رئیس سازمان محیط زیست: انتقال آب از دریای عمان به خراسان مسئله ای را حل نمی کند

به گزارش مجله نماشو، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به پروژه انتقال آب از جنوب به شرق کشور گفت: انتقال آب از دریای عمان به خراسان مشکل آب را حل نمی کند.

رئیس سازمان محیط زیست: انتقال آب از دریای عمان به خراسان مسئله ای را حل نمی کند

با تور عمان از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید و با شهرهای زیبای صلاله و مسقط آشنا شوید.

به گزارش خبرنگاران از سبزوار، عیسی کلانتری ظهر امروز در نخستین همایش ملی راهبردی سازگاری با کم آبی در مناطق خشک و نیمه خشک که در دانشگاه حکیم سبزواری برگزار گردید، گفت: آب در کشور نیمه خشکی مانند ایران نخستین عنصر پایداری و توسعه زیست و موضوع برنامه ریزی است.

وی با بیان اینکه 60 سال پیش به دلیل اینکه تقاضا از عرضه کمتر بود مسائل آبی در کشور وجود نداشت، اضافه نمود: با پیشرفت تکنولوژی و افزایش جمعیت، آب در دهه های 40 و 50 به عنوان یکی از فاکتورهای نوسعه معرفی گردید و از دهه 60 به بعد به عنوان یکی از معضلات توسعه تلقی شد.

رئیس سازمان محیط زیست کشور با بیان اینکه با افزایش جمعیت، بهبود شرایط نسبی زندگی و افزایش مصرف امروز محدودیت آب را حس می کنیم، ادامه داد: سیاست های آبی با توجه به محدودیت ها درست حرکت ننموده است.

کلانتری توضیح داد: در طول چندسال اخیر دولت ها بیش از 500 هزار میلیارد تومان در بخش آب سرمایه گذاری نموده اند اما امروز وقتی از ابعاد مختلف نگاه می کنیم به نتایج مطلوب شامل پایداری و تجدید پذیری آب نرسیده ایم.

معاون رئیس جمهور با تاکید به اینکه آب های ما در حال تبدیل شدن به آب های تجدیدناپذیر است، اظهار کرد: در 40 سال گذشته 40 میلیارد متر مکعب از توان تجدیدپذیری آب در کشور کاسته شده و این رقم از 130 میلیارد کتر مکعب امروز به 90میلیارد متر مکعب رسیده است.

وی با تاکید به اینکه اگر سیاست های آبی کشور اصلاح نشود در آینده نزدیک مسائل زیادی پیش خواهد آمد گفت: با سیاست های موجود آب شیرین برای نسل 20 سال آینده وجود نخواهد داشت.

کلانتری با اشاره به پروژه انتقال آب از جنوب به شرق کشور اعلام کرد: انتقال آب از دریای عمان به خراسان مشکل آب را حل نمی کند.

وی با بیان اینکه از قوانین و تصمیمات جزیره ای باید عبور کنیم، گفت: سالانه صدها روستا به دلیل مسائل آبی در کشور خالی از سکنه می شوند. اگر سیاست های جمعیتی منوط به فراوری داخل باشد، آب باید در راس امور باشد.

منبع: تسنیم
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 4018

به "رئیس سازمان محیط زیست: انتقال آب از دریای عمان به خراسان مسئله ای را حل نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس سازمان محیط زیست: انتقال آب از دریای عمان به خراسان مسئله ای را حل نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید