چهار دستگاه کاربردی برای تشخیص و درمان سرطان ساخته شد

به گزارش مجله نماشو، به گزارش خبرنگاران به نقل از دانشگاه تهران، دکتر محمد عبدالاحد دانشیار دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران و عضو هیأت علمی وابسته دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره این دستگاه ها گفت: مد لنف نود دستگاه (CDP) که قبلاً برای مد تشخیص مارجین های سرطانی ساخته شده و مجوزهای بالینی را دریافت نموده بود، به تازگی ساخته شده است. این دستگاه برای شناسایی مارجین های آلوده به سرطان و غدد لنفاوی درگیر سرطان به منظور تشخیص سرطان در نواحی پاک سازی شده و بعد از خارج سازی تومور مورد استفاده قرار می گیرد.

چهار دستگاه کاربردی برای تشخیص و درمان سرطان ساخته شد

وی اضافه کرد: این دستگاه که مجوز وزارت بهداشت را هم دریافت نموده است، برای پاک سازی بهتر نواحی داخلی بدن بعد از خارج شدن تومور کاربرد دارد. این دستگاه اکسسوری تشخیص نود لنفاوی درگیر را هم همراه خود دارد که بر اساس متابولیسم سلول های سرطانی کار می نماید.

عبدالاحد درباره مشخصات و کاربردهای دستگاه دوم گفت: دستگاه (ITDP) به روش الکتریکی به عنوان ابزاری یاریی برای رادیولوژیست جهت افتراق توده های BI-RADS3 و BI-RADS4 که از نظر تشخیصی از اهمیت زیادی برخوردار است، طراحی و فراوری شده است.

وی اضافه کرد: این دستگاه پروب تشخیص تومور است و به رادیولوژیست یاری می نماید تا دریابد توده ای که در پستان بیمار است در چه وضعیتی بوده و مقدار ریسک آن برای بیمار چه مقدار است. یعنی به رادیولوژیست در تشخیص اینکه توده احتیاج به بیوپسی دارد یا نه، یاری می نماید.

عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشکدگان فنی دانشگاه تهران درباره چگونگی کار این دستگاه، اظهار کرد: در این روش یک سوزن اکتیو الکتریکی در کنار دستگاه سونوگرافی قرار داده می گردد و این سوزن در تماس با سطح پوست، سیگنال های لازم را جمع آوری نموده و رادیولوژیست با استفاده از این داده ها می تواند درباره مقدار خطر تومور توده تصمیم گیری بهتری انجام بدهد. این اطلاعات به متخصص رادیولوژی یاری می نماید زمانی که برای انجام بیوپسی تردید دارد، برترین تصمیم را اتخاذ کند.

عبدالاحد اضافه کرد: با این فناوری می توان خیلی سریع متوجه آغاز فرآیند بدخیمی در تومور شد و در واقع این دستگاه به رادیولوژیست یاری می نماید تا هر توده ای که احتیاج به جراحی دارد را تشخیص دهد و مراتب را به جراح اعلام کند.

عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران درباره دستگاه BROSS که به روش الکتروشیمی جهت پیش آگهی در خصوص وجود نوتروفیل های LDN در افراد دارای توده واضح پستان تنها به یاری یک سی سی خون کاربرد دارد، نیز این گونه شرح داد: عملکرد این دستگاه به این صورت است که درباره فردی که توده ای در ناحیه پستان دارد و برای معاینه و رادیولوژی مراجعه می نماید، یک هشدار درباره بدخیمی توده به تیم تشخیصی و درمانی او می دهیم. در این روش مقدار گونه های اکسیژن فعال در خون آنالیز می گردد که برای هشدار درباره سرطان سینه مورد استفاده قرار می گیرد.

عضو هیأت علمی دانشکده برق و کامپیوتر دانشکدگان فنی دانشگاه تهران، در معرفی دستگاه چهارم (PECT) و کاربردهای آن اظهار کرد: این دستگاه، یک دستگاه درمان مکمل الکترواستاتیک توده های بدخیم است.

وی با تشریح رشد و تقسیم سلول های سرطانی گفت: این دستگاه دارای یک پچ بوده که روی بدن بیمار قرار می گیرد و به علت بار الکترواستاتیک بسیار زیادی که دارد در رشد و تقسیم سلول های سرطانی اختلال ایجاد می نماید؛ در نتیجه توده، آنزیم کمتری ترشح می نماید، رشد آن کاهش پیدا می نماید، در نهایت در مرحله اول با تسلیم به بیمار یاری می نماید و در مراحل بعدی می تواند در درمان، یاری کار تیم درمان باشد.

دانشیار دانشکدگان فنی دانشگاه تهران اظهار داشت: از دیگر کاربردهای این دستگاه آن است که داروهایی که بار الکترواستاتیک بالایی دارند، با یاری این دستگاه می توانند به سمت تومور سرطانی حرکت نموده و به شکلی هدفمند به سلول های سرطانی برسند. بنابراین با یاری این فناوری و با استفاده از این دستگاه، آنکولوژیست می تواند حجم زیادی از دارو را وارد سلول سرطانی کند.

تکنولوژی ساخت این دستگاه ها کاملاً بومی بوده و به وسیله دکتر محمد عبدالاحد، برنده جایزه مصطفی (ص) و همکارانش در پژوهشکده الکترونیک سرطان مشترک دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران با حمایت شرکت نانوحسگرسازان سلامت آریا ابداع شده اند.

مقالات علمی و پتنت های مرتبط با این دستگاه ها در مجلات بین المللی معتبر از جمله Cancer Medicine،Biosensors&Bioelectronics، International journal of surgery و Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis و Biosensors&Bioelectronics به چاپ رسیده و دارای گواهی ثبت اختراع آمریکا به شماره US20210001118A1 هستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2085

به "چهار دستگاه کاربردی برای تشخیص و درمان سرطان ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهار دستگاه کاربردی برای تشخیص و درمان سرطان ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید