راهکارهای ساده برای افزایش ایمنی بدن در فصل سرما

به گزارش مجله نماشو، در این مطلب چند راه ساده برای افزایش ایمنی بدن به ویژه در فصل سرما معرفی می کنیم.

راهکارهای ساده برای افزایش ایمنی بدن در فصل سرما

به گزارش، همان طور که می دانید سیستم ایمنی، بدن را در برابر ویروس ها و باکتری های بیماری زا محافظت می نماید. اندام هایی که سیستم ایمنی بدن را تشکیل می دهند شامل مغز، استخوان، طحال، تیموس و گره های لنفاوی می باشند که گلبول های سفید خون را می سازند. گلبول های سفید مهره کلیدی دستگاه ایمنی بدن محسوب می شوند. آن ها عوامل بیماری زا را در بدن می یابند و نابود می سازند.

سلول های دستگاه ایمنی در سراسر بدن گسترده شده اند. در پوست، چشم ها، طول لوله گوارش و دستگاه تنفسی نیز سلول های ایمنی وجود دارند. معمولاً دستگاه ایمنی پیروز می شود بدن را میکروب زدایی کند.

اما گاهی تغذیه نامناسب، کمبود خواب، سبک زندگی پر استرس و مسائل جسمانی مانند دیابت سیستم ایمنی بدن را تضعیف می نمایند. در ادامه چند راه ساده برای افزایش ایمنی بدن به ویژه در فصل سرما معرفی می کنیم. اما ابتدا باید به این پرسش پاسخ دهیم:

از دوران کودکی تا به حال بار ها از پدر و مادر و بزرگتر ها شنیدیم اگر در هوای سرد بیرون می رویم، حتماً گوش های خود را بپوشانیم یا با مو های خیس بیرون نرویم. شاید این پرسش برای شما هم پیش آمده باشد که چرا افراد در زمستان بیشتر در معرض ابتلا به سرماخوردگی قرار دارند؟

پاسخ این پرسش پیچیده و در عین حال جالب است:

حقیقت این است که هوای سرد به تنهایی ما را بیمار نمی نماید. مطالعات نشان داده اند که برخی میکروب ها مانند ویروس آنفولانزا در فصل زمستان که دمای هوا پایین تر است، رشد بیشتری دارند.

مطالعات نشان داده اند که ویروس های رایج سرماخوردگی در دمای پایین بیشتر تقسیم می شوند. پس در فصل سرما که دمای بدن تحت تاثیر دمای هوا کمی کاهش می یابد، محیط مناسبی برای رشد و تقسیم این عوامل بیماری زا فراهم می شود.

پوشش بیرونی ویروس های سرماخوردگی در دما های نزدیک به نقطه انجماد سخت تر می شود. سختی زیاد این پوشش ها، کار گلبول های سفید خون را برای نابودی آن ها سخت می سازد.

سیستم ایمنی بدن زمانی که دمای حفره بینی و مجاری تنفسی کاهش می یابد، نمی تواند حداکثر کارایی خود را داشته باشد. در مقایسه با سایر نقاط بدن، مخاط حفره بینی و مژه های آن در دمای پایین توانایی خود را برای مهار میکروب های بیماری زا از دست می دهند.

هوای سرد و خشک باعث می شود ویروس های سرماخوردگی به راحتی وارد حفره های خشک بینی شوند. در ضمنً ویروس هایی که به وسیله عطسه از مجاری بینی خارج می شوند، در هوای سرد و خشک دوام بیشتری دارند و به راحتی به فرد دیگری انتقال پیدا می نمایند.

مطالعات نشان داده اند که دانشجویان در خوابگاه های پرجمعیت که سیستم تهویه مناسبی ندارند، بیشتر به سرماخوردگی مبتلا می شوند. تهویه مناسب و هوای مرطوب، ویروس آنفولانزا زا غیر فعال می سازد.

آخرین مورد که از مهم ترین عوامل نیز محسوب می شود، ابتلا به بیماری به وسیله تماس نزدیک با فرد بیمار است. اگر در فصل سرما در اتاقی کوچک با پنجره های بسته با افراد زیادی که دچار سرماخوردگی هستند بمانید؛ بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قراز می گیرید.

اگر به روش هایی که در ادامه معرفی می کنیم عمل کنید و در فصل زمستان احتیاط بیشتری به خرج دهید؛ می توانید سلامتی خود را حفظ کنید و دچار سرماخوردگی نشوید.

داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل سرشار از پروتئین، میوه، سبزیجات، حبوبات، مغز پسته و بادام و فندق برای افزایش کارایی سیستم ایمنی بدن لازم است. به علاوه بخش بزرگی از فعالیت سیستم ایمنی در طول روده گوارش صورت می گیرد؛ بنابراین داشتن رژیم غذایی سالم برای سلامت روده ها لازم و لازم است. در ضمنً از خوردن فرآورده های غذایی آماده پرهیز کنید. زیرا این غذا ها محیط داخل بدن را سمی می سازند و ایمنی بدن را کاهش می دهند.

نوشیدن زیاد آب باعث می شود مخاط بینی رقیق شود و عاری از عوامل بیماری زا و سمی شود. به خصوص هنگام سرماخوردگی که مخاط غلیظی راه های هوایی بینی را مختل می نماید؛ نوشیدن زیاد آب بسیار توصیه می شود.

کمبود خواب دستگاه ایمنی بدن را تضعیف می نماید؛ بنابراین اگر از مشکل کم خوابی رنج می برید یا به دلیل مسائل روحی و جسمانی دیگر نمی توانید خواب شبانگاهی کافی داشته باشید؛ حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

افرادی که سبک زندگی پر استرسی دارند یا از اختلال اضطراب رنج می برند؛ سیستم ایمنی ضعیف تری برای تشخیص عوامل بیماری زا دارند. این افراد باید برای غلبه بر استرس به پزشک یا مشاور مراجعه نمایند. انجام فعالیت های آرامش بخش مانند مدیتیشن و یوگا نیز که باعث تمدد اعصاب می شوند، مفید است.

ورزش موجب سلامتی جسمی و روحی شما است. ورزش کردن با بهبود بخشیدن سیستم گردش خون باعث می شود سلول های ایمنی در سراسر بدن پراکنده شوند. به علاوه سلامت ذهنی حاصل از ورزش باعث افزایش کارایی سیستم ایمنی می شود.

اگر تمام فصل زمستان را در خانه و اتاقی با تهویه نامناسب سپری کنید، در حق باکتری ها لطف نموده اید و باعث می شوید بیشتر رشد نمایند. استشمام هوای تازه و دریافت مقدار مناسبی از نور خورشید و ویتامین D تاثیرات شگرفی بر افزایش قدرت دستگاه ایمنی شما دارد. سعی کنید هوای خانه و محل کار خود را نیز تمیز و پاکیزه نگه دارید. به طور مثال زمان هایی که داخل خانه سپری می کنید، حتماً پنجره ها را مدتی باز بگذارید تا هوا جریان پیدا کند.

تحقیقات بسیاری نشان داده اند که مصرف مواد مخدر قدرت سیستم ایمنی را کاهش می دهد و افراط در مصرف الکل باعث افزایش وزن و تضعیف سیستم ایمنی می شود. الکل بدن را آب زدابی می نماید که این به نوبه خود گسترش ویروس ها را در بدن افزایش می دهد. مصرف محرک هایی مانند نوشیدنی های کافئین دار نیز تاثیرات مشابه دارند.

خشکی باعث افزایش رشد و تقسیم ویروس ها می شود؛ بنابراین در هوای سرد و خشک برای مرطوب نگه داشتن مجاری بینی از روش هایی مانند استنشاق بخار و شست وشوی بینی با آب نمک بهره ببرید. انجام این کار به ویژه در هوای سرد و خشک و در اتاق با تهویه نامناسب لازم است.

ویروس ها می توانند در سطح بدن بیمار زنده بمانند و به وسیله تماس با فرد بیمار یا سطوحی که با آن ها در تماس بوده مانند دستگیره های در به راحتی به فرد دیگری منتقل شوند؛ بنابراین هر روز بعد از بازگشت به خانه، قبل از غذا خوردن و بعد از استفاده از سرویس بهداشتی دست های خود را با آب گرم و صابون بشویید.

حتی با رعایت تمامی موارد بالا، امکان ابتلا به سرماخوردگی وجود دارد. بسیاری افراد پیش از آغاز فصل سرما با پزشک خود مشورت می نمایند و خود را در برابر سرماخوردگی واکسینه می نمایند. اگر تعداد قابل قبولی از افراد یک جامعه واکسینه شوند، بچه ها و سالمندان از ابتلا به بیماری سرماخوردگی بیشتر در امان می مانند.

برخی از درمان های رایج خانگی برای سرماخوردگی از این قبیل اند:

روغن پونه کوهی تب را کاهش می دهد.

مصرف یک لیوان شیر گرم با مقدار کمی زردچوبه گلودرد را تسکین می هد.

شربت انگور فرنگی هندی سرشار از ویتامین C است. در نتیجه در درمان سرما خوردگی بسیار موثر است.

استنشاق بخار زنجبیل همراه با عسل حالت تهوع را بهبود می بخشد.

نوشیدن مخلوط آب داغ با آب لیمو و عسل در درمان سرفه بسیار موثر است.

مصرف مخلوط فلفل سیاه و عسل تب را کاهش می دهد و خلط گلو را رفع می نماید.

منبع: برترین ها

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 4153

به "راهکارهای ساده برای افزایش ایمنی بدن در فصل سرما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهای ساده برای افزایش ایمنی بدن در فصل سرما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید