بهترین فیلم های راسل کرو؛ معرفی 15 فیلم برتر

به گزارش مجله نماشو، راسل کرو (Russell Crowe) برای بسیاری از دوستداران سینما نامی آشناست. این بازیگر مشهور استرالیایی به واسطه فیلم هایی مانند گلادیاتور به محبوبیت رسید و هنوز هم در سینما فعالیت دارد. در ادامه، ابتدا بیوگرافی مختصری از این بازیگر نام آشنا را ارائه می کنیم و سپس 15 فیلم برتر این بازیگر برجسته تاریخ سینما را با هم مرور خواهیم کرد که قطعا بخشی از بهترین فیلم های راسل کرو است و نه همه آن!

بهترین فیلم های راسل کرو؛ معرفی 15 فیلم برتر

بیوگرافی

راسل کرو (Russell Crowe) بازیگر و تهیه نماینده نیوزلندی تبار سینما، زاده هفت آوریل 1964 در شهر ولینگتون نیوزلند و دارای ملیتی استرالیایی است. او که از خانواده ای هنرمند بود، اولین تجربه بازیگری اش را در شش سالگی داشت. کرو در اوایل دهه هشتاد به عنوان موزیسین و نوازنده مشغول به کار شد، ولی چهار سال بعد موسیقی را رها کرد تا به حرفه خانواگیش یعنی سینما برگردد.

راسل کرو در سال 1990 اولین فیلم جدی اش را بازی کرد. دو سال بعد با یکی از بهترین کارهایش (رامپر استامپر) به شهرت رسید و در 1995 با فیلم برنده و بازنده، به طور رسمی وارد هالیوود شد. گلادیاتور کرو را تبدیل به چهره ای جهانی کرد و باعث کسب جوایز متعددی برای او شد. فیلم های او در هفت سال پیاپی نامزد جایزه بهترین فیلم سال شدند و شخص او اولین بار در 1999 برای فیلم نفوذی نامزد جایزه اسکار شد، و یک سال بعد برای گلادیاتور، جایزه بهترین بازیگر اسکار را از آن خود کرد. یک سال بعد ترش، یعنی در سال 2001 فیلم تحسین برانگیز ذهن زیبا، یک بار دیگر او را نامزد دریافت اسکار و فیلم را برنده بهترین فیلم اسکار کرد.

بهترین فیلم های راسل کرو به ترتیب سال فراوری:

1. (The Crossing (1990 تقاطع

 • IMDB: 7.3/10
 • کارگردان: جورج اوجیلوی

گذرگاه (تقاطع) در واقع دومین کار جدی راسل کرو در مقام بازیگری است. این درام رمانتیک استرالیایی، کرو را نامزد جایزه اکتا برای نقش اول مرد کرد. اکتا (AACTA) آموزشگاه هنر های سینمایی و تلویزیونی استرالیا شد که معادل اسکار است.

2. (Proof (1991 مدرک

 • کارگردان: جوسلین مورهوس
 • IMDB: 7.3/10

فیلمنامه، فلسفه عجیب و قابل تاملی دارد. داستان عکاس نابینایی را شاهد هستیم که با تجربه ای که از کودکی یدک می کشد، مسائل عظیمسالی اش رقم می خورد. تجربه ای که به او یاد داده دیگران از نابینایی اش سوء استفاده می نمایند و به او دروغ می گویند. در این بین راسل کرو در نقش دوستی ظاهر می گردد که عکسهایش را برایش توصیف می نماید. نقشی که او را برنده اکتای بهترین نقش مکمل مرد کرد.

3. (Romper Stomper (1992 رامپر استامپر

 • کارگردان: جفری رایت
 • IMDB: 6.8/10

این درام جنایی دهه نود، دقیقا همان چیزی بود که کرو برای شهرت جهانی به آن نیاز داشت. یکی از بهترین فیلم های سینمایی درباره نئونازی ها! داستان گروه خشن و نژادپرستی در استرالیا که سرگروهی شان به راسل کرو سپرده شده بود. نئونازی های ملبورن، با خشونت آمیز ترین روش های ممکن رودرروی ویتنامی های ساکن این شهر قرار می گیرند و آنها در جهت تسویه حساب از این تبهکاران، وارد جنگی خونین می شوند. راسل کرو برای این فیلم برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد در اکتا و جشنواره بین المللی سیاتل شد.

4. (L.A. Confidential (1997 محرمانه لس آنجلس

 • کارگردان: کرتیس هنسن
 • IMDB: 8.3/10

این فیلم جنایی اقتباس از رمانی به همین نام به قلم جیمز آلوری است که در سال 1990 منتشر شد. بازی ها و دیالوگ های درخشان فیلم، آن را تبدیل به اثر شاخصی نموده که 99% از آرای مثبت منتقدان را به خود جلب کرد، بطوریکه نامزد دریافت 9 جایزه اسکار شد و در گلدن گلوب هم خوش درخشید و همچنین در لیست 100 فیلم برتر ژانر اکشن در تاریخ سینما نهاده شد.

پس از درگیری افسران پلیس لس آنجلس با زندانیان مکزیکی که منجر به اخراج تعدادی از آن ها و قتل یکی از همین افسران اخراج شده شد، راسل کرو به عنوان افسر پلیس به شدت خشن و عصبی و تندمزاج در کنار همکار دیگرش که به نوعی بانی این اتفاق ناخوشایند بود، در پی گره گشایی قتل دوست و همکار سابق خود برمی آید.

5. (The Insider (1999 نفوذی

 • کارگردان: مایکل مان
 • IMDB: 8.3/10

نفوذی قصه اش را از افشاگری یک برنامه تلویزیونی مصاحبه محور و جنجالی برداشت نموده است. پرونده ای مشکوک درباره صنعت دخانیات و افشای اسرار هولناکی توسط یک کارمند (دانشمند) اخراجی که نقشش را راسل کرو بازی می نماید، تریلر تاریک و خوش ساخت را پیش چشم مخاطب قرار می دهد.

حضور آل پاچینوی عظیم کنار راسل کرو، آن هم به راهنمایی مایکل مان به یاری خلق تصاویری از ماجرایی واقعی، شاهکاری آفریده که تحسین منتقدان و مخاطبان را توامان رقم زده است. این اثر شایسته دریافت چندین جایزه از جشنواره های بین المللی مختلف شناخته شد که از آن جمله می توان به پنج جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد و کاندیدای هفت جایزه دیگر با عنوان بهترین بازیگر نقش اول مرد برای راسل کرو، اشاره نمود.

6. (Gladiator (2000 گلادیاتور

 • کارگردان: ریدلی اسکات
 • IMDB: 8.5/10

درخشش آفریده حماسی - تاریخی ریدلی اسکات که از نظر بسیاری از منتقدین برترین اثر اوست، بر هیچ کس پوشیده نیست. فیلمی که موسیقی متن اش هم از بهترین های تاریخ سینماست. بازی تاثیر گذار کرو در این فیلم ، جایزه اسکار و نامزدی گلدن گلوب و چند جایزه معتبر جهانی را برایش به ارمغان آورد و فیلم، با کوله باری از جوایز متعدد در فهرست 50 فیلم برتر تاریخ از نگاه مخاطبان نهاده شد.

7. (A Beautiful Mind (2001 ذهن زیبا

 • کارگردان: ران هاوارد
 • IMDB: 8.5/10

فیلمنامه برنده اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی، برگرفته از کتاب ذهن زیبا نوشتهٔ سیلویا ناسار است. فیلمی که راسل کرو را کاندید اسکار و اکتای بهترین بازیگر نقش اول مرد و برنده بفتا و گلدن گلوب کرد. این درام جذاب بخشی از زندگی جان نَش، ریاضیدان برنده نوبل را روایت می نماید. روایت درون و برون یک نابغه و ذهنی که گاه مثل اعداد و ارقامی که بر تخته می نویسد، آشفته و بی سامان است. این فیلم هم جوایز متعددی را در جشنواره های جهانی از آن خود کرد.

8. (2003) Master and Commander: The Far Side of the World ناخدا و فرمانده: آخر جهان

 • کارگردان: پیتر ویر
 • IMDB: 7.4/10

ناخدا و فرمانده بر اساس رمانی از پاتریک اوبرایان نوشته و فراوری شده است. این فیلم با بهره گیری از عناصر مهمی، چون کیفیت تصویر و صدا و شخصیت پردازی های درست، نامزد دریافت 10 جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی شد. زندگی دریانوردان در اوایل دهه هشتاد میلادی (زمان اشغال اروپا توسط ناپلئون) و مسائل زندگی دریایی خصوصا در زمانی که کشتی مهمترین وسیله حمل و نقل بوده، از این اثر یک درام اکشن ماجراجویانه بسیار خوب ساخته است. راسل کرو در نقش کاپیتان جک اوبری برای این فیلم سراسر هیجان، نامزد جایزه گلدن گلوب و در دو انجمن منتقدان کاندید دریافت بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.

9. (Cinderella Man (2005 مرد سیندرلایی

 • کارگردان:ران هاوارد
 • IMDB: 8/10

تجربه بعدی کرو و هاوارد هم تجربه دلنشینی بود. فیلمی که تبدیل به 5 فیلم برتر بوکس در هالیوود شد و یکی از بهترین فیلم های راسل کرو لقب گرفت. ماجرای بوکسوری که در رکود مالی آمریکا، همه تلاشش را برای نجات خانواده انجام می دهد. درامی ورزشی احساسی که بسیار مورد استقبال نهاده شد و کرو را بار دیگر نامزد گلدن گلوب و برنده اکتای بهترین بازیگر مرد کرد.

10. (A Good Year (2006 یک سال خوب

 • کارگردان: ریدلی اسکات
 • IMDB: 7/10

ریدلی اسکات در همکاری مجدد با کرو، این بار یک کمدی-درام رمانتیک را به نمایش گذاشت. با مضمون ساده ای روبرو هستیم. قصه مردی که عمویش را از دست می دهد و املاک او را به ارث می برد. ولی این مضمون ساده به قدری خوب پرداخت شده که مخاطب را غرق جهانی شیرین و شاعرانه خود می نماید. فیلمی سراسر عشق و لبخند با بازی هایی دلنشین و دوست داشتنی، که بعد از گلادیاتور خشمگین، چهره دیگری از این همکاری را به مخاطب نمایش می دهد.

11. 3:10 to yuma - سه و ده دقیقه به یوما

 • کارگردان: جیمز منگولد
 • IMDB: 7.7/10

این فیلم وسترن جنایی، در واقع احیای باشکوه این ژانر در سینما در سال 2007 بود و اقتباسی از فیلمی قدیمی به همین نام است! ترکیب راسل کرو و کریستین بیل از یک داستان ساده و فاقد پیچیدگی، اثری در خور توجه ساخت. اثری که با راهنمایی خوب کارگردان در فضاسازی و خلق تصاویر زیبا بسیار پیروز ظاهر شده و شاهکار موسیقی این فیلم، آن را نامزد دریافت جایزه اسکار کرد. چیزی که بیشتر از همه چیز در این فیلم به چشم می آید اجرای بی نقص راسل کرو است. تلاشی که از نگاه انجمن بازیگران با عنوان عملکرد فوق العاده توسط یک بازیگر در یک فیلم نامیده شد و شایسته تقدیر نهاده شد.

12. (American Gangster (2007 گنگستر امریکایی

 • کارگردان:ریدلی اسکات
 • IMDB: 7.8/10

توانایی های بالقوه کرو و اسکات کنار هم معمولا به خلق اثری در خور توجه می انجامد، حتی اگر گاهی به خلق کلیشه نزدیک گردد. اثری که این بار با اقتباس از داستانی واقعی روی پرده رفته و به گفته کارگردان می خواسته کمی شبیه پدرخوانده باشد!

در این فیلم داستانی بر پایه نژادپرستی در دهه 60 و 70 میلادی روایت می گردد که در واقع نقدی بر جامعه آمریکاست. راسل کرو در این فیلم نقش پلیس درستکاری را دارد که با شیوه خاص خود برای نابودی باند عظیم قاچاق مواد مخدر که در حالت عجیب آن موقع، ریاستش به دست یک راننده سیاه پوست افتاده بود وارد عمل می گردد. این فیلم کاندید دو جایزه اسکار شد.

13. (The next three days (2010 سه روز آینده

 • کارگردان: پل هگیس
 • IMDB: 7.8/10

درام جنایی عاشقانه سه روز بعد، اقتباسی از فیلمی فرانسوی به نام هرچیز برای او است. کرو در نقش معلمی ظاهر می گردد که مرد خانواده است. مردی که همسرش به جرم قتل در زندان است و از آنجایی که تلاشش برای اثبات بی گناهی او به جایی نمی رسد به فکر فراری دادنش می افتد. روایتی مهیج و پیچیده که بخش عظیمی از تاثیرش را مدیون بازی هنرمندانه راسل کرو است که از صورت یک معلم اتو کشیده به قهرمان آزادی بدل می گردد. هرچند انتظارات از کارگردان اسکار بُرده اش، به مراتب بیشتر بود.

14. (Les Misérables (2012 بینوایان

 • کارگردان: تام هوپر
 • IMDB: 7.6/10

اثر بی نظیر و فاخر ویکتور هوگو، این بار در قالب یک درام موزیکال بریتانیایی فراوری و عرضه شده است و در هشت رشته کاندیدای دریافت جایزه اسکار و در سه رشته برنده این جایزه شد. همچنین سه گلدن گلوب و جوایز متعدد دیگری هم در کارنامه خود دارد. طراحی صحنه فوق العاده این اثر به همراه اجرای دیالوگ های آوازی زیبا و تاثیرگذار، فیلمی خوش ساخت را ارائه داده تا بار دیگر خاطره دلچسبی از بینوایان پیش روی مخاطب قرار گیرد. کرو در نقش ژاور، همان بازرس خشک و خشن و جدی در کمین ژان والژان ظاهر می گردد. اجرایی که طبعا در سایه نقش های دیگر نهاده شده است، ولی بواسطه همه قابلیت های فیلم، این اثر را هم در زمره بهترین فیلم های راسل کرو قرار می دهد.

15. (The Nice guys (2016 مردان خوب

 • کارگردان: شین بلک
 • IMDB: 7.4/10

داستان کمیک جنایی اکشن مردان خوب در اواخر دهه هفتاد رخ می دهد. جایی که یک کاراگاه خصوصی دست و پا چلفتی (رایان گاسلینگ) روبروی یک بادیگارد شخصی (راسل کرو) قرار می گیرد و مساله ای این دو را در راهی مشترک همراه می نماید.

شاید تماشای راسل کرو در یک فیلم که صرفا جهت خنده و سرگرمی فراوری شده کمی عجیب به نظر برسد، ولی عجیب تر اینجاست که این اتفاق به بهترین شکل ممکن اتفاق افتاده و بیننده به شدت از یک فیلم مفرح کمدی لذت خواهد برد. مردان خوب شاید در زمره بهترین فیلم هایی که می شناسیم نباشد، ولی در کارنامهراسل کرو می تواند از بهترین هایش در این سال های اخیر به شمار آید.

سخن پایانی…

راسل کرو با اجرا های جسور و متفاوت ثابت نموده که توانایی ایفای نقش در هر ژانری را دارد. هرچند تجربه کارگردانی پیروزی در آب شناس (The Water Diviner) نداشت و در سال های اخیر هم به قوت گذشته ظاهر نمی گردد، ولی همیشه بازی های درخشان و تاثیرگذارش در ذهن مخاطبین سینما حک شده است. فیلم های درخشان دیگری نیز از راسل کرو وجود دارد که در این لیست قرار نگرفته اند، پس لطفا شما هم از بهترین هایی که از این بازیگر مطرح سینما می شناسید برایمان بگویید.

انتشار: 1 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3069

به "بهترین فیلم های راسل کرو؛ معرفی 15 فیلم برتر" امتیاز دهید

1 کاربر به "بهترین فیلم های راسل کرو؛ معرفی 15 فیلم برتر" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین فیلم های راسل کرو؛ معرفی 15 فیلم برتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید