درخواست محیط زیست از شهرداری و پلیس برای برخورد با یک تخلف

به گزارش مجله نماشو، رییس اداره محیط زیست شهر تهران با اشاره به اینکه محیط زیست ابزار قانونی لازم برای برخورد با ماشین شویی در کنار خیابان را ندارد، گفت: در خواست و توقع ما از شهرداری و پلیس این است که برخورد قانونی لازم با این تخلف را انجام دهند.

درخواست محیط زیست از شهرداری و پلیس برای برخورد با یک تخلف

به گزارش خبرنگاران، چندی پیش گزارشی مبنی بر ماشین شویی در خیابان یوسف آباد منتشر گردیده بود؛ ماشین شویی هایی که به فاصله دو تا سه متر از یکدیگر گذر خیابان را از آن خود نموده اند و ماشین های شهروندان را می شویند. بر اساس این گزارش ماشین شویی در گذر یوسف آباد سرقفلی خاص خود را دارد و نه تنها منظر خیابان را بهم ریخته بلکه مسائل زیست محیطی و دردسرهایی را برای ساکنان منطقه ایجاد نموده است.

محمدحسین بازگیر -رییس اداره محیط زیست شهر تهران- در گفت و گو با خبرنگاران در این باره اظهار کرد: شکایت های مختلفی از منطقه یوسف آباد و حتی محدوده شرق تهران درباره ماشین شویی به اداره محیط زیست شهر تهران رسیده است. ماشین شویی کنار خیابان مسائل زیست محیطی فراوانی در پی دارد که از جمله آن می توان به ورود مواد آلاینده و شوینده های شیمیایی به آب های سطحی و زیرزمینی اشاره نمود.

وی با تاکید بر اینکه ماشین شویی در کنار خیابان جرم است و پلیس می تواند صاحبان ماشین هایی که با شستن ماشین در کنار خیابان موافقت می نمایند را جریمه کند، گفت: این شست و شوها بهداشت عمومی جامعه را تهدید می نماید. شهرداری تهران و پلیس ابزار قانونی لازم برای برخورد با این کار را دارند چراکه ماشین شویی در کنار خیابان نوعی مزاحمت شهری است. از نظر قوانین هدایت و رانندگی نیز توقف در محل های غیرمجاز و انجام فعالیت های این چنینی تعیینا به عنوان یکی از کدهای تخلف است.

بازگیر ادامه داد: در درجه اول افرادی که اقدام به چنین کارهایی می نمایند باید نسبت به تبعات کارشان و آسیبی که به محیط وارد و دردسرهایی را که برای شهروندان ایجاد می نمایند، مطلع شوند. امیدواریم مردم نیز در شناسایی خیابان هایی که در کنار آن ها ماشین شویی اتفاق می افتد به شهرداری و سایر دستگاه های مسئول یاری و این اماکن را معرفی نمایند.

وی با بیان اینکه آلودگی های زیست محیطی به دو دسته نقطه ای و پراکنده تقسیم بندی می شوند، توضیح داد: منشا و مسئول آلودگی های نقطه ای تعیین است. برای مثال واحدهای صنعتی و خدماتی ممکن است آلودگی های نقطه ای ایجاد نمایند که در این صورت ما می توانیم آن ها را به دستگاه قضایی معرفی و مجبور به برطرف آلایندگی کنیم ولی در رابطه با آلودگی های پراکنده پروسه قانونی متفاوت است.

رییس اداره محیط زیست شهر تهران ادامه داد: آلودگی های پراکنده علاوه بر مسائل زیست محیطی، مزاحمت های شهری نیز ایجاد می نماید و چهره نازیبایی به محل می دهند. برای این نوع آلودگی ها قانون های تعیینی داریم و ورود اداره محیط زیست به تنهایی کاری از پیش نمی برد. برای مثال در رابطه با موضوع ماشین شویی در کنار خیابان، محیط زیست ابزار قانونی لازم برای برخورد را ندارد ولی مجموعه پلیس و شهرداری از این ابزار قانونی بهره مند است.

بازگیر در انتها با اشاره به اینکه محیط زیست یک دستگاه ناظر عالی است که وظایف تعیینی دارد، اظهار کرد: در مورد هر مسئله ای از محیط زیست که به ما شکایتی برسد، ماموران محیط زیست از منطقه بازدید و گزارشی تهیه می نمایند و آن را در اختیار دستگاه های مسئول قرار می دهند. از وضعیت این ماشین شویی ها نیز گزارشی تهیه و به شهرداری و پلیس تحویل داده گردیده است امیدواریم هر چه زودتر برخورد قانونی با این متخلفان صورت بگیرد.

به گزارش خبرنگاران، افشین خدامی - معاون امور شهری و محیط زیست شهرداری منطقه 6 - نیز پیش از این در گفت و گو با خبرنگاران اظهار نموده بود که شهرداری جلسات بسیاری را با پلیس راهور، امور مناطق و مسئولان وزارت بهداشت به منظور ساماندهی ماشین شویی ها برگزار نموده همچنین با نمونه برداری که وزارت بهداشت داشت تعیین شد آبی که ماشین شویی ها از آن استفاده می نمایند برای سلامتی شهروندان مضر است.

خدامی با بیان اینکه بارها مأموران خدمات شهری به منظور جمع آوری افراد ماشین شوی اقدام نموده اند، گفته بود: اما این افراد که به صورت تیمی فعالیت می نمایند به سرعت موضوع را به زد و خورد صوری و فیلم دریافت از آن به سمت افکار عمومی می کشانند تا بعدا در رسانه ها بزرگ نمایی نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2593

به "درخواست محیط زیست از شهرداری و پلیس برای برخورد با یک تخلف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست محیط زیست از شهرداری و پلیس برای برخورد با یک تخلف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید