروز -دوشنبه- در باکو با الهام علی اف رئیس جمهور جمهوری آذربایجان ملاقات و مصاحبه کرد.

استقبال ایران از طرح جمهوری آذربایجان

به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه در این ملاقات با تبریک پیروزی های اخیر به دولت و مردم جمهوری آذربایجان، بر گسترش همکاری های دوجانبه تاکید نمود.

ظریف با استقبال از طرح پیشنهادی رییس جمهوری آذربایجان تحت عنوان ابتکار همکاری های منطقه ای 6 جانبه، آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای یاری و همکاری در همه زمینه هایی که به برقراری صلح، ثبات و آرامش در منطقه یاری کند را اعلام داشت.

وزیر امور خارجه با اشاره به سفر موفقیت آمیز وزیر امور خارجه و همچنین معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان به ایران، همکاری های فی مابین بویژه در حوزه های مالی را آماده جهش ارزیابی کرد.

رییس دستگاه دیپلماسی با ابراز خرسندی از نتایج برگزاری چهاردهمین دور اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های مالی دو کشور، آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای مشارکت فعال در بازسازی مناطق آزاد شده خصوصا در زمینه های ساخت و ساز، صدور خدمات فنی - مهندسی، برق و انرژی، کشاورزی، کشت فرا سرزمینی، مین روبی، بازسازی مساجد و بنا های تاریخی را بیان کرد.

الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان هم در این ملاقات با قدردانی از مواضع جمهوری اسلامی ایران در تحولات اخیر در منطقه، از سطح همکاری های فی مابین ابراز خرسندی کرد و فضای موجود برای توسعه مناسبات در همه زمینه ها خصوصا حوزه همکاری های مالی را مثبت ارزیابی کرد.

استقبال علیف از حضور شرکت های ایرانی دربازسازی قره باغ

وی با برشمردن پروژه های مالی بین دو کشور، از حضور شرکت های ایرانی در بازسازی قره باغ استقبال کرد و با ابراز خرسندی از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در مورد ابتکار 6 جانبه، این پیشنهاد را به نفع صلح و منافع مشترک در منطقه ارزیابی کرد.

الهام علی اف همچنین از برگزاری نشست های 3 جانبه ایران- آذربایجان - روسیه و همچنین ایران - آذربایجان - ترکیه در آینده استقبال کرد.

در این ملاقات علاوه بر جیهون بایراموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان، دستیار رئیس جمهور آذربایجان در امور سیاست خارجی نیز حضور داشت.

منبع: فرارو
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1556

به "استقبال ایران از طرح جمهوری آذربایجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استقبال ایران از طرح جمهوری آذربایجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید