دامداران در محاصره مسائل

به گزارش مجله نماشو، رئیس هیئت مدیره اتحادیه گاوداران کاشمر گفت: مسائل، دامداران را محاصره نموده است.

دامداران در محاصره مسائل

محمدرضا طاعتی در گفت وگو با خبرنگاران، عدم حمایت دولت از دامداران با توجه به بالا رفتن قیمت نهاده ها را مهم ترین مشکل دانست و اظهار کرد: خرید غیرنقدی شیر دامداریها توسط کارخانه های لبنی برای دامداران مشکل ساز است.

وی ادامه داد: این کارخانه ها محصولات شیری دامداران را به صورت غیرنقدی خریداری مینمایند و پس از 3 الی 4 ماه وجوه آن را به دامدار می دهند و این باعث می گردد دست دامدار خالی بماند و نقدینگی اش تمام گردد و بدین ترتیب توان تأمین علوفه و نهاده های موردنیاز دام های خود را ندارد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه گاوداران کاشمر اضافه نمود: دامدار حتی اگر بخواهد گوشت دامهای خود را بفروشد با توجه به وجود دلالان، با مشکل روبرو است.

وی اضافه نمود: در سال گذشته هر کیلو جو 930 تومان بوده و در حال حاضر 1250 تومان بدون در نظر دریافت هزینه کرایه برای دامدار هزینه دارد.

طاعتی با بیان این که 70درصد از گاوداری های منطقه سنتی است و بیشتر در روستاها مستقر و مشغول به کار هستند، بیان نمود: مزایای گاوداری های صنعتی در کیفیت گوشت و شیر آن ها است و هم چنین با توجه به خرید کلی نهاده های دامی توسط گاوداران صنعتی تا حدودی قیمت پایین تری پرداخت می نمایند.

وی با تأکید بر این که گرچه قیمت شیر قرار است افزایش پیدا کند اما بیشتر از این مبلغ قیمت نهاده های دامی افزایش یافته است، اضافه نمود: فعالیت در گاوداری فراز و نشیب دارد، گاوداران درآمد فراوری شیر را برای تهیه آذوقه هزینه می نمایند و از فروش گوساله کسب درآمد می نمایند اما در زمان حال از فروش گوساله، هم باید برای تهیه آذوقه هزینه کرد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه گاوداران کاشمر ادامه داد: برای حمایت از گاوداران باید به کارخانه های فرآوری شیر، یارانه برای مصرف لبنیات پرداخت گردد که در غیر این صورت مردم با توجه به افزایش قیمت فرآورده های لبنی در مصرف لبنیات خود صرفه جویی خواهند کرد و عدم مصرف مردم عدم خرید کارخانجات را دربردارد.

وی اضافه نمود: روزانه در کاشمر بین 80 تا 90 تن شیر فراوری می گردد که حدود 50 تن از شیر فراوریی شهرستان به شهرهای دیگر ارسال می گردد.

طاعتی گفت: متأسفانه کارخانه فرآوری شیر کاشمر خرید کمتری دارد و مردم شهرمان نیز از فراوریات این کارخانه که می تواند در اشتغال زایی بیشتر در منطقه مؤثر باشد حمایت نمی نمایند و شاهد مصرف بیشتر فراوریات کارخانه های بیرون شهرستان هستیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2505

به "دامداران در محاصره مسائل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دامداران در محاصره مسائل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید