واشنگتن به تکرار مواضع خصمانه علیه تهران پرداخت

به گزارش مجله نماشو، به گزارش خبرنگاران، وزارت خارجه آمریکا امروز دوشنبه در پیامی توئیتری بدون اشاره به مبارزه بی امان ایران با تروریست های ساخته و پرداخته محور غربی- عبری- عربی در منطقه در ادعایی مضحک مدعی شد: ایرانی ها همچنان به تامین هزینه اقدامات تروریستی ادامه می دهند!

واشنگتن به تکرار مواضع خصمانه علیه تهران پرداخت

وزارت خارجه آمریکا با تکرار ادعاهای تکراری و نخ نمای مقامات این کشور علیه ایران در کوشش برای انحراف افکار عمومی خود از موج نقدها علیه دولت ترامپ در موضوع عملکرد وی پیرامون مبارزه با کرونا در این کشور ادعا کرد: آنها ادعا می نمایند پول کافی برای مراقبت از مردم خودشان در اختیار ندارند و خواستار برداشته شدن تحریم ها هستند؛ درحالیکه ما می دانیم ثروت کشور را صرف اقدامات تروریستی می نمایند!

به گزارش خبرنگاران، تیم دولت ترامپ در روزهای اخیر به بهانه های مختلف در کوشش برای رهایی از موج نقدها علیه وی در موضوعات مختلف و گرم کردن تنور انتخابات ریاست جمهوری امسال در این کشور هستند؛ در این راستا به تکرار لاف زنی های قدیمی خود علیه ایران مبادرت می ورزند.

از سوی دیگر هر چه به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نزدیک تر می شویم، مقامات دولت ترامپ برای گرم تر کردن تنور انتخابات و جلب آرای بیشتر مخصوصاً از سوی تندروها در این کشور چاره ای جز فرار به جلو ندارد.

از دیگر موضوعاتی که موجب بعضی واکنش های مقامات کاخ سفید علیه تهران شده است، پرتاب ماهواره نور است.

لازم به ذکر است، نیویورک تایمز پیشتر در گزارشی از نقشه جدید مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا علیه ایران اطلاع داد و گفت وی به دنبال عذر و بهانه ای قانونی است که با اتکا به آن، دولت واشنگتن را همچنان یکی از طرفین برجام جا بزند؛ آن هم با این نیت که به عنوان ذی نفع، شورای امنیت سازمان ملل را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، تحت فشار قرار دهد.

این در حالی است دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیشتر ودر 8 ماه می سال 2018 (18 اردیبهشت ماه سال 97) در اقدامی یکجانبه، از توافق هسته ای با ایران پا پس کشید و قطعنامه 2231 شورای امنیت را نقض کرد.

البته در این استدلال حقوقی، به جای عضویت از واژه مشارکت/participation استفاده خواهد شد تا پشت پا زدن ترامپ به برجام توجیه گردد.

همزمان با ارائه نسخه قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، چند روزی است که راهبرد جدید دولت ترامپ هم در حال تدوین است.

در حالی که دور قبلی تحریم های تسلیحاتی در ماه اکتبر به خاتمه می رسد، پمپئو با اشراف به این مسئله که به احتمال زیاد پیشنهاد تمدید آن با مخالفت روسیه و چین روبرو خواهد شد؛ به دسیسه جدیدی روی آورده است.

چنانچه تمدید تحریم تسلیحاتی میسر نگردد و آمریکا خود را همچنان یکی از طرفین برجام معرفی کند؛ می تواند از حق خود به عنوان عضو ذی نفع در توافق برای فعال کردن مکانیسم ماشه (snap back) و بازگرداندن همه تحریم های نفتی و بانکی که پیش از برجام وجود داشت، استفاده کند.

در صندلی تئوری، بازگشت به تحریم های سابق به منزله ملزم بودن همه اعضای سازمان ملل به تبعیت از آن است.

دیپلمات های اروپایی که در جریان راهبرد جدید دولت واشنگتن هستند می گویند، پمپئو و ترامپ به دنبال بازگشت گزینشی به برجام هستند تا دستورکار خود را پیش ببرند.

قرار است این راهبرد در فصل پاییز و در هفته های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری 2020 که در ماه نوامبر عملی گردد.

اما از محاسبات سیاسی که بگذریم، نقشه اصلی دولت ترامپ بسیار فراتر از اعمال تحریم های سنگین علیه ایران است و در واقع، آنها می خواهند با در هم کوبیدن برجام، تهران را وادار به رها کردن توافق منسوب به دولت اوباما نمایند و آن را با توافق جدیدی که مورد تائید ترامپ است، جایگزین نمایند.

پمپئو وزیر خارجه دولت ترامپ در بیانیه ای خطاب به نیویورک تایمز مدعی شده که آمریکا نمی تواند ظرف 6 ماه آینده، به ایران اجازه خرید تسلیحات متعارف را بدهد و اوباما هرگز نباید با لغو تحریم تسلیحاتی این کشور موافقت می کرد.

وی در ادامه ادعاهای خود اضافه کرد: آمریکا آماده است تا از همه گزینه های دیپلماتیک برای تضمین تداوم تحریم تسلیحاتی ایران استفاده کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3778

به "واشنگتن به تکرار مواضع خصمانه علیه تهران پرداخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واشنگتن به تکرار مواضع خصمانه علیه تهران پرداخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید