روغن کنجد و خواص شگفت انگیز آن

به گزارش مجله نماشو، ویژگی های تغذیه ای گیاه کنجد باعث شده است که بعضی روغن های آن را ملکه دانه های روغنی بنامند. این روغن گیاهی سرشار از مواد مغذی و خواص بی نظیری می باشد که در ادامه با آن ها آشنا می شوید.

روغن کنجد و خواص شگفت انگیز آن

به گزارش خبرنگاران به نقل از بیتوته، روغن کنجد حاوی ویتامین E است که می تواند از سلول های پوست در برابر آسیب های ناشی از عوامل محیطی مانند اشعه ماورا UV بنفش، آلودگی و سموم محافظت کند.

روغن کنجد همچنین حاوی چندین ترکیب فنلی است که به آن خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی می بخشد. این ترکیبات عبارتند از:

توکوفرول

پینورسینول

کنجد

سزامولین

سزامینول

سسامول

همچنین حاوی چندین اسید چرب ضروری است. این اسیدها مرطوب نماینده های موثری هستند که می توانند پوست را لطیف، نرم و مرطوب نگه دارند.

اسید اولئیک

اسید پالمیتیک

اسید استریک

اسید لینولئیک

از خواص روغن کنجد می توان به مفید بودن برای قلب اشاره نمود

انواع خواص روغن کنجد

از خاصیت روغن کنجد این است که سرشار از آنتی اکسیدان است

روغن کنجد حاوی کنجد و سزامول است، دو آنتی اکسیدان که ممکن است تأثیرات زیادی بر سلامتی شما داشته باشد.

آنتی اکسیدان ها موادی هستند که به کاهش آسیب سلول ناشی از رادیکال های آزاد یاری می نمایند. تجمع رادیکال های آزاد در سلول های شما ممکن است منجر به التهاب و بیماری شود.

یک مطالعه یک ماهه بر روی موش ها نشان داد که مصرف مکمل های روغن کنجد در برابر آسیب سلول های قلبی محافظت می شود.

در همان مطالعه، فعالیت آنتی اکسیدانی در موش هایی که روزانه حدود 2 یا 5 میلی لیتر روغن کنجد در هر پوند (5 یا 10 میلی لیتر در هر کیلوگرم) از وزن بدن دریافت می کردند، افزایش یافت.

روغن کنجد در صورت استفاده موضعی ممکن است اثرات مشابهی داشته باشد. یک مطالعه روی موش ها نشان داد که ممکن است با مهار ترکیباتی مانند گزانتین اکسیداز و اکسید نیتریک، که باعث ایجاد رادیکال های آزاد می شوند، آسیب سلول را کاهش دهد.

روغن دارای خاصیت ضد سرطان است

آنتی اکسیدان هایی که در خصوص آنها صحبت کردیم دارای خواص ضد سرطانی هستند.

سزامول یک لیگنان اصلی در دانه کنجد است و به دلیل خاصیت ضد جهش، ضد التهاب نقش محافظتی در ارگانیسم دارد.

این می تواند مراحل مختلف سلول ها را تنظیم کند و می تواند به عنوان یک ماده شیمی درمانی در درمان پیشگیری از سرطان عمل کند.

آنزیم اکسیدان سزامین گفته می شود، که همان ویژگی کنجد را دارد و می تواند به عنوان یک ماده شیمی درمانی در ایجاد تومور هم استفاده شود.

آشنایی با خواص روغن کنجد

دارای خواص ضد التهابی قوی است

التهاب مزمن می تواند مضر باشد و منجر به بیماری شود، به همین دلیل مهم است که آن را تا حد ممکن محدود کنید.

داروی سنتی تایوانی مدت زیادی است که روغن کنجد را به دلیل خاصیت ضد التهابی استفاده می نماید و از آن برای درمان التهاب مفاصل، دندان درد و خراش استفاده می نماید.

اخیراً، مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان داده است که روغن کنجد می تواند التهاب را کاهش دهد، که ممکن است یکی از مزایای اصلی آن برای سلامتی باشد.

برای قلب شما مفید است

یک تحقیق ثابت شده نشان می دهد که یک رژیم غذایی غنی از چربی های اشباع نشده برای سلامت قلب مفید است.

روغن کنجد شامل 82٪ اسیدهای چرب اشباع نشده است.

به ویژه، غنی از اسیدهای چرب امگا 6 است. اسیدهای چرب امگا 6 نوعی چربی اشباع نشده چندگانه است که برای رژیم غذایی شما ضروری است و نقش مهمی در پیشگیری از بیماری های قلبی دارد.

تحقیقات صورت گرفته روی موش های صحرایی نشان می دهد که روغن کنجد می تواند به جلوگیری از بیماری های قلبی یاری کند و حتی رشد پلاک را در رگ ها کند کند.

در حقیقت، ممکن است سطح کلسترول شما را در صورت استفاده به جای روغن های پر چربی اشباع کاهش دهد.

یک مطالعه یک ماهه بر روی 48 بزرگسال نشان داد کسانی که 4 قاشق غذاخوری (59 میلی لیتر) روغن کنجد مصرف کردند، در مقایسه با کسانی که روغن زیتون مصرف کردند، کاهش بیشتری در کلسترول LDL (بد) و تری گلیسیریدها دارند.

از خواص روغن کنجد به کاهش فشار خون می توان اشاره نمود

فشار خون را کاهش می دهد بی دلیل نیست که در دوران باستان از روغن کنجد به طور معمول در پخت و پز استفاده می کردند. طبق تحقیقی که توسط یک محقق هندی صورت گرفته است، روغن کنجد به عنوان روغن خوراکی فشار خون را کاهش می دهد، پراکسیداسیون لیپید را کاهش می دهد و شرایط آنتی اکسیدانی را در بیماران مبتلا بهفشار خون بالا افزایش می دهد.

از خواص روغن کنجد خوراکی کنترل قند خون را می توان نام برد

ممکن است به کنترل قند خون یاری کند

روغن کنجد ممکن است از تنظیم قند خون سالم، که به ویژه برای افراد دیابتی بسیار مهم است، پشتیبانی کند.

یک مطالعه نشان داد قرار دادن موشهای صحرایی مبتلا به دیابت در رژیم غذایی 6٪ روغن کنجد به مدت 42 روز منجر به کاهش قابل توجه قند خون در مقایسه با موشهایی که از روغن تغذیه نشده بودند.

روغن کنجد حتی ممکن است در تنظیم طولانی مدت قند خون نقش داشته باشد.

به مبارزه با استرس و افسردگی یاری می نماید

روغن کنجد حاوی یک آمینو اسید معروف به تیروزین است که مستقیماً با فعالیت سروتونین ارتباط دارد. سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است که بر روحیه ما تأثیر می گذارد. عدم تعادل آن می تواند منجر به افسردگی و استرس شود. به گفته متخصصان، مصرف غذاهایی که به فراوری سروتونین یاری می نمایند به احساس مثبت یاری می نماید و استرس مزمن را از بین می برد. روغن کنجد مثال خوبی برای آن است.

ممکن است به درمان آرتروز یاری کند

آرتروز تقریباً 15٪ از مردم را تحت تأثیر قرار می دهد و علت شایع درد مفاصل است. با چندین مطالعه مربوط به جوندگان معین شد، روغن کنجد باعث بهبود در آرتروز شده است.

اگرچه مطالعات حیوانی نشان داده است که روغن کنجد می تواند آرتروز را تسکین دهد، اما تحقیقات در خصوص انسان مورد احتیاج است.

روغن کنجد منبع غنی از داروهای ضد سم است

آنتی اکسیدان ها موادی هستند که از آسیب سلول هایی که ممکن است در اثر فشارهای محیطی یا دیگر اکسیداتیو ایجاد شده باشند جلوگیری یا حداقل آن را کند می نمایند.

سلول ها چیزی به نام رادیکال های آزاد فراوری می نمایند که مواد زائدی هستند که هنگام مصرف غذا در بدن ظاهر می شوند.

گاهی اوقات بدن نمی تواند این مواد زائد را به موقع و با موفقیت از بین ببرد، این زمانی است که آسیب به سلول ها و عملکرد بدن ایجاد می شود.

تعداد مواد زائد ممکن است در معرض منابع مضر خارجی مانند دود، اشعه ماورا بنفش یا بعضی دیگر از منابع آلودگی افزایش یابد.

روغن کنجد منبع غنی از دو آنتی اکسیدان قدرتمند به نام های سزامول و سزامینول است که به عنوان آنتی اکسیدان ها ارگانیسم را تقویت می نمایند و به دفع مواد زائد در بدن ما یاری می نمایند.

فوایدروغن کنجد برای پوست و مو

  • آشنایی با ارده و خواص آن
  • خواص مفید در سس ریحان

روغن کنجد برای بهبود خواب مفید است

تعداد زیادی از مردم در سراسر دنیا از بی خوابی رنج می برند و مشکل خوابیدن دارند.

استفاده از روغن کنجد به صورت، به آنها یاری می نماید تا به آرامشی دست یابند که به آنها یاری می نماید تا سریعتر و بهتر بخوابند.

هنگامی که روغن کنجد را قبل از خواب می مالید، احساس سنگینی می کنید و شما را آرام می نماید و به شما یاری می نماید تا از نظر ذهنی در تخت خود فرو بروید.

اگر فضای مناسب را تنظیم نکنید، به عنوان مثال در یک اتاق با نور زیاد یا یک اتاق پر سر و صدا، نباید انتظار داشته باشید که به شما یاری کند.

این روغن به شما یاری می نماید قبل از خواب خیال خود را راحت نموده و آرام باشید.

ممکن است به بهبود زخم ها و سوختگی ها یاری کند

در حالی که روغن کنجد می تواند به دلیل فواید سلامتی آن مصرف شود، اما ممکن است به صورت موضعی برای زخم و سوختگی نیز استفاده شود.

ازون گاز طبیعی است که می تواند از نظر پزشکی استفاده شود. کاربرد بالینی آن به سال 1914 برمی شود که برای درمان عفونت ها در طول جنگ دنیای اول مورد استفاده نهاده شد. روغنهایی که ازون به آنها اضافه شده است - معروف به روغن های ازون - به صورت موضعی برای درمان بیماری های مختلف پوست استفاده می شود.

در یک مطالعه موش صحرایی ، درمان موضعی با روغن کنجد ازون دار با سطوح بالاتر کلاژن در بافت زخم ارتباط داشت. کلاژن یک پروتئین ساختاری است که برای ترمیم زخم ضروری است.

مطالعات دیگر نشان داده است که درمان موضعی با روغن کنجد باعث کاهش سوختگی و بهبود زخم در موش ها می شود ، اگرچه تحقیقات انسانی در این زمینه کم است.

احتمالاً توانایی روغن در بهبود زخم ها و سوختگی ها به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن است.

فواید روغن کنجد برای درمان زخم دهان و لثه

روغن برای موهای شما سودمند است

روغن کنجد نه تنها برای موهای شما، بلکه برای کل سر و به ویژه پوست سر مفید است.

روغن کنجد غنی شده است از ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین هایی که سلول های موی شما را تغذیه می نمایند، روغن کنجد یک روش عالی برای سلامت سر و موی شما است.

مواد موجود در روغن موها را تغذیه می نماید و به او یاری می نماید تا سفیدی را به تعویق بیندازد، پوست سر شما را آرام می نماید و جلوه ای براق به مو می دهد.

یکی از بزرگترین مسائلی که بیشتر مردم با آن روبرو هستند، شوره سر است. مالیدن روغن کنجد بر روی سر با داشتن خواص ضد باکتری، از شوره سر بیشتر جلوگیری می نماید و به کاهش احساس خارش که گاهی اوقات باعث ایجاد شوره می شود، یاری می نماید و همچنین به افرادی که مشکل شپش دارند یاری می نماید.

همچنین به ریزش موی ناشی از استرس یاری می نماید. پس از استفاده روی سر، به دلیل احساس خنک شدن به فرد یاری می نماید تا آرامش بیشتری پیدا کند.

روغن کنجد همچنین به دلیل بهبود گردش خون در پوست سر و تأمین تغذیه ساقه های مو، باعث رشد مو می شود.

اگر در داشتن موهای خشک مشکل دارید، معجونی وجود دارد که می توان در خانه از روغن کنجد و آب لیمو تهیه کرد و به خشکی موهای خود یاری کنید.

اگر چه تحقیقات محدود است، بعضی شواهد نشان می دهد که روغن کنجد می تواند مزایای زیر را داشته باشد:

علاوه بر تمام این مزایا، بعضی دیگر از مزایای روغن کنجد می تواند یاری به حرکات روده، بهبود سلامت چشم، جلوگیری از خماری، کاهش سطح سدیم، یاری به مسائل یبوست و ماساژ نوزادان با روغن کنجد کند.

استفاده موضعی ممکن است درد را تسکین دهد. بعضی مطالعات نشان داده اند که ماساژ با روغن کنجد می تواند به کاهش درد دست و پا یاری کند.

ممکن است سلامت مو را بهبود بخشد. ترکیبات موجود در این روغن ممکن است درخشندگی و قدرت مو را افزایش دهد. یک مطالعه هشت هفته ای نشان داد که مصرف مکمل های متشکل از کنجد و ویتامین E روزانه باعث تقویت قدرت و درخشندگی مو می شود.

روغن کنجد، خواص ضد باکتری و آنتی اکسیدانی آن به شما یاری می نماید تا با باکتری های دهان خود مبارزه کنید و همچنین هر زخمی که ممکن است در دهان و لثه دندان داشته باشید را درمان کند.

کافی است 1 قاشق غذاخوری روغن کنجد را تا جایی که می توانید در دهان خود بچرخانید و باکتری های موجود در آن را بشویید.

روغن کنجد خواص بی شماری دارد

آیا استفاده از روغن کنجد روی پوست بی خطر است؟

استفاده از روغن کنجد برای بیشتر افراد بی خطر است. از آنجایی که هر ماده ای می تواند واکنش ایجاد کند، به خصوص اگر پوست حساس دارید، بهتر است قبل از استفاده از آن تست پچ انجام دهید.

برای انجام تست پچ این مراحل را انجام بدهید :

قسمت بالای بازوی داخلی خود را نزدیک آرنج بشویید و خشک کنید.

مقدار کمی روغن کنجد را با یک پنبه ای تمیز به محل مورد نظر بمالید.

روی آن را به مدت 24 ساعت با پد گاز بپوشانید.

اگر احساس سوزن سوزن شدن و خارش داشتید، لنت گاز را بردارید، محل را بشویید و استفاده از روغن را قطع کنید.

اگر احساس نمی کنید، لنت گاز را به مدت 24 ساعت کامل بگذارید و سپس آن را بردارید.

اگر پوست شما به نظر می رسد و احساس شفافیت می نماید، احتمالاً به روغن کنجد حساسیت ندارید و می توانید از آن به صورت آزادانه روی پوست خود بهره ببرید.

اگر به کنجد حساسیت دارید از روغن کنجد استفاده نکنید.

روغن کنجد کاربردهای زیاد و متفاوتی دارد

نحوه استفاده از روغن کنجد

روغن کنجد یک روغن اساسی نیست ، بنابراین لازم نیست قبل از استفاده رقیق شود.

سعی کنید روغن کنجدی را پیدا کنید که فاقد سایر مواد و مواد شیمیایی باشد. برچسب محصول را بخوانید تا بفهمید روغن خالص است یا چیز دیگری به آن اضافه شده است.

برای ماساژ و مرطوب سازی می توانید از روغن کنجد به صورت آزاد روی پوست خود بهره ببرید.

اگر از روغن کنجد برای جوش های پوستی یا آکنه استفاده می کنید، آن را با پنبه بر روی ناحیه آسیب دیده بمالید و بگذارید یک شب بماند. ممکن است ابتدا بخواهید پوست خود را لایه برداری کنید تا سلول های مرده و بقایای پوست را از بین ببرید. این ممکن است به جذب روغن در پوست یاری کند.

اگر می خواهید از روغن کنجد روی پوست خود بهره ببرید، با پزشک یا متخصص پوست صحبت کنید تا بفهمید آیا گزینه مناسبی برای نوع پوست شما است.

چند کاربرد دیگر روغن کنجد چیست؟

علاوه بر مزایای احتمالی روغن کنجد برای پوست، روش های زیادی وجود دارد که می توانید از این روغن بهره ببرید، از جمله:

پخت و پز: روغن کنجد طعم دار مغذی است و این باعث می شود برای غذاهای سرخ شده و سس سالاد بسیار عالی باشد. تحقیقات حاکی از آن است که فواید سلامتی زیادی نیز دارد.

دهان شویه: کیفیت آنتی باکتریال روغن کنجد باعث می شود دهان شویه ای موثر باشد.

برطرف یبوست: شواهد حکایتی نشان می دهد که روغن کنجد رقیق شده می تواند به برطرف یبوست جزئی یاری کند. برای استفاده، یک تا دو قاشق غذاخوری روغن کنجد را با آب مخلوط کنید و دو بار در روز بنوشید.

تغذیه مو و پوست سر: همان مواد مغذی و خواصی که باعث می شود روغن کنجد برای پوست شما مفید باشد، در خصوص موهای شما نیز وجود دارد. سعی کنید مقدار کمی روغن کنجد را به پوست سر و موهای خود ماساژ دهید و در صورت خشک شدن، روی انتهای آن تمرکز کنید. حداقل یک ساعت روغن را روی موها یا پوست سر خود بگذارید، سپس بشویید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3401

به "روغن کنجد و خواص شگفت انگیز آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روغن کنجد و خواص شگفت انگیز آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید