بورس املاک قیمت مسکن را افزایش خواهد داد؟

به گزارش مجله نماشو، خبرنگاران: شارژ نقدینگی در بخش ساخت وساز می تواند از اثرات مثبت احتمالی بورس املاک و مستغلات باشد، اما با توجه به ماهیت بورس این نگرانی وجود دارد که قیمتها در یک فرایند رقابتی، افزایش یابد.

بورس املاک قیمت مسکن را افزایش خواهد داد؟

جهت دریافت خدمات انواع الاچیق شیشه ای با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، روز چهارم تیرماه 1399 در یکصد و هشتاد و هفتمین جلسه شورای عالی بورس و اوراق بهادار، تاسیس بورس املاک، مستغلات و امتیازات با سرمایه ثبت شده 5000 میلیارد تومان به تصویب رسید. سازمان بورس مکلف شده حداکثر تا چهار ماه آینده، مقدمات لازم را برای راه اندازی بورس املاک به عنوان پنجمین بورس کشور فراهم کند.

این فاصله زمانی امکان می دهد تا با تضارب آرا، ضمن آنالیز کارشناسی برای استفاده مطلوب از بورس املاک، اثرات مثبت و منفی آن چکش کاری گردد؛ هرچند به نظر می رسد با توجه به تاثیر سهم 35 درصدی بخش مسکن در اقتصاد ملی و احتیاج سالیانه یک میلیون واحد مسکونی، دولت عزم خود را برای راه اندازی بورس املاک جزم نموده است.

مطابق اعلام دبیر شورای عالی بورس و اوراق بهادار، سه گروه سهامداری بورس املاک، مستغلات و امتیازات 35 درصد تشکل های بخش خصوصی و تعاونی، 35 درصد نهادهای عمومی دولتی و غیردولتی و 30 درصد نیز عامه مردم خواهند بود.

35 درصد از این سهام که در اختیار تشکل های بخش خصوصی قرار میگیرد توسط اتاق تعاون و اتاق بازرگانی معین شده و فعالان صنعت ساخت و ساز در آن حضور خواهند داشت. 35 درصد گروه سهامداری نیز مربوط به نهادهای عمومی و غیردولتی است که مالکیت بخش عمده ای از زمینهای کشور را در اختیار دارند. در این بخش، بورس املاک می تواند زمین هایی که به نوعی در انحصار شرکت های دولتی و تقریباً بلا استفاده رها شده را به حوزه ساخت و ساز بیاورد. از طرف دیگر 30 درصد سهام بورس جدید به وسیله پذیره نویسی عام عرضه میگردد که سهامداران حقیقی می توانند اقدام به خرید و فروش متری مسکن نمایند. بخشی که اگر مدیریت نگردد می تواند نوساناتی را در بازار مسکن رقم بزند.

بورس املاک موافقان و مخالفانی دارد؛ مخالفانی که می گویند در هیچ کجای دنیا بورس مسکن وجود ندارد بلکه آنچه تحت عنوان بورس از آن یاد می گردد صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان است که با جذب سرمایه های خرد، معمولا رونق ساخت و ساز می آورد. اما آنچه در 30 درصد بورس املاک و مستغلات قرار است انجام گردد خرید و فروش متری مسکن توسط سرمایه گذاران خرد است که نگرانی هایی بابت ایجاد التهاب در بازار مسکن ایجاد نموده است.

از طرف دیگر بورس یکی از نقد شونده ترین بازار هاست و در مقابل، مسکن بازاری است که نقش شوندگی پایینی دارد. به همین دلیل نقد شوندگی بالای بورس ممکن است شخص را وسوسه کند که سرمایه گذاری خود در بورس مسکن را به هر دلیلی به سرانجام برساند تا از نقدینگی خود در جای دیگری استفاده کند. این می تواند به یکباره دست سازندگانی که پروژه آنها بین یک تا دو سال طول می کشد را از منابع موجود خالی کند.

یک نماینده: بورس املاک بدون نظارت اثرات منفی بر بازار مسکن دارد

علیرضا پاک فطرت عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به برنامه ریزی دولت برای راه اندازی بورس املاک و مستغلات گفته است: راه اندازی بورس املاک و مستغلات می تواند اقدام مثبتی برای جمع آوری نقدینگی در سطح جامعه باشد به شرط آنکه دولت و سازمان بورس، نظارت دقیقی بر عملکرد بورس املاک داشته باشند. اگر در این بخش کنترلی صورت نگیرد قطعاً بورس املاک اثرات منفی بر بازار مسکن خواهد داشت.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3701

به "بورس املاک قیمت مسکن را افزایش خواهد داد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورس املاک قیمت مسکن را افزایش خواهد داد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید