بقایای آخرین کشتی کاوشگر قطب ، شاکلتون، پس از بیش از 60 سال در نزدیکی کانادا کشف شد

به گزارش مجله نماشو، کشتی ای که شاهد مرگ کاشف قطبی -ارنست شاکلتون- بود، در بستر دریا در حدود 15 مایل دریایی از سواحل کانادا پیدا شد.

بقایای آخرین کشتی کاوشگر قطب ، شاکلتون، پس از بیش از 60 سال در نزدیکی کانادا کشف شد

تیمی از کارشناسان بین المللی به رهبری انجمن سلطنتی جغرافیای کانادا (RCGS) کشتی موسوم به کوئست Quest را در عمق 390 متری در امتداد سواحل نیوفاندلند و لابرادور مکان یابی کردند.

شاکلتون در ژانویه 1922 بر اثر سکته قلبی درگذشت. در آن موقع، کشتی در جنوب جورجیا، جزیره ای در اقیانوس اطلس جنوبی، در سفری به قطب جنوب لنگر انداخت. این کشتی برای چندین دهه به کار خود ادامه داد، اما در نهایت در سال 1962 غرق شد. همه خدمه نجات یافتند و جان سالم به در بردند.

جان گایگر، رهبر تیم جستجو و مدیرعامل RCGS، در بیانیه ای گفت: پیدا کردن Quest یکی از آخرین فصل های داستان خارق العاده سر ارنست شاکلتون است.

شکلتون به علت شجاعت و درخشش خود به عنوان رهبر بحران، شاخص بود. طنز غم انگیز این است که او مورد مرگ او، تنها مرگی بود که در کشتی های تحت فرمان مستقیم او رخ داد.

بقایای کشتی با استفاده از اسناد و نقشه های تاریخی که با فناوری مدرن و اطلاعات زنده در خصوص جریان ها و شرایط آب وهوایی و بعلاوه با بهره گیری از دانش مردم بومی محلی یافت شد.

بقایای کوئست دست نخورده بود. داده های حاصل از تصاویر سونار با وضوح بالا دقیقاً با ابعاد و ویژگی های ساختاری شناخته شده این کشتی خاص مطابقت دارد.

شاکلتون یکی از بازیگران اصلی در عصر قهرمانانه اکتشافات قطب جنوب بود و سه ماموریت بریتانیایی را به سوی قطب جنوب رهبری کرد. معروف ترین ماجراجویی او در سال 1914 در کشتی استقامت Endurance انجام شد که لاشه آن در سال 2022 در عمق 3000 متری (تقریباً 10000 فوت) در دریای ودل کشف شد.

در اوایل سال 1915، کشتی استقامت در یخ های متراکم دریای ودل گیر افتاد و قادر به ر هاسازی خود نشد. برای چندین ماه، خدمه کوشش کردند کشتی را آزاد نمایند، اما یخ در حال جابجایی همچنان چنگالی آن را در بر گرفت. پایان در اکتبر 1915 فشار یخ شروع به خرد کردن Endurance کرد و کشتی غرق شد. شاکلتون و خدمه اش که هزاران مایل دورتر از نزدیک ترین انسان گیر افتاده بودند، ماه ها روی یخ زنده ماندند و سپس سفری خطرناک را با قایق های نجات شروع کردند تا به امنیت برسند.

برخلاف احتمال، همه 28 خدمه کشنی پیروز شدند از این مصیبت جان سالم به در ببرند - شاهکاری که اغلب به رهبری شاکلتون نسبت داده می گردد.

منبع: یک پزشک
انتشار: 25 خرداد 1403 بروزرسانی: 25 خرداد 1403 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 5307

به "بقایای آخرین کشتی کاوشگر قطب ، شاکلتون، پس از بیش از 60 سال در نزدیکی کانادا کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بقایای آخرین کشتی کاوشگر قطب ، شاکلتون، پس از بیش از 60 سال در نزدیکی کانادا کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید