انتخابات آمریکا چه تاثیری بر بازار مسکن ایران دارد؟

به گزارش مجله نماشو، خبرنگاران : یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه آمریکا از جنبه های مالی و سیاسی ضعیف شده و مساله تحریم دیگر موضوعیت خود را از دست داده است گفت: انتخاب بایدن یا ترامپ تفاوتی برای اقتصاد ایران و بازار مسکن ندارد.

انتخابات آمریکا چه تاثیری بر بازار مسکن ایران دارد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، بیت الله ستاریان اظهار کرد: انتخابات آمریکا ممکن است در کوتاه مدت اثر روانی بر بازارهای ایران بگذارد اما اگر از دید وسیع تری به فضای بین المللی نگاه کنیم این انتخابات دیگر همانند سابق مشخص نماینده سرنوشت کشورهای جهان نخواهد بود؛ چرا که ایالات متحده از جنبه های سیاسی، مالی و اجتماعی دچار بحران شده و ترامپ یا بایدن هرکدام به کاخ سفید راه پیدا نمایند به قدری درگیر چالشهای داخلی آمریکا می شوند که مجالی برای موضوعات فرعی مثل تحریم دیگر کشورها پیدا نمی نمایند.

وی اضافه کرد: اگر بر اساس تئوری توطئه بپذیریم کرونا یک حمله بیولوژیک از طرف چین به کشورهای غربی بوده و باعث تضعیف اروپا و آمریکا شده است در آینده شاهد انتقال سرمایه از غرب به شرق خواهیم بود. نشانه های این انتقال عظیم نیز هم اکنون دیده می گردد. یک سرمایه سرگردان در جهان وجود دارد که با فروکش کردن بحران کرونا به سمت شرق می آید.

این کارشناس مسکن با بیان اینکه چین در جهانی پساکرونا اقتصاد اول جهان خواهد بود، توضیح داد: چین به عنوان یک فراورینماینده عظیم عرض اندام خواهد نمود. در روزهای ابتدایی بروز کرونا، چین بسیاری از شرکتهای اروپایی و آمریکایی مستقر در چین را با قیمتهای ارزان خریداری کرد و الان هم در حال خریداری عظیمترین شرکتهای اروپایی و آمریکایی است. از طرف دیگر یوان را وارد بازار بین المللی کرد که می تواند سلطه دلار را تضعیف کند. چین به یک شریک با منابع غنی احتیاج دارد. ایران به عنوان کشوری که در منطقه خاورمیانه قدرتمند است و تقریبا بالای 50 تا 60 درصد منابع مورد احتیاج چین از زیر بلیت ایران رد می گردد می تواند شریک اول چین باشد.

ستاریان تاکید نمود: کشورها به قدری درگیر مسائل ناشی از ویروس کرونا هستند که دیگر به تبعیت از آمریکا فکر نمی نمایند. حتی ممکن است شرکتهای عظیم آمریکایی مثل جنرال موتورز یا گوگل از آمریکا خارج شوند.

وی درباره پیش بینی از شرایط آینده بازار مسکن گفت: مسکن حوزه ای است که از پارامترهای مالی تاثیر می گیرد. با توجه به رکود حاکم بر همه کشورها از جمله ایران حداقل تا شب عید فرایند کج دار و مریز بازار مسکن ادامه می یابد. در سال 1400 احتمال رشد مالی ایران وجود دارد. یعنی ما هم راستا توسعه را طی می کنیم و هم فراوری ناخالص داخلی ما رشد می نماید که با رونق مسکن همراه می گردد.

قیمت مسکن در تهران متری 26.7 میلیون تومان

تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در مهرماه سال 1399 به 8656 واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 2.3 درصد و 154 درصد افزایش نشان می دهد. همچنین بر اساس اعلام بانک مرکزی در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده به وسیله بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 26.7 میلیون تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل 10 و 110 درصد افزایش یافته است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1361

به "انتخابات آمریکا چه تاثیری بر بازار مسکن ایران دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخابات آمریکا چه تاثیری بر بازار مسکن ایران دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید