فرایند شتابان پیری در ایران، سهم جمعیت سالمند کشور

به گزارش مجله نماشو، پدر پزشکی جامعه نگر ایران، در ارتباط با سیاست های جمعیتی کشور و موانع و مسائل پیش رو برای افزایش نرخ موالید، توضیحاتی ارائه داد.

فرایند شتابان پیری در ایران، سهم جمعیت سالمند کشور

به گزارش اجتماعی خبرنگاران، محمد اسماعیل اکبری، روز دوشنبه در نشست خبری انجمن سلامت خانواده ایران، با عنوان این مطلب که ما سمبل افول جمعیت در دنیا هستیم، گفت: سیاستگذاری جمعیتی در ایران در خارج از مرز های کشور برنامه ریزی شد، اما در داخل مرز ها مدیریت و اجرا شد و خیلی خوب هم اجرا کردند.

وی با بیان اینکه ایران از 20 سال دیگر حدود 21 درصد سالمند خواهد داشت، ادامه داد: در 30 سال آینده 30 درصد جمعیت کشور سالمند خواهند بود، به طوری که ما جزو چهار کشور پیر دنیا می شویم.

اکبری با اشاره به فرایند شتابان پیری در دنیا و ایران، گفت: این تقسیم بندی به این شکل است که آمریکای شمالی گروه یک، اروپای مرکزی و شمالی گروه دو، اروپای شرقی و شرق آسیا گروه سه و نیوزلند، قسمتی از جنوب شرق آسیا گروه چهار است و ما جزو چهار کشور دنیا خواهیم شد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: نرخ ازدواج و باروری در ایران پایین آمده است یعنی تعداد افرادی که می خواهند ازدواج کنند هر سال کمتر می شود. جامعه ایران به سرعت در حال پیر شدن است.

اکبری با بیان اینکه به طور طبیعی زیر سن 50 سال دوره بارداری خانم ها است، افزود: 2.1 میزان فرزندآوری است، اما این از نظر علمی درست نیست و باید به این موضوع توجه شود و آن را افزایش دهیم.

وی با اشاره به سه نوع ساختار جمعیتی داریم، ادامه داد: جمعیت پایه که بین 3 تا 15 سالگی است. بهترین ساختار بین 23 تا 25 درصد است. همچنین سن مولد از حدود 15 تا 65 سالگی که این عدد نزدیک به 70 درصد است. در سن سالمندی نزدیک به 36 تا 37 درصد قرار داریم که در مجموع بهترین ساختار جمعیتی است، اما این موضوع در کشور ما به هم خورده است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به ساختار جمعیتی سالمندان یادآور شد: در بخش جمعیت پایه یعنی سنین صفر تا 15 سال اکنون در بهترین شرایط قرار داریم یعنی 20 تا 21 درصد است و این خیلی خوب بوده، اما اتفاقی که برای جمعیت پایه افتاده بسیار خطرناک است، به طوری که ما در طی سال های 97 و 98، 170 هزار تولد کم شد. در سال 98 به 99، 120 هزار تولد کم شد و امسال نیز در 9 ماهه اخیر قریب به 200 هزار تولد کم شده و تا سرانجام سال نیز پیش بینی می شود نزدیک به 300 هزار تولد در کشور کاهش پیدا کند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا میزان جمعیت کم شده است، گفت: جمعیت مولد در ایران اکنون نزدیک به 62 درصد است، اما اتفاقی که در جمعیت مولد افتاده است این است که این میزان در دنیا با کشور ما فرق می کند، به طوری که جمعیت مولد در بیشتر کشور های پیشرفته باسواد و مولد هستند، اما این تعریف در کشور ما متفاوت است به شکلی که عنوان می شود هر فردی که در هفته ساعتی کار کند مولد حساب می شود، در حالی که در بازه سن 40 ساله ها 40 درصد این افراد کار دارند که برخی از آن ها نیز کارشان به صورت یدی یا به صورت فعالیت دستی است.

اکبری با تأکید بر اینکه جامعه ایران به سرعت در حال پیر شدن است، یادآور شد: اکنون در ایران نزدیک به 9 درصد جمعیت بیش از 60 سال سن دارند، به طوری که سازمان دنیای بهداشت ایران را در سن 60 سالگی به عنوان سالمند اعلام کرده است.

وی افزود: در طول 70 سال میانه سنی جمعیت دنیا پنج سال بالا رفته و سالمند شده است، در حالی که در ایران در سال 1335، 20.2 سال میزان میانه سنی بود و این عدد در سال 95 به عدد 30 سال میانه سنی رسیده است؛ یعنی ما 10 سال پیر شده ایم، در حالی که این عدد در دنیا پنج سال بوده است.

اکبری با اشاره به ویژگی های ازدواج در ایران، گفت: در حال حاضر 30 درصد زنان در سن باروری ازدواج نمی کنند، در نتیجه هم ازدواج و هم باروری در ایران پایین آمده است. یعنی تعداد کسانی که می خواهند ازدواج کنند کمتر می شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به موضوع غربالگری در کشور، افزود: مجلس نهم و دهم نمره قبولی در حوزه جمعیت کسب نکردند، اما مجلس فعلی در این خصوص قدم هایی برداشته و طرح تعالی جمعیت را به صورت ماده 85 مصوب می کند که یکی از مسائل آن موضوع غربالگری خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه دستورالعمل وزارت بهداشت به شکلی است که همکاران حوزه بهداشت مجبور هستند این کار را انجام دهند، گفت: مجلس به درستی می گوید که غربالگری باید اختیاری باشد و می خواهد بار این موضوع را از روی پزشکان و ماما ها بردارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3290

به "فرایند شتابان پیری در ایران، سهم جمعیت سالمند کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرایند شتابان پیری در ایران، سهم جمعیت سالمند کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید