رمزگشایی از دلایل انگلستان برای حرکت مجدد به سمت توسعه سلاح های هسته ای، کتمان شرایط اسف بار ارتش روباه پیر با تکیه بر عصای اتمی

به گزارش مجله نماشو، بر اساس برآورد جدید دولت انگلستان، این کشور برای اولین بار پس از انتها جنگ سرد به دنبال افزایش تعداد کلاهکهای هسته ای خود رفته که مهمترین دلیل آن، نداشتن امکان و شرایط لازم برای ارتقا نیروهای مسلح است

رمزگشایی از دلایل انگلستان برای حرکت مجدد به سمت توسعه سلاح های هسته ای، کتمان شرایط اسف بار ارتش روباه پیر با تکیه بر عصای اتمی

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به نقل از مشرق، دولت انگلیس در جریان برآورد جدید دفاعی خود، تصمیمات مهمی در خصوص آینده نیروهای مسلح این کشور خصوصا تا افق 2025 میلادی اعلام نموده است که یکی از جنجالی ترین بخش های این سند مربوط به افزایش کلاهک های هسته ای برای نیروهای مسلح انگلستان و نحوه فعال شدن گزینه هسته ای برای این کشور است تا معین گردد فشارها و خبرهای دروغین بعضی کشورهای غربی علیه برنامه صلح آمیز هسته ای کشورمان، ربطی به ادعاهای آنها برای کاهش سلاح های هسته ای در دنیا ندارد. قبل از طرح مسائل جدید مربوط به این برنامه جدید اتمی انگلستان بد نیست نگاهی فشرده به برنامه تسلیحات اتمی و خصوصا زیردریایی های اتمی این کشور باشیم.

انگلستان بعد از آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سومین کشور دنیا بود که با پیروزیت سلاح اتمی را آزمایش کرد. اولین بمب اتمی کشور انگلستان در سال 1952 و اولین بمب هیدروژنی این کشور نیز در سال 1957 میلادی آزمایش شده است. انگلیسی ها در ابتدای امر به مانند دو قدرت اتمی دیگر آن موقع شرایط حمل و به عبارت دیگر رساندن سلاح اتمی خود به هدف را بمب های سقوط آزاد هوایی تعریف کردند. سه بمب افکن معروف انگلیسی در مدل های Valiant، Victor و Vulcan ماموریت اصلی حمل سلاح اتمی به قلب اتحاد جماهیر شوروی سابق را در صورت بروز جنگ دنیای سوم بر عهده داشتند.

با افزایش سطح تهدید موشک های سطح به هوا و همچنین پیشرفت جنگنده های رهگیر شوروی در نقش دفاع هوایی بحث حمل و پرتاب بمب های سقوط آزاد اتمی تبدیل به ماموریتی تقریبا ناممکن برای نیروی هوایی سلطنتی انگلستان شد.

انگلستان در این برهه به دو حرکت دست زد. یکی بحث توسعه موشک های هوا به سطح سری پولاد آبی بود. این موشک ها برای بمب افکن های سری V که در بالا به آنها اشاره شد، طراحی شدند. این موشک ها از موتور جت بهره برده و بردی بیش از 900 کیلومتر داشتند و می توانستند سر جنگی به قدرت بیش از 1 مگاتن را با خود حمل نمایند. به ظاهر گزینه انگلیس ها که توان رسیدن به سرعت 3 برابر سرعت صوت را نیز داشت یک سلاح ایده آل بود ولی در حوزه زمان آماده سازی و درصد اطمینان پذیری شرایط مناسبی نداشتند.

بر اساس برآورد های نیروی هوایی انگلیس این موشک ها 7 ساعت برای آماده سازی قبل از پرتاب زمان احتیاج داشت و در نهایت چیزی نزدیک به نیمی از زرادخانه 53 فروندی انگلیسی ها به احتمالا فراوان توان شلیک و رسیدن به هدف نداشتند.

امید بعدی انگلیس ها رفتن به سراغ پروژه موشک هوا پرتاب آمریکایی اسکای بولت بود که این طرح نیز در آمریکا متوقف شد. این مسائل باعث شد که انگلستان به سمت یک تغییر آشکار رفته و بحث سلاح های اتمی استراتژیک به طور کلی از نیروی هوایی به نیروی دریایی این کشور منتقل شد. اما سلاح هسته ای برای نیروی دریایی، آن هم در فاز استراتژیک به معنای موشک های بالستیک زیردریایی پرتاب بود و از اینجا به بعد بود که واژه روابط خاص بین لندن و واشنگتن بین دو کشور ایجاد شد. البته تا سرانجام جنگ سرد بحث حمل بمب های اتمی تاکتیکی عمدتا ساخت آمریکا در چارچوب پیمان ناتو وجود داشت و بخشی از این مسئولیت نیز بر عهده پرنده های تاکتیکی انگلیسی بود.

اما در حوزه دریا و زیردریایی هایی با پیشران هسته ای و قابلیت حمل موشک های بالستیک قاره پیما بود که آمریکایی ها به یاری انگلیس آمدند. انگلستان 4 فروند زیردریایی کلاس Resolution را طراحی نموده و ساختند. سلاح اصلی این زیردریایی ها 16 تیر موشک بالستیک قاره پیمای پولاریس ساخت آمریکا بود. موشک های پولاریس تحویل داده شده به انگلیس از نوع A-3 بوده و از بردی در حدود 4600 کیلومتر داشتند. این موشک ها به سه سر جنگی دبلیو 58 در مدل آمریکایی مجهز بودند ولی انگلستان بسیاری از استانداردهای این سر جنگی را نپذیرفته و در نهایت سر جنگی ساخت خود به نام ET.317 را بر روی این موشک ها نصب کرد.

از اواخر دهه 1970 و در اوایل دهه 1980 میلادی لزوم ورود نسل جدید زیردریایی های حامل موشک اتمی و البته موشک های جدید به طور کامل در بلوک غرب حس شد. انگلستان نیز مثل همواره مذاکرات را با آمریکا شروع نموده و دوباره در دوره ریگان پیروز شد تا امکان خریداری کردن نسل جدید موشک های زیردریایی پرتاب آمریکایی یعنی ترایدنت II در مدل دی 5 را فراهم نمایند. انگلیسی ها 4 فروند زیردریایی کلاس ونگارد را ساختند که هم اکنون نیز در خدمت هستند. این زیردریایی ها می توانند تا 16 تیر موشک ترایدنت را با خود حمل نمایند.

سر جنگی موشک های در خدمت انگلیس مثل سری قبل ساخت خود این کشور بوده و Holbrook نام دارد و بنا بر اطلاعات موجود قدرتی در حدود 100 کیلوتن دارد. این موشک ها می توانند تا 8 سر جنگی را حمل نموده و بسته به میزان سرهای جنگی در حال حمل بردی بین 7500 تا بیش از 12 هزار کیلومتر داشته باشند.

در حال حاضر انگلستان به دنبال ساخت نسل جدید زیردریایی های اتمی حامل موشک های قاره پیما است که این کلاس جدید به عنوان Dreadnought شناخته شده و باز هم به مانند دو کلاس قبل از خود شامل 4 زیردریایی است که 2 فروند از آنها در حال حاضر مراحل مختلف ساخت را طی می نمایند. برآوردهای فعلی اعلام نموده که هزینه طراحی، ساخت و عملیاتی بودن این 4 زیردریایی در یک دوره حداقل 25 ساله چیزی در حدود 31 میلیارد پوند خواهد بود.

با این مقدمه بسیار فشرده از بحث سلاح های اتمی در کشور انگلستان به سراغ مصوبه جنجالی اخیر بوریس جانسون و افزایش سلاح های اتمی این کشور برویم.

بیشترین افزایش سرهای جنگی اتمی بعد از جنگ سرد

برآورد قبلی دفاعی دولت انگلستان بر این مبنا بود که تعداد کل سرهای جنگی موشک های ترایدنت برای نیروی دریایی این کشور در میانه دهه فعلی میلادی از عدد 225 سر جنگی در نهایت به 180 سر جنگی در نهایت برسد. حالا و در بازبینی جدید دفاعی قرار شده با یک افزایش 40 درصدی، از 180 به 260 فروند سر جنگی اتمی خواهد رسید. البته بعضی برآوردها حاکی از این است که عدد 260 صرفا یک هدف اولیه بوده و رقم مورد نظر افزایش پیدا خواهد نمود.

اما برای فهم بهتر این تغییر ناگهانی بایستی نگاهی به بعضی از مطالب طرح شده دیگر در این سند دفاعی جدید انگلستان داشته باشیم. در این سند جدید روسیه به عنوان تهدید اصلی برای این کشور برآورد و در خصوص چین نیز صحبت های تامل برانگیزی طرح شده است. بر اساس تفکر جدید از دیدگاه لندن، پکن بدل به مهم ترین تهدید در شکل یک دولت برای امنیت مالی این کشور شده و چین مهم ترین بازیگر در صحنه ژئوپولتیک دنیای در دهه میلادی فعلی خواهد بود. در خصوص چین و انگلستان این مسئله را نیز بایستی به خاطر داشت که در امسال میلادی، برای اولین پس از چندین دهه ناو گروه رزمی ناو هواپیمابر ملکه الیزابت نیروی دریایی انگلیس قرار است در یک سفر طولانی در ابتدا در دریای مدیترانه، سپس منطقه خلیج فارس و در نهایت در شرق آسیا حضور پیدا کند. امری که به نظر میرسد یک سیگنال قوی از میل انگلستان برای بازگشت به رفتارهای استعماری قدیمی این کشور دارد.

کارشناسان از چند جهت نسبت به سیاست های جدید اتمی انگلستان ابزار نگرانی نموده اند. اولا این کشور همچنان خود را یک عضو پیمان NPT می داند که یکی از مهم ترین بحث ها در آن کوشش اعضای مسلح به تسلیحات هسته ای برای کاهش تعداد آنها است. مسئله بعدی که نگرانی ها را افزایش داده و در چند سال پیش توسط آمریکا مطرح و حالا به نظر توسط انگلستان هم مورد اشاره قرار گرفته، بحث مربوط به شرایط استفاده از سلاح اتمی است. به صورت سنتی بسیاری از کشورهای مسلح به تسلیحات هسته ای اعلام نموده اند که سیاست آنها عدم استفاده یا تهدید به استفاده اولیه از تسلیحات اتمی است و صرفا زمانی به سمت این گزینه خواهند رفت که توسط این تسلیحات تحدید شده یا برای نمونه بخشی از خاک آن ها در معرض سقوط به دلیل تهاجم دشمن قرار گرفته باشد.

در عین حال انگلستان اعلام نموده بود که این کشور به دنبال استفاده از تسلیحات هسته ای علیه کشورهای فاقد سلاح اتمی که از مفاد پیمان NPT پیروی نمایند نیز نخواهد بود اما حق استفاده از تسلیحات اتمی علیه کشورهایی که پیمان NPT را نقض نموده باشند یا برای نمونه از تسلیحات شیمیایی یا میکروبی استفاده کند، خواهد داشت.

در دوره ترزا می، نخست وزیر قبلی این کشور صحبتی در این خصوص مطرح شد که نخست وزیر در شرایطی خاص که حتی اگر خاک اصلی انگلستان نیز در معرض خطر حملات سلاح های کشتار جمعی نباشد امکان استفاده از تسلیحات اتمی را در نظر دارد. صحبت ها و سوالات احزاب مخالف در خصوص شرح درباره این شرایط خاص البته راه به جایی نبرد و در نهایت در آن دوره دولت انگلیس خاطرنشان کرد که این کشور به نوعی سیاست نه تایید و نه رد استفاده اولیه از تسلیحات اتمی را در پیش گرفته است. اما در سند جدید به یک نکته بسیار مهم اشاره شده و آن هم استفاده از گزینه هسته ای در برابر تهدیدهای در حال ظهور بر اساس فناوری های جدید است. در این سند به مصادیق این فناوری ها اشاره نشده اما کارشناسان بحث هایی مثل حملات سایبری، هوش مصنوعی و توانایی های فضایی را از جمله این فناوری ها می دانند. بر اساس سند جدید اگر این فناوری ها آسیب سنگینی به انگلستان وارد نمایند دست این کشور برای استفاده از تسلیحات هسته ای بر علیه منبع حملات باز خواهد بود.

پوشش ضعف نظامی با تسلیحات اتمی

شاید برای بسیاری این سوال پیش بیاید که انگلستان چرا و چطور به سمت این سیاست تهاجمی در حوزه سلاح های هسته ای کشیده شده است؟ شاید بتوان یکی از اصلی ترین دلایل در این بخش را مسائل و ضعف در سایر شاخه های نیروهای مسلح این کشور دانست. از دوره پس از سرانجام جنگ سرد کشورهای اروپای غربی خصوصا انگلستان و آلمان برنامه های کاهش اندازه نیروهای مسلح خود را به مرحله اجرا قرار دادند و این سیاست ها تقریبا تا میانه های دهه گذشته میلادی نیز به قوت در جای خود باقی بود. بعد از ماجراهای شرق اوکراین در سال 2014 تا به امروز بود که این کشورها به این نتیجه رسیدند که بایستی در جهت متفاوتی قدم بردارند و مدرن سازی نیروهای نظامی و افزایش بودجه دفاعی را در دستور کار قرار دهند.

البته بیش از دو دهه کاهش ادامه دار در توان نظامی مسئله ای نیست که به این سرعت قابل جبران باشد. در بخش بیشتر بخوانید گزارش هایی قابل توجه از شرایط قابل توجه ارتش های اروپایی خصوصا انگلستان در سالهای اخیر آمده که مطالعه آنها می تواند به فهم بهتر این ماجرا به شما یاری کند. از طرف دیگر تهدیداتی مثل روسیه و چین که در این سند جدید نیز مورد نظر انگلستان هستند در سالهای اخیر، خصوصا در خصوص چین، برنامه بسیار وسیع و گسترده ای در بحث افزایش توان نظامی داشتند. در حقیقت سلاح هسته ای به نوعی تنها گزینه باقی مانده قابل اتکاء برای کشوری مثل انگلستان در شرایط امروز دنیا است. با شرایط فعلی شاید بعد از مدتها هزینه کردن این کشور بتواند تا حدی توان نظامی گذشته خود را بازیابی نموده و از اتکای بیش از حد به تسلیحات هسته ای دوری کند ما فعلا در این شرایط ضعیف و پر از مشکل، اتکا به سلاح هسته ای همچون یک عصا برای ارتش ضعیف و فرتوت استعمار پیر است.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1658

به "رمزگشایی از دلایل انگلستان برای حرکت مجدد به سمت توسعه سلاح های هسته ای، کتمان شرایط اسف بار ارتش روباه پیر با تکیه بر عصای اتمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمزگشایی از دلایل انگلستان برای حرکت مجدد به سمت توسعه سلاح های هسته ای، کتمان شرایط اسف بار ارتش روباه پیر با تکیه بر عصای اتمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید