تشخیص خواب آلودگی رانندگان تنها با یک آزمایش خون!

به گزارش مجله نماشو، برای همه افراد آشکار است که نداشتن خواب کافی، می تواند برای افرادی که قصد رانندگی دارند خطرناک باشد.

تشخیص خواب آلودگی رانندگان تنها با یک آزمایش خون!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گیزمگ، با این وجود تاکنون تشخیص اینکه آیا یک راننده خواب آلود است یا خیر بسیار مشکل بود.

اما پژوهشگران مرکز تحقیقات خواب دانشگاه ساری(University of Surrey) انگلستان بر این باورند که با انجام یک آزمایش خون ساده می توان به پاسخ این سوال رسید.

مطالعه اخیر پژوهشگران مرکز تحقیقات خواب دانشگاه ساری که به رهبری پروفسور درک جان دیک(Derk-Jan Dijk) انجام گردیده است، نشان می دهد که می توان تنها با انجاl یک آزمایش خون به میزان خواب آلودگی افراد پی برد.

آنها در این مطالعه نمونه خون 36 نفر که یک شب نخوابیده بودند را مورد آزمایش قرار دادند. نمونه های خون شرکت کنندگان طی یک دوره 40 ساعته گرفته شد.

پس از تجزیه و تحلیل داده ها پژوهشگران با استفاده از یک الگوریتم یادگیری ماشین توانستند تغییرات در سطوح بیان 68 ژن خاص و تفاوت های خونی بین افرادیکه خواب مناسب داشته و آنها که یک شب نخوابیده اند را تشخیص دهند. فناوری الگوریتم یادگیری ماشین مذکور توانست با دقت 92 درصد این تفاوت ها را شناسایی کند.

پروفسور سایمون آرچر(Simon Archer) از دانشگاه ساری گفت: شناسایی این نشانگرهای زیستی، اولین گام برای توسعه یک آزمایش است که می تواند با دقت بالا میزان خواب افراد را محاسبه کند. وجود این نشانگرهای زیستی در خون پس از یک دوره بیداری 24 ساعته نشان می دهد که کمبود خواب می تواند تاثیر فیزیولوژیکی بر روی بدن ما داشته باشد.

در نهایت پژوهشگران امیدوارند که این آزمایش مورد استفاده کمپانی های مختلف برای آنالیز میزان خواب آلودگی استفاده گردد تا دریابند آیا رانندگان کمپانی هایشان هنگام آغاز کار خواب کافی داشته اند یا خیر زیرا کمبود خواب نقش مهمی در بیشتر تصادفات ایفا می نماید. همچنین می توان از آزمایش مذکور برای ارزیابی اختلالات خواب نیز استفاده کرد. اختلالات خواب مانند زیاد یا کم خوابیدن، پریدن از خواب، نرفتن به مرحله خواب عمیق و سخت به خواب رفتن است. این اختلالات می تواند ناشی از بیماری های روانپزشکی مانند اضطراب، بیماری های سیستم تنفسی یا به عنوان نوعی بیماری سالمندان باشد.

این مطالعه در مجله SLEEP منتشر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2627

به "تشخیص خواب آلودگی رانندگان تنها با یک آزمایش خون!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص خواب آلودگی رانندگان تنها با یک آزمایش خون!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید