دیدار با دردانه موسیقی ایران

به گزارش مجله نماشو، جمعی از هنرمندان عصر یکی از روزهای پاییز به خانه عبدالوهاب شهیدی رفتند، برخی برای او دست جمعی آواز خواندند و عده ای به او تابلو خوشنویسی هدیه دادند.

دیدار با دردانه موسیقی ایران

به گزارش خبرنگاران، در دیداری که عده ای از هنرمندان با این خواننده و نوازنده داشتند، یدالله کابلی خوانساری (هنرمند پیشکسوت خوشنویسی) تابلویی را به شهیدی هدیه داد که روی آن نام عبدالوهاب شهیدی را خوشنویسی نموده بود. در بخش های دیگری از این دیدار که در منزل پسر شهیدی برگزار گردید، فاضل جمشیدی (خواننده) درآمدی خواند و در ادامه برخی از حاضران با او هم صدا شدند و آواز دست جمعی خواندند. در بخش دیگری دو نتیجه این هنرمند برای حاضران با تنبک و آواز هنرنمایی کردند.

شاهین فرهت (آهنگساز و دبیر جشنواره موسیقی فجر)، هنگامه اخوان (خواننده)، یدالله کابلی خوانساری (خوشنویس)، فاضل جمشیدی (خواننده)، بیژن بیژنی (خواننده و خوشنویس)، حسن ناهید (نوازنده نی)، رضا رفیع (طنزپرداز و شاعر)، شهرام صارمی (نوازنده کمانچه و مدیر اجرایی جشنواره موسیقی فجر)، حمیدرضا زبردستی (نوازنده نی)، عباس خیری (نوازنده نی)، فریدون عبدلی (خواننده) و ... در این دیدار حضور داشتند.

در این بخش می توانید فیلمی از این دیدار را ببینید:

مردی که شجریان از او رفتار هنری را یاد می گرفت

عبدالوهاب شهیدی متولد سال 1301 درمیمه اصفهان، خواننده در سبک سنتی ایرانی، آهنگساز، استاد آواز و نوازنده عود است. او از اوایل دهه 1320 فعالیت هنری خود را با فراگیری آواز، سنتور و عود نزد اسماعیل مهرتاش شروع کرد. او به جز آواز خواندن و آهنگسازی، نوازنده ای منحصربه فرد با ساز عود است، همچنین سابقه همکاری با استادانی مانند جلیل شهناز، فرامرز پایور، علی اصغر بهاری، حسین تهرانی، رحمت الله بدیعی، حسن ناهید و محمد اسماعیلی دارد.

محمدرضا شجریان درباره او گفته است: شهیدی یک اعتبار و یک منش انسانی و بزرگوارانه در موسیقی ما است. هرجا شهیدی بود، بالاترین عنوان هنر را داشت. چه در جشن ها، چه در گلها و چه در حضور مردم، من همیشه پشت سر این نازنین، خودم را پنهان می کردم و از او یاد می گرفتم که رفتار هنری باید چگونه باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2778

به "دیدار با دردانه موسیقی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدار با دردانه موسیقی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید