حتی داروهای غیر آنتی بیوتیکی منجر به مقاومت آنتی بیوتیکی می شوند!

به گزارش مجله نماشو، محققان دریافته اند که حتی داروهای غیر آنتی بیوتیک، از جمله داروهای ضد افسردگی می توانند به توسعه باکتری مقاوم در برابر آنتی بیوتیک یاری نمایند.

حتی داروهای غیر آنتی بیوتیکی منجر به مقاومت آنتی بیوتیکی می شوند!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گیزمگ، تهدید آشکار باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک معمولا به مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک ها مرتبط دانسته می گردد. اما اکنون محققان دانشگاه کوئینزلند(UQ) دریافته اند که حتی آن دسته از ترکیبات دارویی که خودشان آنتی بیوتیک نیستند، نظیر داروهای ضد افسردگی نیز می توانند به افزایش سوپرباگ ها یا همان باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک یاری نمایند.

با اینکه آنتی بیوتیک ها در قرن گذشته نقش بسیار مهمی داشته اند، اما مفید بودن آنها اکنون دیگر کاهش یافته است.

آنتی بیوتیک ها برای از بین بردن باکتری ها طراحی گردیده اند، اما لزوما تمام آنها را از بین نمی برند و تنها جمعیت باکتری ها را تا رسیدن به سطحی ایمن کاهش می دهد.

متأسفانه این رویکرد موجب زنده ماندن قوی ترین باکتری ها می گردد که می توانند سپس در برابر این دارو مقاومت نمایند.

اکنون پس از چند دهه، جای تعجب نیست که بسیاری از گونه های باکتری در برابر طیف وسیعی از آنتی بیوتیک ها مقاوم گردیده اند.

در حالی که مکانیزم اصلی ایجاد این مقاومت به همین شکل است، اما تنها عامل آن نیست. محققان دانشگاه کوئینزلند می خواستند آزمایش نمایند که آیا سایر داروها، حتی آنهایی که دارای خواص آنتی بیوتیکی نیستند، می توانند نقشی در ظهور سوپرباگ ها ایفا نمایند یا خیر و نتایج این مطالعه نگران نماینده بود.

این تیم بر روی یک دارو به نام فلوکستین(fluoxetine) تمرکز کرد که بیشتر به نام تجاری Prozac شناخته می گردد. برای تست آن، غلظت های مختلفی از این دارو(صفر، 0.5، 5، 50 و 100 میلی گرم در لیتر) را قبل از قرار دادن باکتری در صفحات حاوی آنتی بیوتیک های مختلف برای مشاهده هرگونه تغییر در مقاومت آنها، آن را در معرض جمعیت باکتری های ای.کولی(E. coli) قرار دادند.

پس از جدا کردن باکتری های با مقاومت شدید، بعضی از آنها به صورت تصادفی انتخاب شدند تا این فرآیند را تکرار نمایند تا محققان ببینند آیا حداقل مقدار مورد احتیاج برای نابودی آنها افزایش یافته است؟

این کار باعث افزایش میزان جهش باکتری ها و در نتیجه احتیاج به افزایش غلظت دارو شد، چرا که آنها سریع تر مقاومت ایجاد کردند.

جیانهوا گو نویسنده اصلی این مطالعه می گوید: فلوکستین یک داروی بسیار مقاوم است که وجود آن در سطح وسیعی از محیط می تواند مقاومت چند دارویی را ایجاد کند. این مطالعه شواهد محکمی را نشان می دهد که فلوکستین مستقیما از طریق جهش ژنتیکی باعث مقاومت به چند آنتی بیوتیک می گردد.

محققان می گویند گام بعدی این است که ببینیم آیا این دارو همان تاثیرات منفی را بر میکروبیوم روده انسان دارد یا خیر.

این پژوهش در مجله Environmental International منتشر گردیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2497

به "حتی داروهای غیر آنتی بیوتیکی منجر به مقاومت آنتی بیوتیکی می شوند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حتی داروهای غیر آنتی بیوتیکی منجر به مقاومت آنتی بیوتیکی می شوند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید