ایران درگیر خشک قرنی است نه خشکسالی

به گزارش مجله نماشو، تهران (پانا) - مدیر مرکز مدیریت بحران های طبیعی دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه در موضوع بحران کم آبی، کشور با یک خشک قرنی و نه یک خشکسالی روبرو است، می گوید تحقیقات نشان می دهد میزان بارش ها در قرن پیش رو حدود 60 میلی متر کاهش یافته و از 240 میلی متر به 180 میلی متر کاهش خواهد یافت.

ایران درگیر خشک قرنی است نه خشکسالی

نعمت حسنی در گفت و گو با پانا درباره هشدارهای وزارت نیرو درباره کم آبی و موضوع تنش آبی در بسیاری از شهرهای کشور اظهار کرد: تغییرات اقلیمی همچنان ادامه دارد و تاثیرات آن در تمامی کشور دنیا دیده می گردد. این تغییرات اثرات گسترده ای به جای گذاشته و ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. در خصوص بارش ها تحقیقات داخلی و خارجی در جریان روی رژیم های بارشی نشان می دهد در مجموع در قرن 21 میزان بارندگی در ایران رو به کاهش است.

وی با اشاره به دغدغه وزارت نیرو در بحث تامین آب اضافه نمود: دراوایل قرن بیستم متوسط بارش سالیانه در کشور حدود 240 میلی متر بوده است که به تدریج کاهش یافته و برآوردهای مراکز تحقیقاتی نشان می دهد تا خاتمه قرن بیست و یکم بارندگی در ایران 60 میلی متر کاهش یافته و میزان بارش به 180 میلی متر می رسد.

حسنی با بیان اینکه ایران با یک خشک قرنی رو به رو است، عنوان نمود: بعضی از پیش بینی ها 10 ساله و بعضی 25 ساله هستند و فرایندها نشان می دهد مسئله آب و بارش در ایران بحث خشکسالی نیست و موضوع خشک قرنی در جریان است و برنامه ریزی کشور نه برای یک یا چند سال که برای قرن خشک پیش رو باید باشد.

در ایران یک سوم اقلیم تر، یک سوم اقلیم نیمه خشک و یک سوم خشک است و در مجموع حدود 70 درصد بارش ها در کشور تبخیر می گردد و از میزان 400 میلیارد مترمکعب بارشی که در کشور وجود دارد حدود 280 میلیارد مترمکعب آن تبخیر می گردد

وی ادامه داد: ممکن است بعضی از سالها میزان بارش بیشتر باشد اما نباید ما را در این اشتباه بیندازد که خشکسالی تمام شده است. از نظر علم احتمالات با در نظر دریافت تغییرات اقلیم باید این تصور را داشته باشیم که بارش ها در کشور فرایند کاهشی دارد و برنامه ها براساس احتمال افزایش بارش نباشد.

مدیر مرکز مدیریت بحران های طبیعی دانشگاه شهید بهشتی عنوان نمود: بارش سالانه در کشور حدود 400 میلیارد متر مکعب است که براساس نرولات جوی است که در یک میلیون و 48 هزار متر مربع انجام می گردد. میزان مصرف سرانه آب برای هر فرد حدود 250 لیتر و به معنای آن است که کشور احتیاجمند حدود 8 میلیارد متر مکعب آب آشامیدنی قابل شرب است.

وی اضافه نمود: احتیاج آب های بخش شرب و صنعت حدود 8 میلیارد متر مکعب است و ممکن است این پرسش وجود داشته باشد که چه جای نگرانی وجود دارد اما باید گفت بخش کشاورزی در ایران یک بخش پرمصرف است و حدود 90 میلیارد مترمکعب آب مصرف می نماید و مابقی بارش ها نیز تبخیر می گردد.

حسنی با بیان اینکه در ایران سه اقلیم تر، خشک و نیمه خشک وجود دارد، توضیح داد: آب بارش ها بیشتر تبخیر می گردد اگر بارش در اقلیم تر انجام گردد حدود 30 درصد آن تبخیر می گردد، در اقلیم نیمه خشک حدود 60 درصد آب تبخیر و در اقلیم خشک حدود 90 درصد از نزولات و بارش ها تبخیر می گردد.

وی اضافه نمود: در ایران یک سوم اقلیم تر، یک سوم اقلیم نیمه خشک و یک سوم خشک است و در مجموع حدود 70 درصد بارش ها در کشور تبخیر می گردد و از میزان 400 میلیارد مترمکعب بارشی که در کشور وجود دارد حدود 280 میلیارد مترمکعب آن تبخیر می گردد.

مدیر مرکز مدیریت بحران های طبیعی دانشگاه شهید بهشتی عنوان نمود: مشکل اصلی در کشور ما تبخیر بالای آب است و تغییرات اقلیمی و گرمتر شدن هوا نیز موجب شده است تا میزان تبخیر افزایش یابد.

وی اضافه نمود: معنای آن این است که نباید آب در معرض تبخیر قرار بگیرد و نکته مهم این است که نباید آب چاه را به سطح زمین منتقل کرد چون 70 درصد آن تبخیر خواهد شد و از دست رفتن آب های زیرزمینی به دلیل حفر چاه های متعدد و بی قاعده بوده است و در کشاورزی باید به سمت آبیاری نوین و شیوه های جدید کشت های گلخانه ای حرکت کرد.

حسنی تاکید نمود: استفاده از آبیاری قطره ای، شیوه های نوین آبیاری و کشت گلخانه ای می تواند میزان مصرف آب کشاورزی را به 30 میلیارد مترمکعب کاهش دهد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1697

به "ایران درگیر خشک قرنی است نه خشکسالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران درگیر خشک قرنی است نه خشکسالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید