خبرنگاران بنای تاریخی هواشناسی بندرانزلی ثبت ملی شد

به گزارش مجله نماشو، رشت- خبرنگاران- بنای تاریخی اداره هواشناسی بندرانزلی با بیش از 100 سال قدمت در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

خبرنگاران بنای تاریخی هواشناسی بندرانزلی ثبت ملی شد

رییس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری انزلی با بیان این مطلب به خبرنگار خبرنگاران گفت : بر اساس قانون تشکیل میراث فرهنگی کشور مصوب 1364 مجلس شورای اسلامی مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غیر منقول فرهنگی - تاریخی کشور در فهرست آثار ملی و فهرست ذیربط اثر فرهنگی- هنری-تاریخی ادارات هواشناسی، نوغان و شیلات گیلان بعنوان میراث صنعتی به ثبت ملی رسید.

ابوالفضل گودرزوند چگینی گفت: این آثار تحت حفاظت و نظارت سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می باشند و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن گردد برابر قانون مجازات اسلامی تعزیرات و مجازات های بازدارنده جرم محسوب می گردد و بازسازی و بازسازی این آثار فقط با تایید و نظارت این سازمان امکان پذیر است.

اولین اداره و ایستگاه رسمی هواشناسی در استان گیلان در سال 1327 در بندر انزلی تاسیس شد. این ایستگاه با توجه به قدمتی بیش از نیم قرن جزو اولین ایستگاه های هواشناسی ایران محسوب می گردد که برای فعالیت های کشتیرانی در دریای خزر و لزوم استفاده از اطلاعات هواشناسی ایجاد شد.

بخش بزرگی از شهر بندری انزلی دارای بافت تاریخی است که از این میان 23 اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و 21 اثر آن در تملک دستگاه های دولتی است و بر اساس ماده 98 برنامه ششم توسعه دستگاه های اجرایی مکلف به تامین اعتبار به منظور حفاظت و بازسازی این ابنیه با نظارت میراث فرهنگی هستند.

کاخ میان پشته، برج ساعت، موزیک جیگا یا ساختمان موزیک، پل غازیان، بنای شهرداری، سر در اداره بنادر و دریانوردی، بانک ملی انزلی، کلیسای مریم مقدس، منبع آب اداره بنادر، مناره مسجد قائمیه، ساختمان قدیمی دادگستری، مجموعه میدان امام ، هتل گل سنگ، بوستان تاریخی بلوار ساحلی و ساختمان دبیرستان مهدخت (شرف) و عمارت قاسم اف از جمله بناهای تاریخی به ثبت رسیده شهرستان انزلی است.

خیابان سپه انزلی اخیرا در فهرست آثار تاریخی شهرستان به ثبت رسید.

بنای قدیمی اداره گمرک نیز جزو بناهای ثبتی تاریخی بود که به دلیل بی توجهی تخریب شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3430

به "خبرنگاران بنای تاریخی هواشناسی بندرانزلی ثبت ملی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بنای تاریخی هواشناسی بندرانزلی ثبت ملی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید