ناهار و شام دیر وقت ممنوع ، رابطه زمان غذا و تناسب اندام

به گزارش مجله نماشو، این که چه ساعتی از روز غذا می خوریم در میزان افزایش وزن ما یا موفقیت ما در کاهش وزن مان تاثیر دارد. پس بهتر است به تنظیم این زمان اهمیت خاصی بدهیم.

ناهار و شام دیر وقت ممنوع ، رابطه زمان غذا و تناسب اندام

به گزارش خبرنگاران به نقل از روزنامه خراسان، به تازگی گروهی از محققان اسپانیایی مطالعات متعددی را انجام داده و درباره تاثیر زمان خوردن صبحانه، ناهار و شام و افزایش یا کاهش وزن نکاتی را مطرح کرده اند. اگر در فکر کاهش وزن هستید یا می خواهید از افزایش وزن پیشگیری کنید، با ما همراه باشید.

  • صبحانه | اصلا حذفش نکنید

بیشتر مطالعات درباره حذف صبحانه و عوارض آن است؛ اما مطالعات در زمینه ساعت خوردن صبحانه بسیار محدود است، شاید از این نظر که برای بسیاری از افراد شاغل، زمان خوردن صبحانه بسیار محدود است و در بیشتر اوقات بحث دیر یا زود بودن مطرح نیست. اما درباره تاثیر حذف صبحانه بر وزن چه می دانیم؟

مطالعات متعدد تایید می کند که حذف صبحانه یکی از بدترین تصمیم ها برای افرادی است که به سلامت خود فکر می کنند. این کار با اضافه وزن، افزایش اندازه دور شکم، میزان بالاتر انسولین به وقت ناشتا بودن و البته افزایش کلسترول بد خون ارتباط دارد. یکی از مهم ترین تبیین هایی که در این زمینه وجود دارد آن است که افرادی که صبحانه را حذف می کنند، در طول روز بیشتر سراغ غذاهایی با چربی بالا، کالری و کلسترول بالاتر می روند و احتمال صرف غذاهای سالم در آن ها کاهش می یابد.

  • ناهار | دیر بخورید چاق می شوید

اولین مطالعات درباره تاثیر زمان خوردن ناهار بر افزایش وزن روی موش ها انجام شد که نشان می دهد خوردن یک ناهار پرکالری دیرهنگام می تواند به افزایش وزن بیشتری منجر شود. اما در خصوص انسان ها وضعیت به چه صورت است؟

در مطالعه ای در اسپانیا از 420 فرد دارای اضافه وزن در این زمینه دعوت به همکاری و به همه افراد برنامه غذایی مشابهی از نظر میزان کالری داده شد. اما این افراد به دو گروه تقسیم شدند؛ گروهی که ناهار خود را پیش از ساعت 3 بعد از ظهر صرف می کردند و افرادی که ناهار را بعد از این ساعت می خوردند. از نظر بسیاری از ویژگی های دیگر چون سن، میزان خواب، وضعیت هورمون های دخیل در چاقی و... دو گروه مشابه هم بودند. بررسی وضعیت این دو گروه طی بیست هفته نشان داد که در طول زمان، افرادی که ناهار خود را پیش از ساعت 3 می خوردند، موفقیت بیشتری در کاهش وزن داشتند.

گروه دیگری که در این زمینه مورد مطالعه قرار گرفته اند، افرادی هستند که برای کاهش وزن تحت عمل جراحی (به منظور کاهش اندازه معده) قرار گرفته اند. کاهش وزن در افرادی که تحت چنین عمل هایی قرار می گیرند به یک میزان موفقیت آمیز نیست. نتایج مطالعات اجرا شده بین این افراد در دانشگاه بارسلونا نشان داد افرادی که عادت به صرف ناهار دیرهنگام دارند در کاهش وزن موفقیت چندانی کسب نمی کنند.

اما چرا چنین وضعیتی روی می دهد؟ برخی مطالعات از تغییرات در قند خون و مقاومت انسولینی در صورت خوردن ناهار دیرهنگام در کنار فاصله دریافت تغییر در وضعیت دمای بدن از حالت طبیعی خبر می دهند. البته در کنار این عوامل تا به امروز محققان روی تاثیر این ناهار خوردن دیرهنگام بر میزان باکتری های دهانی نیز مطالعاتی انجام داده اند.

  • شام | نقطه مقابل صبحانه

مطالعات متعددی تا به امروز تایید کرده اند که خوردن شام دیرهنگام با افزایش وزن ارتباط دارد. البته اگر این دیرهنگام شام خوردن با برخی عوامل دیگر ترکیب شود، تاثیرش افزایش خواهد یافت. به عنوان مثال افرادی که صبحانه را سبک و شام دیرهنگام و پرکالری مصرف می کنند افزایش وزن بیشتر از افرادی خواهند داشت که صبحانه پرکالری و شام دیرهنگام اما کم کالری می خورند. این در وضعیتی است که میزان کالری دریافتی هر دو گروه در بازه زمانی 24 ساعته مشابه هم بوده است.

از سوی دیگر بررسی ها نشان می دهد افرادی که بیشتر کالری خود را در عصر و شب دریافت می کنند، تا پنج برابر بیشتر از افرادی که بیشتر کالری خود را در ساعات اولیه روز دریافت می کنند، در معرض چاقی هستند.

شام دیرهنگام مکانیسم چربی سوزی را مختل می کند

  • شام دیروقت یعنی کی؟

جدای از معیار ساعت روی دیوار ما که تایید می کند شام بعد از ساعت 10 در هر حالی دیر است اما اگر بخواهیم به صورت دقیق تر شام دیروقت را تعریف کنیم، باید این کار را به صورت فرد به فرد انجام دهیم. چرا که مطالعات جدید نشان می دهد افراد از نظر چرخه ساعت درونی مانند هم نیستند. برخی به عنوان شب بیدار یا جغد معروف اند که به صورت معمول شب ها دیرتر می خوابند و بررسی ها نشان می دهد که ترشح ملاتونین (هورمون فعال در چرخه خواب) حدود ساعت 1 نیمه شب در بدن آن ها آغاز می شود. در مقابل افراد صبح بیدار معروف به چکاوک آغاز ترشح ملاتونین در بدن شان حدود 7 شب است. بر این اساس امروزه محققان غالباً زمان مناسب خوردن شام را نه بر مبنای ساعت که بر مبنای فاصله آن تا زمان خواب معین می کنند. توصیه متخصصان صرف شام با فاصله حداقل دو تا سه ساعت با زمان خواب است. اگر شما بتوانید چنین فاصله ای را رعایت کنید به احتمال زیاد می توانید خود را از عوارض خوردن شام دیرهنگام مصون دارید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 4174

به "ناهار و شام دیر وقت ممنوع ، رابطه زمان غذا و تناسب اندام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناهار و شام دیر وقت ممنوع ، رابطه زمان غذا و تناسب اندام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید