تدوین برنامه عمل برای مقابله با بلایای طبیعی

به گزارش مجله نماشو، به گزارش خبرنگاران عباس گلریز امروز در حاشیه نشست تخصصی مشورتی همکاری های منطقه ای برای ایجاد تاب آوری در برابر حوادث طبیعی از جمله توفان های گرد و غبار و مدیریت اطلاعات برای مقابله با حوادث فرامرزی در آسیا و اقیانوسیه اضافه کرد: دراین نشست نمایندگان نهادها و سازمان های بین المللی تجربیات موفق خود را دراین زمینه در غالب توصیه، مطرح می نمایند.

تدوین برنامه عمل برای مقابله با بلایای طبیعی

وی ادامه داد: این توصیه ها به شورای حکام اپدیم به عنوان بالاترین نهاد این نشست تصویب و به نهاد بالاتر یعنی کمیسیون اقتصادی اجتماعی سازمان ملل در آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) ارسال می گردد تا بعد از جمع بندی و تصویب به برنامه عملی برای مقابله با بلایا تبدیل گردد که مهمترین بخش آن گرد و غبار است.

وی تاکید نمود: در واقع انتظار داریم این برنامه به سندی تبدیل گردد تا بتوانیم در بخش بین المللی مقابله با گرد و غبار آنرا بگنجانیم.

گلریز گفت: نمایندگانی از کنوانسیون بیابان زایی ، سازمان هواشناسی هند ، سازمان هواشناسی چین و دانشگاه آکسفورد در این نشست حضور دارند تا تجربیات موفق خود را بیان نمایند تا در نهایت به یک برنامه عمل تبدیل گردد.

رئیس اداره محیط زیست وزارت خارجه با اشاره به اینکه مقر مرکز APDIM (مرکز توسعه مدیریت اطلاعات بلایا در آسیا و اقیانوسیه) در ایران است، روند کاری این مرکز را در راستای کاهش خطرات ناشی از بلایای طبیعی از جمله زلزله و طوفان های گرد و غبار دانست.

وی گفت: APDIM مرکزی است که از طرف ESCAP پذیرفته شده و در ایران به منظور جمع آوری و انتقال اطلاعات مربوط به بلایا تشکیل شده است ، مقر این مرکز APDIM در ایران است و دسامبر امسال افتتاح می گردد. این مرکز مربوط به همکاری های منطقه ای در حوزه بلایای طبیعی از جمله سیل، زلزله، خشکسالی و توفان های گرد و غبار است که 9 کشور در آن فعالیت دارند.

گلریز گفت: اولین شورای حکام مرکز APDIM بهمن ماه سال گذشته در تهران تشکیل شد و دومین شورای حکام آن نیز دسامبر امسال در تهران برگزار می گردد، این یک موفقیت زیست محیطی برای ایران به حساب می آید.

وی با اشاره به اینکه موضوع اصلی نشست امروز مربوط به گرد و غبار است اضافه کرد: کشور ما با مسائل و بلایای مختلفی به ویژه گرد و غبار دست و پنجه نرم می نماید از این رو کوشش کردیم تا موضوع گرد و غبار در فعالیت های این مرکز مورد توجه ویژه قرار گیرد.

رئیس اداره محیط زیست وزارت خارجه تاکید نمود: از آنجا که گرد و غبار یکی از مهمترین مسائل ایران است درخواست کردیم تا موضوع گرد و غبار حتما در توصیه ها گنجانده گردد و این موضوع در جلسات امروز سازمان های داخلی و بین المللی مربوط به حوزه گرد و غبار حضور دارد.

وی گفت: انتظار داریم که توصیه ها و گزارش های استخراج شده از جلسات امروز و روز آینده، تبدیل به یک سند عملیاتی گردد تا بتوانیم از شبکه بین المللی شکل گرفته برای مقابله با گرد و غبار استفاده کنیم.

نشست تخصصی مشورتی همکاری های منطقه ای برای ایجاد تاب آوری در برابر حوادث طبیعی از جمله طوفان های گرد و غبار و مدیریت اطلاعات برای مقابله با حوادث فرامرزی در آسیا و اقیانوسیه با همکاری ESCAP (کمیسیون اجتماعی اقتصادی آسیا اقیانوسیه سازمان ملل متحد)، سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت خارجه و سازمان برنامه و بودجه در تهران برگزار گردید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2842

به "تدوین برنامه عمل برای مقابله با بلایای طبیعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدوین برنامه عمل برای مقابله با بلایای طبیعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید