تعامل دانشکده های الهیات ترکیه با دانشگاه مذاهب اسلامی

به گزارش مجله نماشو، به گزارش خبرنگاران، رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در جریان سفر به کشور ترکیه با حضور در دفتر سازمان دیانت ترکیه با پرفسور دکتر علی ارباش رئیس این سازمان دیدار و گفت وگو کرد.

تعامل دانشکده های الهیات ترکیه با دانشگاه مذاهب اسلامی

پرفسور دکتر علی ارباش در این دیدار ضمن خیر مقدم به ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی و ابراز خرسندی از این دیدار اعلام کرد: در سفری که به ایران خواهد داشت از دانشگاه مذاهب اسلامی دیدن نموده و در کنفرانسی در جمع دانشجویان و اساتید دانشگاه مذاهب اسلامی حضور پیدا خواهد نمود.

وی همچنین با اشاره به ارتباطات تاریخی، فرهنگی، زبانی و دینی ایران و ترکیه اعلام کرد: ارتباطات و اشتراکات تاریخی، فرهنگی، زبانی و دینی از ظرفیت های مهم برای همکاری های دو کشور در عرصه های مختلف به ویژه در زمینه تعاملات علمی و آکادمیک است.

رئیس سازمان دیانت ترکیه ادامه داد: با توجه به اینکه بنده به عنوان رئیس دانشکده فعالیت داشتم و با فضای دانشگاهی آشنا هستم معتقدم همکاری های دانشگاهی می تواند بسیار مؤثر باشد و از این ظرفیت باید استفاده کرد.

وی تبادل استاد و دانشجو میان دانشگاه های دو کشور ازجمله دانشگاه مذاهب اسلامی را بسیار مهم و دارای فواید دانست و گفت: تبادل آکادمیک می تواند نقطه قوت ما باشد. در ترکیه حدود 100 دانشگاه و دانشکده در زمینه الهیات وجود دارد که می توانند با دانشگاه مذاهب اسلامی همکاری نمایند.

دکتر ارباش همچنین با تاکید براین که همگرایی ها در حوزه زبان، فرهنگ و مذهب نشان از این دارد که این دو ملت تا چه اندازه به همدیگر نزدیک هستند، گفت: اگر تفاوتهایی هم در این حوزه ها بین دو ملت دیده می گردد را باید به عنوان یک نقطه قوت برای هر دو کشور دانست که نباید مورد اختلاف قرار بگیرد.

وی همچنین به صندلی مولانا در فرهنگ دو ملت اشاره نمود که می تواند محور همکاری های علمی و دانشگاهی دو کشور باشد.

مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی نیز ضمن ابراز خرسندی از انجام این دیدار با ارائه گزارشی از اهداف، ماوریت ها و رسالت های این دانشگاه گفت: دانشگاه مذاهب اسلامی یک دانشگاه حاکمیتی و مأموریت محور برای تربیت نیروی انسانی تقریبی برای کل دنیا اسلام است و فعالیت های گسترده ای در داخل و خارج از کشور به ویژه در دروه جدید دارد.

وی به فعالیت های دانشگاه به ویژه در حوزه بین الملل و همکاری با دانشگاه های مختلف دنیا اسلام، تنوع ملیتی و مذهبی دانشجویان در این دانشگاه، توسعه شعب در داخل و خارج کشور، انعقاد تفاهم نامه های همکاری با بیش از 10 کشور اشاره نمود.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی همچنین همکاری در مجلات و متون مشترک، برگزاری کنفرانس ها و کارگاه های مشترک، برگزاری دوره های آموزشی، تبادل اساتید و دانشجو از جمله ظرفیت های دانشگاه مذاهب اسلامی برای همکاری با مراکز دانشگاهی ترکیه مطرح نمود.

در این دیدار که معاونین سازمان دیانت و مدیران بخشهای مختلف این سازمان و نیز مدیرکل دفتر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه مذاهب اسلامی حضور داشتند، ئیس سازمان دیانت ترکیه از خدمات و کوشش های تقریبی جناب آقای دکتر مختاری ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی تقدیر به عمل آورد و هدیه ای از آثار علمی به دکتر مختاری اهدا کرد.

مختاری نیز لوح تندیس و یادبود دانشگاه مذاهب اسلامی را به دکتر علی ارباش اهدا کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2522

به "تعامل دانشکده های الهیات ترکیه با دانشگاه مذاهب اسلامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعامل دانشکده های الهیات ترکیه با دانشگاه مذاهب اسلامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید