تشخیص سرطان با یک آزمایش بر پایه نانوذرات طلا

به گزارش مجله نماشو، پژوهشگران دانشگاه کوئینزلند(University of Queensland) استرالیا در مطالعه اخیرشان یک آزمایش سریع و ارزان را با استفاده از نانوذرات طلا به منظور تشخیص سرطان توسعه داده اند.

تشخیص سرطان با یک آزمایش بر پایه نانوذرات طلا

به گزارش مجله نماشو و به نقل از گیزمگ، پژوهشگران دانشگاه کوئینزلند موفق به توسعه یک آزمایش سریع و ارزان برای تشخیص سرطان شده اند. آزمایش مذکور براساس کشف یک نانوساختاری دی.ان.ای منحصر به فرد که در همه انواع سرطان ها رایج است، بوده است.

پژوشگران در سراسر دنیا به سختی کوشش می نمایند تا روش های بهتر و کارآمدتری را برای تشخیص سرطان در مراحل اولیه توسعه دهند. بسیاری از کارهای امیدوار نماینده برای شناسایی اثر انگشت ژنتیکی تومورهای سرطانی به آزمایشات تشخیصی آینده نگر انجامیده است. با این حال، پیدا کردن یکی از نشانگرهای زیستی دی.ان.ای که در همه سرطان ها مشترک است، کار مسئله ای است.

پژوهشگران دانشگاه کوئینزلنددر مطالعه اخیر بر روی الگوی متمایز ملکول هایمتیل(methyl molecules) موجود در دی.ان.ای های سرطانی متمرکز شدند. ملکول های متیلاسیون، در گذشته به عنوان یک هدف و ابزار تشخیصی سرطان موثر مبتنی بر خون شناخته می شد. متیل دار کردن یا متیلاسیون در شیمی به معنای افزایش یا جانشینی یک گروه متیل به یک مولکول است. آخرین پژوهش ها نشان داد در حالیکه هیچ ملکول متیلاسیون عمومی وجود ندارد که نشان دهنده انواع سرطان است، هنگامیکه این قطعات دی.ان.ای سرطانی در محلول های مایع قرار می گیرند، تمایل به خم شدن به ساختارهای سه بعدی نانو را دارند.

ابو سینا(Abu Sina)، یکی از پژوهشگران این مطالعه گفت: امضای نانومقیاس دی.ان.ای منحصر به فرد در هر نوع سرطان از جمله سرطان سینه، سرطان پروستات، سرطان روده بزرگ و لنفوم که مورد آنالیز نهاده شد، ظاهر شد.

پس از آن کشف شد که این امضای دی.ان.ای منحصر به فرد سرطان وابستگی نسبت به ذرات طلا داشت، به این معنی که ممکن است یک آزمایش بالقوه ساده تشخیص دنیای ایجاد گردد که می تواند سلول های سرطانی را در هر نوع بافت انسانی، از جمله خون، شناسایی کند.

مت تراو (Matt Trau)، یکی دیگر از پژوهشگران این مطالعه گفت: ما یک آزمایش ساده با استفاده از نانوذرات طلا توسعه دادیم که بلافاصله با تغییر رنگ آن می توان مشخص کرد آیا ساختارهای نانو سه بعدی سرطان در دی.ان.ای وجود دارند یا خیر.

آزمایش تنها در مراحل اولیه توسعه است، اما آزمایش های اولیه که بر روی بیش از 200 نمونه خون و بافت انجام شد نشان می دهد آزمایش مذکور قادر به تشخیص سرطان با دقت 90 درصد بود. علاوه بر این آزمایش تنها در عرض 5 الی 10 دقیقه می تواند نتایج را به کاربر گزارش دهد.

تاکنون از آزمایش مذکور تنها می توان برای شناسایی سرطان هایی مانند سرطان سینه، پروستات، روده و لنفوم استفاده کرد.

یافته های این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 168

به "تشخیص سرطان با یک آزمایش بر پایه نانوذرات طلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص سرطان با یک آزمایش بر پایه نانوذرات طلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید