حفره لایه اوزون در حال ترمیم است

به گزارش مجله نماشو، این لایه در ارتفاع بین 10 تا 40 کیلومتری بالای سطح زمین قرار گرفته و یکی از مهمترین سپر های محافظ حیات در کره زمین در برابر تابش اشعه ماوراء بنفش است.

حفره لایه اوزون در حال ترمیم است

این شکاف به عظیمترین حفره ای تبدیل شد که تا آن زمان در جو بالای نیمکره شمالی مشاهده شده بود

حفره بی سابقه در لایه اوزون بالای منطقه قطب شمال تقریبا یک ماه پس از کشف آن در حال ترمیم است. در اواخر ماه مارس، پژوهشگران مرکز خدمات کوپرنیک برای نظارت جوّی گزارش کردند که یک شکاف بی سابقه را مشاهده کرده اند که در جو بالای منطقه قطب شمال ظاهر می شود.

کوتاه مدتی پس از آن، این شکاف به عظیمترین حفره ای تبدیل شد که تا آن زمان در جو بالای نیمکره شمالی مشاهده شده بود. مساحت این حفره به عظیمی منطقه گرینلند بود و تمامی آسمان بالای کوه های یخی قطب را فرا می گرفت.

روز 23 آوریل این مرکز در توییتر خود خبر خوشی را منتشر کرد: حفره اوزونی بی سابقه 2020 در نیمکره شمالی انتها یافته است.

لایه اوزن از زمین در برابر اشعه های کیهانی محافظت می کند

اهمیت لایه اوزون برای چیست؟

لایه اوزون از آن جهت اهمیت دارد که به صورت یک سپر محافظ از زمین در برابر تابش پرتو های زیانبار خورشید محافظت می کند. بخش عمده اوزون زمین در سطوح بالای اتمسفر، موسوم به لایه استراتوسفر جمع شده است.

این لایه در ارتفاع بین 10 تا 40 کیلومتری بالای سطح زمین قرار گرفته و یکی از مهمترین سپر های محافظ حیات در کره زمین در برابر تابش اشعه ماوراء بنفش است.

در نتیجه، شکاف در این سپر به معنی تسریع در فرایند ذوب یخ های قطبی، فشار بیشتر بر سیستم ایمنی بدن سازواره های زنده و افزایش خطر ابتلای به سرطان پوست و آب مروارید در انسان است.

اگرچه در گذشته هم گزارش هایی از بروز شکاف هایی در لایه اوزون فراز قطب شمال منتشر شده بود، به گفته مرکز کوپرینک، این اولین باری بود که می توانستیم از حفره ای واقعی بر فراز این منطقه سخن بگوییم.

گسترش ابعاد این شکاف نتیجه شرایط غیرعادی آب و هوا در قطب شمال بوده است

حفره اوزونی چگونه ظاهر و چگونه ناپدید شد؟

این مرکز گفته است که بروز و گسترش ابعاد این شکاف نتیجه شرایط غیرعادی آب و هوا در قطب شمال بوده است.

هنگامی که باد های شدید برای چندین هفته پیاپی هوای منجمد را فضای بالای کوه های یخی حبس کند، پدیده ای ایجاد می شود که کارشناسان آن را اصطلاحا گردباد قطبی می نامند - نیرویی عظیم که گرد خود می چرخد و چنان قدرتی دارد که می تواند در لایه اوزون استراتوسفر سوراخی را پدید آورد.

اگرچه این حفره فعلا مسدود شده، اما پژوهشگران معتقدند که در صورت بروز شرایط آب و هوایی مشابه، بار دیگر بروز خواهد کرد. مرکز کوپرنیک در توییتر خود گفته است: این حفره اوزونی در قطب شمال با کاهش فعالیت بشری به خاطر مقابله با ویروس کرونا ارتباطی ندارد بلکه نتیجه گردباد قطبی بوده که دوام و شدتی غیرعادی داشته است.

این مرکز افزوده است: بروز این حفره اوزونی اساسا ناشی از مشکل عمده تر فرایند فرسایش لایه اوزون است و بسته شدن آن نیز نتیجه گردباد های موسمی منطقه است و به معنی توقف این فرایند نیست. اما این امید وجود دارد که ممکن است لایه اوزون به تدریج، اما به کندی در حال بهبود باشد.

در جو بالای قطب جنوب یک حفره اوزونی به مراتب عظیمتری وجود دارد

حفره اوزونی بالای قطب جنوب همچنان باز است

ظهور حفره اوزونی بر فراز قطب شمال واقعه نادر است، اما در جو بالای قطب جنوب یک حفره اوزونی به مراتب عظیمتری وجود دارد که طی سی و پنج سال گذشته، هر سال ظاهر می شود.

اگرچه ابعاد این حفره در سال های مختلف تغییر می کند، اما هیچ نشانه ای در دست نیست که در آینده نزدیک ترمیم خواهد شد. البته از سال 1996 که استفاده از گاز های سی اف سی - کلروفلوئورکربن - ممنوع شد، این حفره به کندی در حال ترمیم است.

این مواد در تولید اسپری ها، مواد کف دار، حلال ها و دستگاه های سردکننده استفاده داشته است. به گزارش سازمان جهانی هواشناسی، حفره اوزونی قطب جنوب از سال 2000 به این سو در هر دهه بین 1 تا 3 درصد کوچکتر شده است.

تا کنون کوچکترین حفره اوزونی سالانه بر فراز قطب جنوب در سال گذشته میلادی ثبت شد، اما سازمان هواشناسی جهانی پیش بینی می کند که فرایند ترمیم این حفره تا سال 2050 میلادی تکمیل نخواهد شد.

منبع: فرادید
انتشار: 11 تیر 1399 بروزرسانی: 11 تیر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1080

به "حفره لایه اوزون در حال ترمیم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حفره لایه اوزون در حال ترمیم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید