جهانگیری:باید فرهنگ حمایت و تکریم از بخش خصوصی در رسانه ها ترویج گردد

به گزارش مجله نماشو، معاون اول رییس جمهور تأکید کرد: باید فرهنگ حمایت و تکریم از بخش خصوصی در رسانه ها ترویج گردد.

جهانگیری:باید فرهنگ حمایت و تکریم از بخش خصوصی در رسانه ها ترویج گردد

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، جلسه ملاقات اعضای هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت با معاون اول رییس جمهور عصر امروز (چهارشنبه) برگزار گردید.

اسحاق جهانگیری در این جلسه از تشکل ها و انجمن های بخش های مختلف به عنوان سرمایه ای عظیم برای کشور و دولت یاد کرد و گفت: تشکل های مختلف نظیر خانه صنعت، معدن و تجارت پشتوانه ای قوی برای بخش خصوصی و فعالان این حوزه و نیز فرصتی طلایی برای توسعه کشور هستند که ضروری است وزارت صنعت، معدن و تجارت در جهت برطرف موانع حقوقی و اداری پیش روی آن ها اهتمام جدی داشته باشد.

جهانگیری با اشاره به تقارن این جلسه با روز تشکل ها و مشارکت های اجتماعی گفت: ارتباط دولت با تشکل ها و ذینفعان هر بخش این فرصت را برای کشور فراهم می نماید که در شرایطی که عده ای کوشش می نمایند آینده کشور را تیره و تار جلوه دهند، افق گشایی و آینده خوبی برای ایران ترسیم و به جامعه منعکس کنیم.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه تأمین منابع مالی پایدار و مطمئن از مهم ترین احتیاج های توسعه بخش صنعت، معدن و تجارت است، اضافه کرد: بازار سرمایه و دارایی های بخش خصوصی مهمترین منابع برای بخش صنعت، معدن و تجارت هستند و منابع مالی خارجی نیز باید در کنار این منابع به توسعه این بخش یاری کند.

جهانگیری با بیان اینکه یکی از اصلی ترین اهداف سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی قدرتمند شدن بخش خصوصی بوده است، گفت: باید از بخش خصوصی واقعی که به دنبال رانت جویی نیست، حمایت گردد چرا که این افراد گوهری ارزشمند برای کشور محسوب می شوند و باید فرهنگ حمایت و تکریم از آن ها در رسانه ها ترویج گردد. البته در هر بخشی افراد ناباب نیز حضور دارند، اما فعالان مالی واقعی نباید به خاطر معدود افراد سوء استفاده گر قربانی شوند.

معاون اول رییس جمهور با یادآوری اینکه ایران جمعیتی جوان دارد و برای حرکت در راستا توسعه احتیاجمند سرمایه گذاری است، گفت: متأسفانه در دهه اخیر رشد سرمایه گذاری در کشور منفی بوده و این موضوعی است که آینده اقتصاد کشور را تهدید می نماید.

جهانگیری با تأکید بر اینکه حتماً باید بستر های لازم را برای مثبت شدن رشد سرمایه گذاری در کشور مهیا کنیم، توضیح داد: باید شرایطی فراهم گردد که هر ایرانی علاقمند به کشور در هر کجای جهان بتواند سرمایه خود را به کارخانه و فراوری تبدیل کند و اگر این بستر فراهم نگردد باید نسبت به آینده اقتصاد کشور نگران باشیم.

معاون اول رییس جمهور از تشکل های شکل گرفته در بخش صنعت و معدن به عنوان سرمایه ای عظیم در کشور یاد کرد و گفت: تشکل های بخش صنعت و معدن یکی از قدیمی ترین و توسعه یافته ترین تشکل ها در کشور هستند که از قدرت زمینه سازی برای توسعه برخوردار شده اند.

جهانگیری با تأکید بر اینکه نمایندگان بخش خصوصی و ذینفعان هر بخش باید در جلسات تصمیم گیری مرتبط با خود حضور داشته باشند، گفت: دولت از حضور نمایندگان تشکل ها در جلسات مرتبط با آن ها استقبال می نماید و رویکرد دولت این است که حتماً باید سخنان تشکل ها و ذینفعان هر بخش پیش از تصمیم گیری شنیده گردد. به همین دلیل نمایندگان بخش خصوصی در کمیسیون ها و شورا های دولت حضوردارند و ذینفعان مرتبط به این جلسات دعوت می شوند.

معاون اول رییس جمهور در ادامه این جلسه از وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان یک دستگاه اجرایی کلیدی و مهم در کشور یاد کرد و گفت: حدود 30 تا 40 درصد فراوری ناخالص داخلی و اشتغال کشور مربوط به این دستگاه اجرایی است و در سال های اخیر که با سخت ترین تحریم های ظالمانه آمریکا روبرو هستیم شاهد اقدامات و دستاورد های مهمی در این وزارتخانه بوده ایم.

جهانگیری اضافه کرد: آمریکا در تحریم های اخیر خود به صراحت اعلام نمود که جنگ مالی علیه ملت ایران را شروع نموده است و بر اساس ارزیابی های خودشان تصور می کردند که ظرف مدت کوتاهی اقتصاد ایران دچار فروپاشی خواهد شد، اما امروز پس از گذشت دو سال از تحریم های جدید آمریکا، آن ها نتوانسته اند به اهداف خود دست یابند البته این سخن به معنای آن نیست که اقتصاد ما ضربه نخورده است بلکه اقتصاد و معیشت مردم دچار آسیب شده، اما اهداف دشمنان تحقق پیدا ننموده است.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: مجموعه ها و بخش های مختلف در عدم تحقق اهداف آمریکا نقش موثری داشته اند که در این میان فعالان بخش خصوصی نیز مانند سربازان خط مقدم در این جنگ مالی نقش خود را به خوبی ایفا کردند و وزارت صمت نیز نقشی کلیدی در این عرصه از خود بر جای گذاشت.

جهانگیری همچنین با اشاره به دستاورد ها و کوشش های گسترده وزارت صنعت، معدن و تجارت در ایام شیوع کرونا اضافه کرد: شیوع کرونا اتفاقی ناگهانی بود که هیچ کشوری از قبل برای روبروه با آن آمادگی نداشت و در ایران نیز در روز های نخست حتی برای تأمین تجهیزات حفاظت شخصی کادر درمانی با مشکل روبرو بودیم، اما صنعتگران کشور مردانه پای کار آمدند و ظرفیت فراوری ماسک و دیگر تجهیزات پزشکی ظرف دو سه ماه افزایش چشمگیری پیدا کرد و این نشان می دهد که ظرفیت های بسیار عظیمی در کشور وجود دارد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به سخنان مقامات آمریکا مبنی بر اینکه در شرایط کرونا 35 میلیون نفر به بیکاران این کشور اضافه شده است، گفت: متأسفانه عده ای نمی خواهند واقعیت های جنگ مالی و مسایل مرتبط با کرونا را بپذیرند و عملکرد دولت را زیر سوال می برند. تحریم ها قرار بوده اقتصاد کشور را نابود کند، اما با اتکا به توان داخلی توانسته ایم روی پای خود بایستیم و مانع از فروپاشی اقتصاد کشور شویم و در بدترین شرایط قفسه ها و طبقات فروشگاه ها مملو از کالا های مورد احتیاج مردم بوده و خوشبختانه با کمبود کالا روبرو نشده ایم. البته منکر افزایش قیمت ها نیستم، اما کالا ها به وفور در دسترس مردم قرار گرفته است.

جهانگیری با اشاره به محدودیت منابع ارزی و کاهش درآمد های نفتی از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواست تمرکزی جدی بر مدیریت واردات داشته باشد و از تشکل ها نیز خواست تمام کوشش خود را به کار گیرند تا احتیاج های ارزی کشور کاهش پیدا کند و با افزایش صادرات غیرنفتی درآمد ارزی کشور را بالا ببرند.

وی با تأکید بر ضرورت برنامه ریزی برای نظارت و تنظیم بازار و نیز صیانت از اشتغال کشور توضیح داد: ستاد برطرف موانع فراوری در استان ها باید همیشه فعال باشد و باید کوشش کنیم دغدغه های مربوط به تأمین مواد اولیه واحد های فراوریی که از خارج وارد می گردد را مرتفع کنیم تا هم از اشتغال کارگران صیانت گردد و هم بخش فراوری کشور با آسیب روبرو نگردد.

معاون اول رییس جمهور دوران سخت فعلی که با تحریم ها و شیوع کرونا روبرو هستیم را دوره ای استثنایی توصیف کرد و گفت: در این گونه مواقع و شرایط سخت است که نام نیک از خدمت گزاران واقعی برجای می ماند. در این دوران باید معیشت مردم و منافع کشور را به منافع خود ترجیح دهیم و حتی با سود کمتر به فعالیت مالی و حفظ اشتغال ادامه دهیم.

جهانگیری با اشاره به مسائل مطرح شده در جلسه از معاون هماهنگی و نظارت مالی خود خواست موارد مطرح شده را پیگیری و جلساتی را برای حل این مسایل برگزار کند.

در این جلسه تعدادی از اعضای هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت نیز به بیان مهم ترین مسائل و دغدغه های فعالان این عرصه پرداختند و از آمادگی خود برای همراهی با دولت در جهت توسعه بخش صنعت، معدن و تجارت خبر دادند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3584

به "جهانگیری:باید فرهنگ حمایت و تکریم از بخش خصوصی در رسانه ها ترویج گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهانگیری:باید فرهنگ حمایت و تکریم از بخش خصوصی در رسانه ها ترویج گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید