برای فروش سهام عدالت عجله نکنید ، نگهداری به صرفه تر است

به گزارش مجله نماشو، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: مردم در فروش سهام عدالت عجله نکنند و بدانند که نگهداری این سهام منافعش بیشتر از واگذاری آن خواهد بود.

برای فروش سهام عدالت عجله نکنید ، نگهداری به صرفه تر است

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، حسن قالیباف اصل به همراه رئیس سازمان خصوصی سازی در نشستی خبری با موضوع آزادسازی سهام عدالت گفت: آزادسازی سهام عدالت بعد از 14 سال در حال اجرا است و این یک فرصت بی نظیری برای بازار سرمایه است.

وی ادامه داد: سهام عدالت در راستای ابلاغ سیاست های کلی اصل 44 و تاکید رهبری به انجام آن به وسیله بازار سرمایه ایجاد شده بود و ابلاغ ایشان برای معاملاتی سازی این سهام اتفاق بزرگی در بازار سرمایه است که می تواند منشأ تحولات بزرگی باشد.

قالیباف اظهار کرد: در حال حاضر تعداد مشمولین سهام عدالت 50 میلیون نفر است این در حالی است که کل کدهای بورسی 12 میلیون عدد است و اضافه شدن حدود 50 میلیون کد جدید اتفاق بزرگی در بازار سرمایه است، با توجه به اینکه شرکت های سرمایه گذار استانی نیز در بازار سرمایه سهام دار می شوند، بنابراین سهام داران این شرکت ها باید با قانون تجارت آشنا شوند، این سهام را به همان صورت نگه دارند، در مجمع عمومی شرکت نمایند، رأی دهند و طبیعتاً با حقوقشان در بازار سرمایه آشنا شوند.

  • ارزش شرکت های بورسی سهام عدالت 490 هزار میلیارد تومان است

وی اضافه نمود: در حال حاضر از 49 شرکت سرمایه پذیر سهام عدالت، 36 شرکت بورسی و13 شرکت غیر بورسی وجود دارد که ارزش شرکتهای بورسی در حال حاضر 490 هزار میلیارد تومان است و با قابلیت معامله پیداکردن، این سهام به سهام شناور آزاد که هرروز در بورس معامله می گردد، اضافه خواهد شد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: همزمان با قابلیت معامله پیداکردن سهام عدالت، همانگونه که رهبر انقلاب نیز به شورای بورس تاکید داشتند، مصر هستیم مردم به صورت مستقیم در شرکت های سرمایه پذیر سهام دار باشند.

وی ادامه داد: 30 شرکت سرمایه گذاری استانی سهامدار 13 شرکت غیر بورسی و همچنین به نمایندگی از طرف افرادی که انتخاب نمایند به صورت غیر مستقیم سهامشان را آزاد نمایند، سهامدار هستند.

قالیباف گفت: بر اساس تاکید رهبری، سازمان بورس باید عرضه شرکتهای سرمایه گذاری استانی به بورس را در اولویت قرار دهد. این شرکت ها طبق دستور العمل و با توجه به ترتیبی که اعلام خواهد شد موظف هستند ظرف یک ماه پس از نهایی شدن سبد سهام، برای شرکت فرابورس ایران یا شرکت بورس اوراق بهادار ایران پذیرش بگیرند. این الزام برای تمام شرکت های سرمایه گذاری استانی وجود دارد.

وی ادامه داد: 13 شرکت غیر بورسی نیز پذیرش در بورس را شروع می نمایند.

  • صدور کد بورسی برای 30 میلیون سهامدار عدالت

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: شرکت سرمایه گذاری مرکزی از چند سال گذشته مقدمات را فراهم نموده و برای 30 میلیون سهامدار عدالت کد بورسی صادر نموده است.

قالیباف درباره ارزش فعلی سهام عدالت گفت: ارزش نهایی سهام عدالتی که 14 سال پیش یک میلیون تومان بود، روز آزاد سازی اعلام می گردد.

وی ادامه داد: قاعدتاً سرمایه گذاری در بورس یک سرمایه گذاری متفاوت و پسندیده نسبت به سرمایه گذاری در سایر بازارهاست. این حجم از نقدینگی اگر به سمت مسکن یا ارز برود موجب تورم می گردد اما بازار سرمایه باعث بهبود فضای اقتصاد می گردد.

قالیباف گفت: بنابراین توصیه می گردد مردم در فروش عجله ننمایند و آن را نگه دارند چرا که طبیعتاً عوائد آن بیشتر خواهد بود

  • آزادسازی سهام عدالت منجر به کارایی بازار سرمایه می گردد

وی در پاسخ به این سوال که سرنوشت بورس با آزاد سازی چه می گردد گفت: آزاد سازی سهام عدالت به کارایی بازار یاری می نماید. سال ها بحث بر این بود که سهام شناور آزاد پایین است البته در سال های اخیر 5 درصد افزایش یافت. با آزادسازی این رقم، تا حدود 10 درصد افزایش یافته و یاری می نماید بازار سرمایه یک گام بالاتر رود.

قالیباف ادامه داد: قاعدتاً وقتی که بحث رشد بازار پیش می آید حساس می شویم که چرا در خصوص قیمت صحبت نمی کنیم دلیل آن این است که قیمت، در بازار معین می گردد و سرمایه گذاران باید مطالعه داشته و با دقت خرید و فروش انجام دهند. سازمان بورس جلوی کسی را نمی گیرد و مسئولیت با سرمایه گذار است.

  • شاخص را انتظارات آینده تعیین می نماید

وی درباره تخمین شاخص در آینده گفت: اینکه شاخص به چه عددی می رسد را تحولات آینده تعیین می نماید چرا که قیمت سهام بر اساس انتظارات شکل می گیرد؛ البته این را نیز نمی گردد انکار کرد که افراد باید دقت بیشتری در خرید و فروش به خرج بدهند.

قالیباف گفت: افزایش قیمت یک فرصت است برای بنگاه ها که بیایند و در بورس مشارکت نمایند. عرضه های اولیه یک فرصت است و ما اختیاراتی به بورس و فرابورس داده ایم که عرضه های اولیه را به سهولت بپذیرند و این وظیفه هلدینگ ها است که از این ظرفیت استفاده نمایند.

وی اضافه نمود: نمی گردد بار ورود نقدینگی را شرکت های همیشگی استفاده نمایند و باید شرکت های جدیدی اضافه گردد. خود دولت نیز می تواند وارد گردد. این ورود تنها اوراق نیست بلکه دارایی ها و شرکت های دولتی زیادی است که می تواند در بستر بورس عرضه گردد

قالیباف گفت: بنابراین این فرصت بی نظیری در اقتصاد ماست که بنگاه ها باید استفاده نمایند تا نفع آن به شرکت ها برسد.

وی در سرانجام تاکید نمود: جهت جهش فراوری از بازار سرمایه می رسد بنابراین هلدینگ ها باید از این ظرفیت استفاده نمایند.

  • آخرین مهلت اعلام نحوه مدیریت سهام عدالت اعلام شد
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3748

به "برای فروش سهام عدالت عجله نکنید ، نگهداری به صرفه تر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای فروش سهام عدالت عجله نکنید ، نگهداری به صرفه تر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید