اطلاعات بدهید، حقوق بگیرید!

به گزارش مجله نماشو، به گزارش خبرنگاران، ثبت اطلاعات کارکنان در سامانه پایگاه اطلاعات کارکنان نظام اداری (پاکنا) از گذشته مورد تاکید بوده و در قانون بودجه 1399 و همچنین قانون بودجه سال جاری دستگاه ها مکلف به انجام آن هستند.

اطلاعات بدهید، حقوق بگیرید!

این تکلیف به منظور ساماندهی نیروی انسانی، کارکنان دولت و انضباط مالی است که در قوانین بودجه تکلیف می شود و درج این اطلاعات حقی را برای استخدام یا بکارگیری اشخاص ایجاد نمی کند.

این در حالی است که در تبصره 20 قانون بودجه 1400 جریان ثبت اطلاعات کارکنان مورد تاکید قرار گرفته و دستگاه های اجرایی مکلف شده اند اطلاعات فردی، استخدامی، احکام کارگزینی یا قرارداد منعقده کارکنان را در سامانه پایگاه اطلاعات کارکنان نظام اداری (پاکنا) ثبت یا به روز رسانی کنند.

کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادهای کار مشخص، کارگری و کارکنان حوزه سلامت بر اساس قانون مربوط به خدمات پزشکان و پیراپزشکان و سایر کارکنان که بر اساس ضوابط و مقررات مربوط به موجب حکم یا قرارداد مقام صلاحیت دار در یک دستگاه اجرایی به خدمت گرفته می شوند شامل این تکلیف برای ثبت اطلاعات خواهید بود.

با توجه به ضرورت اعلام اطلاعات مربوط به کارکنان، پرداخت ها نیز مشروط به آن شده است؛ به طوری که از خرداد امسال، تخصیص اعتبار حقوق کارکنان صرفا بر اساس اطلاعات سامانه پاکنا انجام می شود و هر گونه پرداخت مستقیم، مستمر و غیر مستمر به کلیه کارکنان دستگاه های اجرایی از محل اعتبار هزینه ای و منابع عمومی و اختصاصی صرفا پس از ثبت اطلاعات در این سامانه است.

در سال گذشته نیز در قانون بودجه تاکید شده بود که دستگاه های اجرایی مشمول ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه که به نحوی از بودجه عمومی استفاده می کنند مکلفند اطلاعات کارکنان را در سامانه کارمند ایران و سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت یا به روز رسانی کنند و هر گونه پرداخت مستقیم و مستمر به کلیه کارکنان دستگاه های اجرایی در واقع مشروط به این ثبت اطلاعات شده بود.

اما سازمان اداری و استخدامی تا کنون گزارشی از فرایند ثبت اطلاعات و عملکرد دستگاه ها در اجرای این تکلیف قانونی به صورت عمومی منتشر نکرده است.

علاقه مندان می توانند گزارش همسان سازی حقوق کارکنان را نیز بخوانند.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3108

به "اطلاعات بدهید، حقوق بگیرید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اطلاعات بدهید، حقوق بگیرید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید