خبرنگاران حوادث ناشی از کار در خراسان شمالی کاهش یافت

به گزارش مجله نماشو، بجنورد- خبرنگاران- رییس بازرسی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: پارسال 236 حادثه ناشی از کار در استان به وقوع پیوست که چهار مورد نسبت به سال 98 کمتر بود.

خبرنگاران حوادث ناشی از کار در خراسان شمالی کاهش یافت

علی قلیپور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران با بیان این که در این بازه زمانی 98 درصد حوادث کار برای مردان رخ داده است گفت: بجنورد با 111 فقره حادثه بیشترین آمار را در این زمینه داشت.

وی اظهار داشت: بیشترین حوادث رخ داده ناشی از کار در صنعت ساختمان و پس از آن در امور خدماتی، کشاورزی و معدن روی داده است.

قلیپور اضافه نمود: عامل 41درصد این حوادث سقوط افراد و اشیا و سپس درگیری بین ماشین آلات و برخورد با تجهیزات و پس از آن برق گرفتگی و حریق بوده است.

وی اصلی ترین عامل سقوط افراد و اجسام را نبود حفاظ گذاری در پرتگاه ها، ایجاد نشدن صندلی کار مناسب و استفاده نشدن از سامانه های مناسب کار بیان نمود و گفت: بر اساس یافته های آماری در بین شاغلان صنعت ساختمان، آرماتوربندها بیش از دیگر بخش ها با حوادث کار روبرو هستند.

وی گفت: با وجود کاهش حوادث ناشی از کار در سال 99 تعداد فوتی ها در این سال 13 نفر بود در حالی که تعداد فوتی های سال 98، 11 نفر ثبت شد.

رییس اداره بازرسی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی اظهار داشت: بیشترین حوادث منجر به فوت در صنعت ساختمان با هفت مورد و پس از آن در حوادث بخش کشاورزی بوده است.

وی گفت: با وجود این که بخش کشاورزی استان به لحاظ وقوع حوادث ناشی از کار در رتبه چهارم واقع شده است اما رتبه این بخش به لحاظ تعداد افرادی که در این حوادث جان خود را از دست داده اند دوم است.

وی گفت: با آنالیز و تجزیه و تحلیل حوادث ناشی از کار در بخش کشاورزی در سال قبل تعیین شد 6 درصد از حوادث ناشی از کار استان در سال 99 در بخش کشاورزی و باغداری و دامپروری بوقوع پیوسته است.

وی اظهار داشت: شاید به نظر تعداد حوادث در این بخش زیاد نباشد ولی نکته قابل تامل و قابل توجه، حوادث منجر به فوت در این بخش است که متاسفانه 25 درصد از کل حوادث فوتی استان در سال 99 را به خود اختصاص داد و بعد از بخش ساختمان در رتبه دوم حوادث منجر به فوت واقع شده است.

وی درگیری بین اجزا و قطعات چرخنده ماشین آلات، سقوط از بلندی و خفگی ناشی از استنشاق گاز مونوکسید کربن را به ترتیب بیشترین عامل وقوع حوادث در بخش کشاورزی در سطح استان برشمرد.

قلیپور اضافه نمود:در آنالیز این حوادث توسط بازرسان کار تعیین شد بیشتر افرادی که از بین رفته اند فاقد گواهینامه رانندگی و راهبری ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی بودند که به دلیل آشنا نبودن با خطرات کار با این دستگاه ها دچار حادثه شده اند.

وی با بیان این که گاز گرفتگی با مونو اکسید کربن در چادرهای اسکان موقت و استفاده نشدن از سامانه مناسب کار در ارتفاع در زمان برداشت میوه از دیگر علل بروز حوادث منجر به فوت در سال 99 در بخش کشاورزی بوده است اضافه نمود: یکی دیگر از کانون های خطر در روستاها و حاشیه شهرها استخرهای ذخیره آب کشاورزی است.

وی گفت: به دلیل رعایت نشدن ضوابط فنی و ایمنی منطبق بر آیین نامه ایمنی استخرهای ذخیره آب در زمان ساخت و بهره برداری و به خصوص حفاظ گذاری نشدن موثر در اطراف آنها به منظور جلوگیری از افراد متفرق با غرق شدگی در این استخرها روبرو هستیم.

وی گفت: بر اساس اطلاعات رسیده به این اداره کل در سال 99، هفت مورد حادثه غرق شدگی منجر به فوت در استخرهای ذخیره آب کشاورزی رخ داده است.

وی با اشاره به ضرورت افزایش آموزش های ایمنی در محیط کار اضافه نمود: در سال 99 با وجود کرونا و با هدف کاهش حوادث کار به ویژه در بخش کشاوزی 13 هزار نفر ساعت آموزش ایمنی حوادث کار برگزار گردید که سال جاری براساس برنامه ریزی های اجرا شده و فراهم شدن زیرساخت های آموزش مجازی این کلاس ها افزایش خواهد داشت.

در خراسان شمالی 104 هزار و 835 نفر کارگر بیمه شده در 33 هزار و 986 کارگاه مشغول به کار هستند.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3021

به "خبرنگاران حوادث ناشی از کار در خراسان شمالی کاهش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران حوادث ناشی از کار در خراسان شمالی کاهش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید