اسرار جدید درباره شگفتی های باستانی دنیا

به گزارش مجله نماشو، مکان های باستانی دنیا هر سال هزاران بازدیدنماینده را به سمت خود می کشانند و به احتیاج آن ها برای کشف رمز و راز تمدن های گذشته پاسخ می دهند. در این میان کارشناسان کوشش می نمایند راز های کشف شده سایت های جذاب تاریخی را به صورت دائمی در اختیار دنیایان قرار بدهند.

اسرار جدید درباره شگفتی های باستانی دنیا

در ادامه این مطلب، بعضی از جذاب ترین اکتشافات سال های اخیر کارشناسان باستان شناسی درباره بناهای تاریخی را به شما ارائه می دهیم:

حقیقتی درباره دروازه جهنم هیراپولیس

هیراپولیس شهری باستانی در ترکیه است که تصور می شود قدمت آن به قرن 2 قبل از میلاد برمی شود. این سایت تاریخی نزدیک استخر های سنگ تراورتن پاموکاله واقع شده است و گردشگران را به خرابه های خود، حمام های در حال فروپاشی و به جامانده ساختمان های معبد جذب می نماید.

گردشگرانی که از هیراپولیس بازدید می نمایند، یک معبد یونانی-رومی را در این سایت تاریخی می بینند. این معبد راوی یک داستان عجیب و غریب است.

معبد پلوتونیوم که به نام پلوتو خدای دنیا زیرین نامگذاری شده است، مدتهاست که با نام دروازه جهنم شناخته می شود. کشیش ها در دوران باستان حیوانات را به عنوان بخشی از یک مراسم قربانی به پلوتونیوم اهدا می کردند و مردم به این صحنه نگاه می کردند. بنابراین پلوتونیوم به عنوان گذرگاهی به دنیا زیرین شناخته شد. امروزه دانشمندان متوجه شده اند که پرندگان و حشرات در زمان ورود به معبد پلوتونیوم از بین می فرایند؛ زیرا وجود شکافی در عمق زیرساختار پلوتونیوم باعث آزاد شدن سطوح سمی دی اکسید کربن می شود.

اسرار اطراف هرم خمیده مصر

این شاید مشهورترین هرم مصر نباشد؛ اما ساختار چشمگیر آن اسرار فراوانی را در دل خود پنهان نموده است. درب هرم خمیده در سال 2019 به روی عموم باز شد. این هرم در حدود 25 مایلی معادل 40کیلومتری جنوب قاهره واقع شده است. کارشناسان معتقدند که هرم خمیده در 2600سال قبل از میلاد مسیح برای فرعون سنفرو ساخته شده است.

سازه هرم خمیده 331فوت معادل 101متر ارتفاع دارد. کارشناسان اخیراً در جریان بازسازی این هرم و اطراف آن، یک شبکه از مقبره های پنهان و طیف وسیعی از سارکوفاژی ها را کشف کردند. این طیف وسیع سارکوفاژی ها شامل مومیایی های مربوط به سال های 332تا 664قبل از میلاد است. باستان شناسان همچنین ابزار های برش سنگ و ماسک های تشریفات را پیدا کردند.

اسرار آرامگاه توتانخامون

آخرین مکان استراحت پادشاه توتانخامون در جنوب دره پادشاهان اسرار زیادی را در دل خود پنهان نموده است. هاوارد کارتر باستان شناس و مصرشناس مشهور بریتانیایی در سال 1925 مقبره توتانخامون را باز کرد و دو خنجر را در آنجا پیدا کرد. هم اکنون مطالعات نشان می دهند که خنجر های پیدا شده در آرامگاه توتانخامون از یک شهاب سنگ ساخته شده اند. ترکیب تیغه خنجر با طول 13.4 ااینچ معادل34.2سانتی متر حاوی مقدار زیادی نیکل است که در هیچ جای کره زمین پیدا نمی شود.

مناظر جدید شگفت آور در چان چان (پرو)

شما بدون شک نام ماچوپیچو ارگ معروف اینکا در پرو را شنیده اید، اما سایت تاریخی چان چان در حاشیه قرار گرفته است.

چان چان که روزگاری پایتخت پررونق تمدن چیم چان بود، در قرن پانزدهم اوج شکوفایی اش را سپری کرد و امروز مجموعه ای از دیوار های سنگین و معابر است. سایت تاریخی چان چان به دلیل بارش های شدید منطقه ای که در آن قرار گرفته، در معرض تخریب است. با این وجود تحقیقات و اکتشافات اخیر در این سایت، نتایج خوبی داشته اند.

یک دیوار خشتی و 19 مجسمه چوبی در اکتشافات اخیر سایت تاریخی چان چان پیدا شده اند. تصور می شود که مجسمه های چوبی پیدا شده، حدود 750 سال پیش به خاک سپرده شده اند و طول آن ها 26 اینچ معادل 70سانتی متر است.

به نظر می رسد که مجسمه های چوبی مذکور عصا و سپر دارند. کارشناسان معتقدند این مجسمه ها می توانستند به عنوان نگهبان عمل نمایند. حفاری های سایت تاریخی چان چان ادامه دارند.

گنجینه های ایاصوفیه که تازه کشف شده اند

ایاصوفیه از چشمگیرترین دیدنی های استانبول است. این سازه تاریخی با گنبدها، مناره ها و فضای داخلی تزئین شده با موزاییک، گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند.

بنای ایاصوفیه در قرن6 و به عنوان یک کلیسای بیزانسی ساخته شد. این کلیسا در دهه 1400 به مسجد تبدیل و بعد ها به عنوان موزه شناخته شد، اما در ژوئیه سال2020 اعلام شد ایاصوفیه به کارکرد خود به عنوان عبادتگاه مسلمانان باز می شود.

در سال های اخیر گنجینه های زیادی در ایاصوفیه کشف شدند. یکی از جالب ترین یافته های کارشناسان در این سازه، تعمیدگاه بزرگ است.تعمیدگاه بزرگ جایی است که تصور می شود امپراطور ها بیش از یک هزاره خویشاوندان خود را در آنجا غسل تعمید می دادند.

محققان همزمان با کشف تعمیدگاه بزرگ، فضایی را در ایاصوفیه کشف کردند که به اعتقاد آن ها یک کتابخانه بود. این کتابخانه زمانی محل نگهداری 1000 طومار باستانی بود، اما پایان در کنار انبوهی از موزاییک و نقاشی دیواری زیرگچ بری های مدرن تر پنهان شد.

اتاق مخفی داموس آئورآ (Domus Aurea)

داموس آئورآ (Domus Aurea)که در اغلب مواقع تحت الشعاع دیدنی های رم قرار می گرفت، در زمان حکومت امپراطور نرون یعنی در سال64میلادی کاخی پر زرق و برق بود. جانشینان امپراطور نرون پس از مرگ او خواستند از ساختار پر زرق و برق داموس آئورآ خلاص شوند.پایان حمام های تراژان روی کاخ داموس آئورآ(Domus Aurea) ساخته شدند.

خوشبختانه مجموعه کاخ داموس آئورآ(Domus Aurea) در زیرزمین حمام ها حفظ شد و هنوز هم اسرار تازه ای را فاش می نماید. آخرین نتیجه اکتشافات کاخ داموس آئورآ یک اتاق کامل است. تصور می شود که این اتاق بین سال های 65و 68میلادی ساخته شده باشد. اتاق ابوالهول اتاق کوچک تزئین شده با نقاشی های دیواری است.

لازم به ذکر است اگرچه فضای بیشتری برای کشف در کاخ داموس آئورآ (Domus Aurea)وجود دارد، کارشناسان از ترس ایجاد ناپایداری در سازه کاخ، تمایلی به حفاری بیشتر در آن ندارند.

جزئیات پنهان کولوسئوم

آمفی تئاتر بزرگ رم محلی برای کشفیات باستان شناسی است. ساخت کولوسئوم در حدود سال 70میلادی برای وسپاسیان امپراطور روم شروع شد.

مطالعات اخیر درباره سایت تاریخی کولوسئوم اسرار پنهان آن را فاش نموده اند. کارگران در طی بازسازی اخیر کولوسئوم مجموعه ای از اعداد قرمز را که در قوس های آمفی تئاتر نقاشی شده بودند، کشف کردند. این اعداد نشان می دهند که تماشاگران رومی در کولوسئوم از یک نقشه و سیستم ورود منظم استفاده می کردند. این سیستم ورود منظم تماشاگران بی شباهت به آنچه امروز در سالن های کنسرت و تئاتر های مدرن می بینیم، نیست.

سایت های مخفی تیکال

خرابه های تیکال تمدن باستانی مایا در پارک ملی تیکال قرار گرفته است. تیکال در فهرست میراث دنیای یونسکو ثبت شده و اسرار زیادی را در دل خود پنهان نموده است.

فناوری پیشرفته تشخیص و تابش نور در اواخر سال 2018 به متخصصان یاری کرد تا کشف های جالبی در خرابه های تیکال داشته باشند.فناوری لیزر نشان داد که آثار مشهور تیکال فقط بخشی از ویرانه های مایا هستند. کارشناسان کاخ ها، قلعه های ثبت نشده، بزرگراه های باستانی و سیستم های آبیاری را کشف کردند. این کشفیات جدید دانشمندان را به این نتیجه رساند که مساحت 800مایل مربع معادل 2.072متر مربعی منطقه آنالیز شده، می تواند جمعیتی 10تا 15میلیون نفری را در خود جای بدهد. قبلاً تصور می شد که این منطقه 5 میلیون نفر را در خود جای می داد.

مقیاس شگفت آور آنگکور

سایت باستانی آنگکور با مجموعه گسترده ای از معابد آنگکور وات از سال 1992تحت حمایت میراث دنیای یونسکو قرار گرفته است. این سایت باستانی از حدود قرن نهم تا پانزدهم میلادی تحت سلطنت امپراطوری خمر شکوفا شد و باستان شناسان هنوز در حال کشف ابعاد وسعت تاریخی آن هستند. در سال2016 اسرار جذابی در سایت باستانی آنگکور فاش شدند.

از فناوری لیزر برای اسکن مناطق اطراف آنگکور وات استفاده شده است و این فناوری همه شهر های زیرزمینی جنگل های اطراف این سایت تاریخی را نشان داده است. یافته های جدید شامل یک سیستم آب پیچیده و باغ های متعدد است. این یافته ها ایده های موجود درباره مقیاس تمدنی آنگکور وات را به چالش کشیده اند.

بنای یادبود جدید پترا

کمتر شهر باستانی به اندازه پترا در چنوب شرقی اردن فریبنده است. شهر گل سرخ به خاطر وجود خزانه و یک بنای تاریخی با ارتفاع 131فوت معادل 40متر با ستون ها و کنده کاری های پیچیده که هنوز کارکرد دقیقش برای کارشناسان معین نیست، مشهور است.

تاریخ دقیق پیدایش پترا تأیید نشده است؛ اما مورخان تصور می نمایند که این شهر از قرن اول قبل از میلاد تا زمان وقوع یک زلزله مهیب در قرن چهارم میلادی شکوفا بوده است. اکنون باستان شناسان به کشفیات جدیدی در شهر پترا دلخوش هستند.

ماهواره ها در سال 2016 یک بنای یادبود را در شهر باستانی پترا آشکار کردند. این بنای یادبود یک سکوی بزرگ و مرتفع است که گفته می شود به طول یک استخر شنای المپیک است.

باستان شناسان تصور می نمایند که بنای یادبود مذکور می تواند مکانی برای برگزاری نمایش ها یا مراسم عمومی باشد.

منبع: گردشبان
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3551

به "اسرار جدید درباره شگفتی های باستانی دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسرار جدید درباره شگفتی های باستانی دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید