در پاییز به این مناطق زیبا سفر کنید !

به گزارش مجله نماشو، همه فکر می نمایند تابستان فصل مسافرت است اما این مسئله بیشتر به خانواده هایی مربوط می گردد که فرزندان مدرسه ای یا دانشگاهی دارند. بسیاری از زوج ها میتوانند کل برنامه ریزی سفرشان را به بعد از تابستان موکول نمایند.

در پاییز به این مناطق زیبا سفر کنید !

پائیز بهترین فصل سفر برای دوستداران رنگ و طبیعت است. پس به بهانه سردی و بارانی بودن هوا لذت تجربه این طبیعت بکر و رنگارنگ را از دست ندهید. در پاییز همه چیز مهیاست، باد ملایمی که می وزد، برگ هایی که رنگین کمانی از رنگ را ساخته اند و با صدای خش خش شان زیر پای شما ساز پائیز می نوازند و جاده هایی فارغ از ازدحام تابستانی، انتظار شما را می کشند. به پیشنهادهای ما فکر کنید.

به زادگاه یوشیج سری بزنید

یوش، یکی از مکانهای دیدنی ایران در فصل پاییز

این پیشنهاد ما برای سفر به مقصدی خاص نیست بلکه به یک راستا است. راستای از یوش بلده به نور. این راستا شما را به جهانی متفاوت می برد. جاده ای کوهستانی ولی آسفالت که پر از تپه، دره، درخت و روستاهایی با بام های شیروانی است. خوبی این راستا آن است که برای رسیدن به زادگاه نیما چند آبادی را هم می بینید که هرکدام جاذبه خاصی دارند. یوش در فاصله 105 کیلومتری جنوب آمل واقع شده است. پس از گذر از این راستا بی نظیر هنگامی که به مقصد می رسید ، با جاذبه اصلی سفر که دیدن خانه نیما یوشیج است، رو به رو می شوید. دیدن چشم اندازهای زیبای طبیعی مثل رودخانه یوش، باغ های میوه و چشمه های گوناگون همگی انگیزه این سفر را بیشتر و بیشتر می نمایند.

خانه نیما یوشیج

کویر ورزنه

کویر ورزنه یکی از مکانهای دیدنی ایران در مهر و آبان می باشد

با دیدن این کویر انواع اشکال تپه های شنی که در اثر وزیدن باد شکل گرفته است را مشاهده می کنید. بادهای پاییزی یکی از زیباترین تابلوهای طبیعت را در کویر ورزنه شکل داده است. تجربه سکوت کویر، طبیعتی دست نخورده و فارغ از دستکاری ها و خراش های بشر، هیجان دیدن زیباترین آسمان شب پرستاره، سوغاتی خاطره انگیز سفر شما به ورزنه خواهد بود. کویر ورزنه از اصفهان صد کیلومتر فاصله دارد و وسعت تپه های شنی آن حدود هفده هزار هکتار است.

اولسبلنگاه کجاست؟

تخصص ما پیشنهاد جاهای عجیب و غریب با اسامی غریب تر است. ییلاق اولسبلنگاه منطقه ای در ارتفاعات ماسال در راستا راه خلخال که وجه تسمیه نامش از دو بخش اولسا و بلنگاه تشکیل یافته و به معنای صندلی بلندی است که درخت ممرز می روید، برای سفر پاییزی دونفره فوق العاده است. این منطقه دارای مراتع بسیار بوده و خانه های موجود در آن اکثرا از چوب ساخته شده و همانطور که از نام این محل پیداست در زمستان تعداد کمتری از ساکنان منطقه در ییلاق می مانند. اتفاقا این منطقه زیبا هم محل دفن یکی از عظیمان ایران زمین است.

ییلاق اولسبلنگاه، از مکانهای دیدنی ایران در فصل پاییز

میرزا کوچک خان همراه یار وفادارش، گائوک آلمانی معروف به هوشنگ به طرف کوه های خلخال حرکت کردند ولی دچار بوران و توفان شدند و زیر فشار سرما و برف از پا در آمدند. این ییلاق در فاصله 30 کیلومتری ماسال واقع شده است. هنگامی که به یکی از کلبه های چوبی این ییلاق می روید و کمی خودتان را گرم می کنید، دری چوبی در انتهای کلبه می بینید که وقتی آن را باز می کنید جنگل در ارتفاع کم ولی به گستره شرق تا غرب برای تان تابلوی نقاشی زنده ای را ترسیم می نماید.

تالاب کردخورد، مأمن پرنده های مهاجر

تالاب کردخورد که با نام تالاب آق گل هم آنرا می شناسند حد فاصل استان های مرکزی و همدان در 20 کیلومتری شمال شرقی ملایر و یک کیلومتری جنوب شرقی روستای کردخورد واقع شده است. این تالاب در فصل پائیز بسیار زیباست زیرا فصل مهاجرت پرنده ها است و پرنده هایی از منطقه های سردسیر روسیه و قفقاز به این منطقه پرواز می نمایند. این تالاب با نزولات جوی و ذوب برف در ارتفاعات پر می شود. تالاب کردخورد در اواخر بهار خشک شده ولی در زمان پاییز و زمستان آب دارد و در بهار از میزان آب آن کم می شود.

تالاب کردخورد از جاهای دیدنی ایران در فصل پاییز

پوشش گیاهی بسیار بی بدیل و همجواری تالاب با کوه کت که بیش از دو هزار متر ارتفاع دارد، زیبایی این تالاب را چند برابر می نماید. این تالاب از نظر وجود مواد غذایی مناسب برای پرنده ها، یکی از غنی ترین آبگیرهای منطقه غرب ایران محسوب می شود. آنالیز ها نشان می دهند 46 گونه از پرندگان ایران ازجمله انواع اردک، غار، فلامینگو، مرغ باران، حواصیل، آب چلیک و کاکایى در این تالاب وجود دارند و شما همه آن ها را میتوانید یکجا ببینید.

تالاب کردخورد میبد را از قلم نیاندازید

درصورتی که به طبیعت علاقه ندارید، میتوانید شهرهای کویری مثل یزد را برای سفر دونفره تان انتخاب کنید. پاییز فصلی است که در آن میتوان چهار فصل را در یک شبانه روز در یزد تجربه کرد. صبح های بهاری، ظهرهای گرم تابستانی، غروب پاییزی و شب ها و نیمه شب های زمستانی، ارمغان پاییز برای کویر است. به بار نشستن و فصل برداشت محصولاتی مانند بادام، پسته و انار ازجمله جاذبه هایی است که یزد را برای گردشگران در این فصل جذاب و زیبا نموده است؛ به خصوص اینکه در بسیاری از انارستان های استان یزد، جشنواره انار برگزار می شود و تعداد زیادی از گردشگران در این باغ ها حضور می یابند.

میبد، یکی از مکانهای دیدنی در فصل پاییز

شهر میبد در نزدیکی یزد یکی از شهرستان های تاریخی دیگری است که با داشتن بناهای تاریخی بسیار زیاد، شما را مجذوب می نماید تا سری هم به آنجا بزنید. به واسطه بافت تاریخی ارزشمندی که این شهر دارد بیشتر نقاط آن در لیست آثار باستانی ایران به ثبت رسیده است. نارین قلعه، برج کبوتر و کاروانسراهای گوناگون همه از جاذبه های قابل توجه این شهر هستند که تماشای آنها در پاییز حتما دلچسب خواهد بود.

نایبند؛ طبس

روستای نایبند، از مکانهای دیدنی ایران در فصل پاییز

از دیگر جاهای دیدنی ایران در پاییز روستای نایبند است. به روستای نایبند، بخاطر خانه های پلکانی اش ماسوله کویر هم می گویند و با توجه به اینکه طبیعتش دیدنی است برای سفر در پاییز هم بکر است و هم دیدنی. نایبند در 225 کیلومتری جنوب طبس ، در دامنه کوهستان و مشرف بر کویر لوت و با نزدیکترین فاصله از شهر دیهوک قرار گرفته و درصورتی که از سمت جنوب به خراسان می روید، حیف است که سفرتان بدون دیدن نایبند تمام شود. آنچه نایبند را شگفت آور می نماید سرسبزی آن در دل کویر است. کشتزارهای گندم و جو، نخلستان ها و باغ های میوه که بصورت پلکانی، قرار گرفته اند، نایبند را با وجود کویری بودنش دیدنی تر نموده اند. قدمت نایند به هزاران سال پیش و دوره نادرشاه افشار برمی شود.

آب گرم لاویج را از دست ندهید

روستای زیبای لاویج، روستایی است که دور تا دورش را کوه های البرز در بر گرفته است و طبیعت دست نخورده و کم نظیری دارد. کوه هایی که در فصل بهار، پوشیده از درختانی سبزرنگ می شوند و چشم هر بازدیدنماینده ای را نوازش می دهند و در پائیز هم جشنواره ای از رنگ را در این منطقه برپا می نمایند.

روستای زیبای لاویج

درصورتی که به این منطقه رفتید، آب گرمش را به هیچ وجه از دست ندهید. آبگرم لاویج در دامنه کوه های قسمت شرقی لاویج از دل زمین به بیرون می جوشد. این آب گرم دارای املاح معدنی و گوگردهای فراوانی است که برای امراض پوستی و درد مفصل ، کمردرد، پادرد و مهمتر از همه برای تمدد اعصاب بسیار مفید است. از آبگرم های معروف آن آبگرم لاویج بیبنو و شفل را میتوان نام برد که هرکدام خواص مخصوص بخود را دارند؛ آبگرم هایی با امکانات قابل قبول و بهداشتی مانند دوش، استخر و وان.

به جندق سفر کنید

حیف است که در پاییز کویر را تجربه نکنید. پیشنهاد ما برای کویرگردی مرنجاب و مصر نیست بلکه جندق است. جندق از توابع شهرستان خور است که در 350 کیلومتری شمال شرقی اصفهان واقع شده است. جندق از شمال به کویر عظیم، از غرب به کویر ریگ جن و سلسله کوه های جندق، از جنوب به بیابان های اطراف خور و از شرق به حاشیه جنوبی دشت کویر محدود می شود. شهری کویری که آسمانش منجم ها و علاقه مندان به ستاره شناسی را به خود جذب می نماید.

جندق؛ از جاذبه های گردشگری ایران در فصل پاییز

هنگامی که به جندق سفر می کنید فرصت دارید تا شترسواری را تجربه کنید. همچنین ، حیات وحش جندق هم با کل و بز، قوچ و میش، خرگوش، قمری، کبک و تیهو و پاقرقره، انواع روباه معمولی و روباه شنی، گرگ، عقاب و البته پلنگ و یوزپلنگ جذابیت های خاصی را در این منطقه ایجاد نموده است.

جندق؛ از مکانهای دیدنی ایران در فصل پاییز

اگر سفر به جندق خیلی برای تان جذاب بود، میتوانید از همان جا به کویر ریگ جن که در نزدیکی جندق واقع شده است و وجه ماجراجویانه سفرتان را به اوج می رساند هم سری بزنید. ریگ جن به مثلث برمودای ایران مشهور است و خصوصیات خاصی دارد؛ به همین دلیل بهتر است با تور به این منطقه بروید.

منبع: گردشبان
انتشار: 19 آذر 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1374

به "در پاییز به این مناطق زیبا سفر کنید !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در پاییز به این مناطق زیبا سفر کنید !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید