راه های درمان یبوست شدید

به گزارش مجله نماشو، درمان یبوست شدید، بسته به علت آن متفاوت خواهد بود. از راه های درمان یبوست شدید می توان به موارد زیر اشاره نمود: مصرف فیبر، ورزش، نوشیدن آب کافی، مصرف ملین ها و در موارد حاد جراحی.

راه های درمان یبوست شدید

خبرنگاران | سرویس سلامت - اگر یبوست به مدت چند ماه ادامه داشته باشد، به این حالت، یبوست مزمن گفته می گردد. در این شرایط، پزشک به دنبال علت خواهد گشت. اما قبل از تجویز دارو، ممکن است پزشک پیشنهاد کند که تغییراتی در زندگی روزمره خود به وجود آورید. پیشنهاداتی از قبیل:

مصرف فیبر بیشتر: مصرف سبزیجات، میوه و غلات خود را افزایش دهید. مصرف غذا های کم فیبر مانند لبنیات و گوشت را کاهش دهید.

آب بیشتری بنوشید: دستگاه گوارش برای دفع مواد زائد، احتیاج به آب خواهد داشت.

ورزش کنید: ورزش به بهبود عملکرد عضلات دستگاه گوارش و دفع بهتر مواد زائد یاری می نماید. در صورت تایید پزشک، هر روز ورزش کنید.

این تغییرات ممکن است به بهبود و درمان یبوست شدید و مزمن یاری نمایند. هرچند بسته به علت یبوست، ممکن است به درمان بیشتری احتیاج داشته باشید.

تمرین دادن عضلات لگن

یبوست گاهی به دلیل کاهش عملکرد عضلات لگن، ایجاد می گردد. شما می توانید با مراجعه به یک درمانگر فیزیکی به بهبود عملکرد این عضلات یاری کنید.

به این شیوه، پس خوراند زیستی یا بیوفیدبک گفته می گردد. درمانگر یک لوله کوچک به نام کاتتر را درون مقعد شما قرار می دهد. این وسیله، تنش عضلانی را اندازه گیری می نماید. در زمان تمرینات، یک دستگاه، زمان شل کردن و زمان سفت کردن عضلات را به شما نشان خواهد داد. این کار به شما یاری می نماید تا نحوه شل کردن عضلات در زمان اجابت مزاج را یاد بگیرید.

دارو ها

اگر یبوست ناشی از سندرم روده تحریک پذیر یا یبوست مزمن ناشناخته باشد، ممکن است پزشک برای شما داروی لوبیپروستون را تجویز کند. این دارو می تواند به موارد زیر یاری کند:

 • تسکین درد معده
 • نرم کردن مدفوع
 • کاهش فشار در زمان اجابت مزاج
 • افزایش دفعات اجابت مزاج

از دارو هایی مانند لیناکلوتید نیز برای درمان یبوست شدید و یبوست مزمن ناشناخته (ایدیوپاتیک) استفاده می گردد. این دارو به کاهش درد شکم و افزایش اجابت مزاج یاری می نماید.

بسته به علت یبوست، ممکن است پزشک یکی از دارو های زیر را پیشنهاد کند:

میزوپروستول: از این دارو به عنوان محرک برای افزایش حرکات روده استفاده می گردد. اگر باردار هستید، نباید از این دارو بهره ببرید.

پروبنیسید / کلشی سین: این دارو ها به افزایش حرکات روده یاری می نمایند. بهتر است افراد مبتلا به مسائل کلیوی، از این دارو ها استفاده ننمایند.

بوتاکس: این دارو به نرم کردن مدفوع یاری می نماید. این دارو برای درمان افراد مبتلا به اختلالات کف لگن مورد استفاده قرار می گیرد.

شما همچنین می توانید از ملین ها بهره ببرید. انواع مختلف آن ها به بهبود حرکات روده یاری می نمایند.

مکمل های حاوی فیبر: این مکمل ها به صورت قرص، پودر و قرص های جویدنی در دسترس هستند. پزشک ممکن است یکی از موارد زیر را توصیه کند:

 • پلی کربوفیل کلسیم
 • فیبر متیل سلولز
 • پسلیوم

نرم نماینده های مدفوع: از دارو هایی مانند دوکوزات سدیم و دوکوزات کلسیم برای روان تر کردن مدفوع استفاده می نمایند.

اسموتیک ها: این دارو ها به حفظ آب در مدفوع یاری می نمایند. در صورت ابتلا به بیماری قلبی یا نارسایی کلیه، در مصرف این دارو ها احتیاط کنید. زیرا این دارو ها ممکن است باعث کمبود آب بدن یا عدم تعادل مواد معدنی شوند. بعضی از این دارو ها عبارتند از:

 • منیزیوم هیدروکساید
 • منیزیم سیترات
 • لاکتولوز
 • پلی اتیلن گلیکول

محرک ها: این دارو ها به انقباض روده ها برای دفع مدفوع یاری می نمایند. اگر درمان های دیگر جواب ندهند، پزشک ممکن است برای درمان یبوست شدید یکی از داروهای زیر را خواهد کند. این دارو ها عبارتند از:

 • بیزاکودیل
 • سنوکوت

استفاده از ملین ها برای همه افراد مناسب نیست. از این دارو ها با تجویز پزشک و برای مدت زمان کوتاهی بهره ببرید. مصرف طولانی مدت این دارو ها می تواند به از دست دادن ویتامین های مهم بدن منجر گردد.

عمل جراحی

اگر یبوست با دیگر درمان ها بهبود پیدا نکند، ممکن است پزشک، بسته به علت یبوست، جراحی را پیشنهاد کند. در موارد زیر می توان جراحی کرد: انسداد، پرولاپس رکتوم (افتادگی مقعد) و یا فیشر مقعدی (شقاق).

اگر یبوست به علت عدم عملکرد بخشی از روده ایجاد شده باشد، ممکن است پزشک، آن قسمت را با جراحی بردارد.

برگرفته از: webmd.com

منبع: setare.com
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3271

به "راه های درمان یبوست شدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های درمان یبوست شدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید