جزئیات افزایش حقوق 1401؛ از 10 تا 30 درصد

به گزارش مجله نماشو، تهران (پانا) - آنطور که رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد در سال آینده افزایش حقوق کارکنان پلکانی و احتمالا از 10 تا بالای 30 درصد خواهد بود.

جزئیات افزایش حقوق 1401؛ از 10 تا 30 درصد

به گزارش ایسنا، در بخشنامه بودجه سال 1401 دستگاه های دولتی مکلف شدند اندازه افزایش حقوق کارکنان را به طور میانه 10 درصد در نظر بگیرند که اعلام این اندازه با توجه به شرایط تورمی با واکنش هایی از جمله بعضی نمایندگان مجلس همراه بود.

اما این که جریان افزایش حقوق کارکنان در سال آینده به چه صورتی است، در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی از میرکاظمی - رئیس سازمان برنامه و بودجه مورد سوال نهاده شد و وی در پاسخ به ایسنا شرحاتی ارائه کرد.

نمی گردد بخاطر کارکنان تمام مردم در سختی باشند

میرکاظمی با بیان این که در سال آینده افزایش حقوق به صورت پلکانی انجام خواهد شد، اظهار کرد: بر این اساس کوشش بر این است که حداقل افزایش اعمال شده ولی حقوق های پایین ممکن است تا بالای 30 درصد هم افزایش یابد اما کسانی که چندین بار افزایش حقوق داشته اند کمترین درصد رشد را خواهند داشت، بنابراین افزایش حقوق برای تمامی کارکنان یکسان نیست.

وی با اشاره به این که در حال حاضر در یک چرخه منفی حقوق نهاده شده ایم، یادآور شد: اکنون به طور مرتب تورم ایجاد می گردد و در پی آن حقوق ها افزایش پیدا می نمایند که برای تامین منابع آن خلق پول شده و در پی این جریان با افزایش پایه پولی و افزایش نقدینگی تورم رشد می نماید به عبارتی 20 درصد افزایش حقوق برای کارکنان اعمال می کنیم، ولی تورم برای عموم مردم ایجاد می گردد. دولت به سمتی حرکت خواهد نمود که خلق پول صورت نگرفته و به این صورت نباشد که برای پرداخت حقوق کارکنان که سهم محدودی در جامعه دارند تبعات و تورم آن کل مردم را تحت فشار قرار دهد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر بهم ریختگی بالایی در شرایط حقوق وجود دارد به طوری که مصوباتی را گرفته اند که افزایش بالای حقوق را برای بعضی کارکنان ایجاد می نماید، اما مثلا جوان تحصیلنموده ای که تازه وارد سیستم می گردد حقوق پایینی دارد، اما برنامه ما این است تا سه سال آینده بتوانیم شرایط را تغییر دهیم.

در بودجه 1401 از منابع صندوق استفاده نخواهد شد

اما در ادامه رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر استفاده دولت در بودجه امسال و بودجه سال 1401 از منابع صندوق توسعه ملی شرح داد: ما به هیچ عنوان برنامه ای برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در بودجه سال آینده نخواهیم داشت و به سمت خلق پول نمی رویم حتی این موضوع را در بخشنامه هم تاکید نموده ایم. استفاده دولت از منابع صندوق توسعه ملی بودجه ای نخواهد بود مگر برای پیشرانی اقتصاد و پروژه های بخش خصوصی و ایجاد زیرساخت در توسعه کشور.

میرکاظمی با بیان این که در بودجه امسال از منابع صندوق توسعه ملی استفاده شده است یادآور شد: این هم براساس مصوبه قانون بودجه و مجوز صادره از مازاد 20 درصد بوده که در نیمه اول سال استفاده شد و احتمالا در نیمه دوم سال هم مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به این که نگاه دولت قبل این بود که همانطور که پول وارد صندوق می گردد در فشارهای مالی و تنگناها هم از آن استفاده کند، اظهار کرد: بر این اساس برداشت هایی از منابع صندوق اجرا شده که در بعضی موارد مانند مهار آب های مرزی اقدام پسندیده بود ولی در مواردی براساس ضروریات دولت اجرا شده که تا حد ممکن سعی می گردد اینگونه از منابع صندوق استفاده نکنیم هر چند منابعی که با مجوز رهبری برداشت شده به صورت تسهیلات است و باید بعد از آنالیز و محاسبات اجرا شده به صندوق بازگردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2260

به "جزئیات افزایش حقوق 1401؛ از 10 تا 30 درصد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات افزایش حقوق 1401؛ از 10 تا 30 درصد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید