برگزاری نخستین نشست تخصصی نمایشگاه موزه لوور در تهران

به گزارش مجله نماشو، نخستین نشست تخصصی نمایشگاه موزه لوور در تهران با سخنرانی ژانیک دوران، رئیس بخش اشیای هنری لوور برگزار گشت.

برگزاری نخستین نشست تخصصی نمایشگاه موزه لوور در تهران

امروز دوشنبه 27 فروردین نخستین نشست تخصصی نمایشگاه موزه لوور به مناسبت برگزاری نمایشگاه لوور در تهران با عنوان، بخش اشیای هنری، میراث دار مجموعه های سلطنتی، با سخنرانی ژانیک دوران، رئیس بخش اشیای هنری لوور در سالن نشست موزه ایران باستان، برپا شد.

این سخنرانی با حضور جمال اوبشو، رایزن فرهنگی سفارت فرانسه، جبرئیل نوکنده، رئیس کل موزه ملی ایران و جمعی از موزه داران و علاقه مندان ارائه شد و به تاریخ و فرایند شکل گیری بخش اشیای هنری موزه لوور پرداخته شد.

ژانیک دوران گفت:

قرن هجدهم ایده شکل گیری موزه ای در پاریس که بتواند آثار برجسته مجموعه های سلطنتی را گردآوری و به هنرمندان و عامه مردم معرفی کند، به تدریج شکل گرفت. ایده اولیه تشکیل موزه در کاخ لوور در سال 1768 مطرح ولی در دوره سلطنت لویی شانزدهم فرصت هایی برای بازدید از انبار تاج و تخت سلطنتی به مدت چند روز در سال فراهم شد. انبار اثاثیه تاج و تخت سلطنتی، واقع در میدان کنکورد، محل نگهداری وسایل و اشیای هنری برای آراستن اقامتگاه های سلطنتی بود.

وی افزود:

تولد و بازگشایی رسمی موزه موزه لوور آینده واقع در کاخ لوور، در سال 1793 و پس از انقلاب کبیر روی داد. نخستین موزه شامل تابلو، نقاشی ها، ظروف مسی و مجسمه های کهن و مجموعه های سلطنتی بود که پایه سه بخش امروزی موزه (بخش نقاشی، بخش هنرهای تجسمی و بخش یونان، تمدن اتروسک و روم باستان) را تشکیل داده است. در عین حال، تعداد زیادی از آثار هنری درجه یک اعم از مبل، مجموعه های مفرغی و مجموعه گلدان های سنگی جواهرنشان با نگین متعلق به لوئی چهاردهم، از انبار اثاثیه سلطنتی به این قسمت منتقل شدند. این مجموعه ها تشکیل دهنده بخش اشیاء هنری در حال حاضر هستند.

او اضافه کرد:

باقیمانده گنجینه های بزرگ کلیسای سن دونی و سن شاپل نیز به زودی به این مجموعه ها اضافه شدند. موزه در نیمه اول قرن نوزده توسعه یافت. در نتیجه تلاش شامپولین، با تشکیل موزه مصر در سال 1826 (در آینده: بخش مصر کهن) درب ها را به روی تمدن مصر می گشاید؛ به همین ترتیب در سال 1847 با تشکیل موزه امپراتوری آشور بخش شرق کهن تشکیل می شود. از 1848 مجسمه های قرون وسطی، رنسانس و دوره مدرن در قالب اشیای آنتیک تعریف می شوند، همانطور که با تشکیل موزه فرمانروایان از طریق ناپلئون سوم در سال 1852 اشیای هنری بنیز از بخش مجسمه ها خارج شدند.

رئیس بخش اشیای هنری لوور ادامه داد:

در هسته مرکزی مجموعه های سلطنتی، به مدت دو قرن مجموعه های بخش اشیای هنری نه تنها در تمامی زمینه های هنرهای تزئینی توسعه یافتند؛ بلکه با اشیای متعلق به فرمانروایان فرانسوی غنی تر شدند. الماس های تاج و تخت در سال 1887، شاهکارهای اسباب و اثاثیه متعلق به قرن هجده از سال 1901، یا حتی از دهة 1950، طلاکاری ها و چینی های قرن هجدهم، مبلمان و اشیای امپراتوری اول، دوران بازگشت سلطنت و پادشاهی ژوئیه. در سال 1993 مجموعه ناپلئون سوم نیز به این مجموعه ها اضافه می شود و تمامی اینها هستند که میان موزه های مختص اشیا، به بخش اشیای هنری موزه لوور سیما و هویتی بسیار متمایز می بخشند.

مجموع شش سخنرانی در طول برگزاری نمایشگاه موزه لوور در تهران از طریق مسئولان و کارشناسان بخش های مختلف موزه لوور در موزه ملی ایران ارائه می شود که سخنرانی امروز نخستین این سلسله سخنرانی ها بود.

نشست بعدی از این سری از طریق ونسان فرایندو، مدیر بخش آثار باستانی مصر با عنوان مصر فراعنه در موزه لوور: داستان های کهن و نو 9 اردیبهشت 97 در موزه ملی ایران اجرا می شود.

منبع: کجارو / میراث آریا
انتشار: 22 تیر 1401 بروزرسانی: 22 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 5087

به "برگزاری نخستین نشست تخصصی نمایشگاه موزه لوور در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری نخستین نشست تخصصی نمایشگاه موزه لوور در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید