درمان سرطان پوست با یک روش دو جانبه بدون نیاز به جراحی

به گزارش مجله نماشو، پژوهشگران آمریکایی، روش جدیدی را برای درمان سرطان پوست ارائه داده اند که مبتنی بر تزریق است و نیاز به جراحی های پیچیده را برطرف می کند.

درمان سرطان پوست با یک روش دو جانبه بدون نیاز به جراحی

به گزارش خبرنگاران و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه ییل، پژوهشگران در حال توسعه درمانی برای سرطان پوست هستند که تزریق نانوذرات به تومور و از بین بردن سلول های سرطانی با یک روش دو جانبه را به عنوان جایگزینی احتمالی برای جراحی ارائه می دهد.

دکتر مایکل ژیراردی(Michael Girardi)، استاد دانشگاه ییل(Yale University) و از پژوهشگران این پروژه گفت: درمان سرطان پوست برای بسیاری از بیماران، کار پیچیده ای است؛ مگر این که راهی برای درمان موثر با یک روش ساده مانند تزریق وجود داشته باشد. یافتن یک راه ساده تر برای درمان سرطان های پوست مانند سرطان سلول پایه ای و سرطان سلول سنگ فرشی همیشه موضوع مهمی در پزشکی پوست بوده است.

برای درمان این بیماری ها، نانوذرات مبتنی بر پلیمر که حامل ماده شیمی درمانی هستند، به تومورها تزریق می شوند. کلید موفقیت این درمان، این است که نانوذرات، قابلیت اتصال زیستی دارند؛

یعنی به تومورها متصل می شوند و آنقدر متصل باقی می مانند تا شمار قابل توجهی از سلول های سرطانی را از بین ببرند.

مارک سالتزمن(Mark Saltzman)، از پژوهشگران این پروژه گفت: هنگامی که نانوذرات ما به یک تومور تزریق می شوند، مشخص می شود که آنها در تومور به خوبی حفظ شده اند. نانوذرات تجمع می کنند و به ماتریس تومور متصل می شوند؛ به همین دلیل یک تزریق برای مدت طولانی زمان می برد. ذرات در تومور می مانند و ترکیبات را به آرامی آزاد می کنند.

پژوهشگران برای مقایسه، همان دارو را بدون نانوذرات، به تومورهای مدل های کنترل شده تزریق کردند. آنها دریافتند که تومورها پس از تزریق داروی حاوی نانوذرات، به صورت قابل توجهی کاهش می یابند.

همچنین برای درمان نیز مهم است که عامل درمانی با عاملی ترکیب شود که سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند.

ژیراردی ادامه داد: هدف این روش درمانی، این نیست که فقط سلول ها از بین بفرایند و در همان جا رها شوند؛ بلکه هدف این است که سیستم ایمنی بدن تحریک شود تا خرابکاری را پاکسازی کند و نسبت به سلول هایی که ممکن است مستقیما از بین نرفته باشند، واکنش نشان دهد. بدین ترتیب، این روش یک حمله دو جانبه به سرطان محسوب می شود.

به گفته پژوهشگران، تزریق به تومورها در بسیاری از موارد می تواند نیاز به جراحی را از بین ببرد. همچنین ممکن است از عفونت های احتمالی زخم و سایر عوارض آن پیشگیری کند. به علاوه، برخی از افراد مبتلا به سایر بیماری ها، گزینه های ضعیفی برای جراحی به شمار می فرایند.

همچنین درمان مبتنی بر تزریق به این معناست که بیماران می توانند چندین تومور را در یک جلسه درمان کنند.

پژوهشگران با یک شرکت استارتاپی موسوم به Stradefy Biosciences در حال همکاری هستند تا این فناوری را توسعه دهند.

این پژوهش، در مجله PNAS به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3277

به "درمان سرطان پوست با یک روش دو جانبه بدون نیاز به جراحی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان سرطان پوست با یک روش دو جانبه بدون نیاز به جراحی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید