جزئیات خروج 4 بانک ایرانی از لیست تحریم های آمریکا

به گزارش مجله نماشو، مدیر مبارزه با پولشویی و تطبیق بانک خاورمیانه جزئیات خروج چهار بانک و موسسه مالی ایرانی از فهرست تحریم های ثانویه آمریکا را تشریح کرد.

جزئیات خروج 4 بانک ایرانی از لیست تحریم های آمریکا

فرزانه رجایی سلماسی در گفت وگو با خبرنگاران، با تایید خروج چهار بانک و موسسه مالی ایرانی از فهرست تحریم های ثانویه آمریکا، گفت: وزارت خزانه داری آمریکا روز سه شنبه، پنجم نوامبر با انتشار فهرستی، برخی بانک های ایرانی را تحت تحریم ثانویه قرار داد.

وی با بیان اینکه دفتر کنترل دارایی های خارجی آمریکا (اوفک) ارگانی است که زیر نظر اداره کل خزانه داری فدرال آمریکا فعالیت می نماید، اظهار کرد: این ارگان فهرست های متعددی دارد که مهم ترین آن ها فهرستی به نام SDN (Specially Designated National) است که این فهرست هم شامل افراد و شرکت هایی است که تحت تحریم اولیه هستند و هم افراد و شرکت هایی که آمریکا آن ها را تحت تحریم ثانویه قرار داده است.

مدیر مبارزه با پولشویی و تطبیق بانک خاورمیانه اضافه کرد: به این ترتیب در روز پنجم نوامبر آمریکا فهرستی را منتشر کرد که در آن برخی بانک های ایرانی شامل تحریم های ثانویه هم می شدند.

رجایی سلماسی با بیان اینکه برخی بانک ها از جمله سامان، کارآفرین، اقتصاد نوین، مسکن، سرمایه و ... از ابتدا در فهرست تحریم های ثانویه قرار نداشتند، توضیح داد: بنابراین اینطور نبوده که همه بانک های ایرانی از ابتدا تحت تحریم ثانویه بوده باشند و در واقع برای تعدادی از آن ها تگ subject to secondary sanctions قرار داده نشده بود.

وی با اشاره به خروج چهار بانک و موسسه مالی از فهرست تحریم های ثانویه، گفت: چند روز پس از آن یعنی روز پنج شنبه هفته گذشته با تغییری که در فهرست تحریم های آمریکا اعمال شد، در واقع گفته شد که اشتباهی به وجود آمده و آمریکا بانک های خاورمیانه، حکمت ایرانیان، قرض الحسنه مهر ایران و موسسه مالی توسعه را از فهرست تحریم های ثانویه خارج کرد؛ در واقع تگ subject to secondary sanctions از آن ها برداشته شد.

به گفته مدیر مبارزه باوپولشویی و تطبیق بانک خاورمیانه، در حال حاضر حدود 11 تا 12 بانک ایرانی هستند که در فهرست تحریم های ثانویه آمریکا قرار ندارند و سوئیفت برای آن ها باز خواهد بود که این بانک ها در ابتدا باید بخش بین الملل فعال داشته باشند و در مرحله دوم بانک هایی را پیدا نمایند که حاضر باشند به عنوان بانک کارگزار با آن ها کار نمایند.

رجایی سلماسی ادامه داد: به نظر می آید که اوفک با این کار خواسته کانالی را برای واردات غذا، دارو و اقلام بشر دوستانه باز بگذارد و شاید نتوانیم برای واردات کالاهای دیگر از این کانال استفاده کنیم.

وی با اشاره به ابهاماتی در فهرست تحریم های آمریکا، اظهارکرد: به نظر می رسد که وزارت خزانه داری آمریکا همه چیز را روشن و شفاف نمی نماید تا بتواند در صورت احتیاج تغییرات خود را در تحریم ها به راحتی اعمال کند. برای مثال در حال حاضر در این تحریم ها به طور رسمی تعیین نشده که ما از کانال سوئیفت می توانیم چه اقلامی را وارد کنیم و فقط گفتند که سوئیفت برای آن ها باز است و تحت تحریم های ثانویه هم نیستند.

به گزارش خبرنگاران، افراد و شرکت هایی که در فهرست تحریم های اولیه آمریکا قرار بگیرند، تمام ساکنان دائمی (دارای گرین کارت آمریکا)، شهروندان آمریکایی و شرکت های تجاری و حتی غیرانتفاعی ثبت شده در آمریکا اجازه انجام هیچ گونه معامله ای را با آن ها بدون مجوز اوفک ندارند، اما شرکت ها و افراد ثالث یا در واقع شرکت ها و افراد غیرآمریکایی می توانند به تبادلات تجاری با آن ها ادامه دهند.

اما زمانی که فرد یا شرکتی در فهرست تحریم های ثانویه آمریکا قرار گیرد، علاوه بر محدودیت های تحریم های اولیه، هیچ شخص یا شرکت ثالث در هیچ کشوری نمی تواند مبادلات تجاری با آن فرد یا شرکت داشته باشد که در غیر این صورت مشمول جریمه های سنگین و احتمالا تحریم های آمریکا خواهند شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2887

به "جزئیات خروج 4 بانک ایرانی از لیست تحریم های آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات خروج 4 بانک ایرانی از لیست تحریم های آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید